Ръководство за залози на тенис на маса

Един от най-интересните спортове, който обикновено се провежда на закрито, е тенисът на маса. Смята се, че той е шестият най-популярен спорт в световен мащаб, като се радва на повече от 850 мил. фена по цял свят. Играта се практикува както от аматьори, така и от професионалисти, като за нея има доста разнообразни надпревари. За тях ще ви разкажем в нашето ръководство за залози на тенис на маса, като ще обърнем внимание още на произхода на този спорт и правилата, по които се провежда. Нека не губим повече време и да се потопим в света на тениса на маса.

тенис на маса ръководство
Съдържание
СъдържаниеTOP

История на играта тенис на маса

Преди да се запознаем с правилата на този спорт и водещите турнири в него, ще обърнем внимание на неговия произход. Играта тенис на маса има интересна история, така че ви съветваме да се запознаете с нея.

Историята разказва, че играта тенис на маса била измислена по време на Викторианската епоха в пределите на Англия през 19 век. Има разказ за вечеря в семейство на представители от висшата класа, които превърнали масата за хранене в миниатюрна версия на познатия тогава корт за игра на тенис. Има сведения, че на мястото на мрежата по средата на масата били поставени книги. За ракети били използвани празни кутии за пури, а за топчета за игра се използвали гумени топки или пък коркови тапи.

Някои източници пък твърдят, че играта за пръв път се практикувала през 80-те години на 19 век от британски офицери, които служили в Индия и Южна Африка. Където и да е истината обаче, играта станала изключително популярна сред висшата класа в Англия, въпреки че все още тя не разполагала с конкретно име.

През 1901 г. английският производител J.Jaques & Son Ltd регистрирал името “Ping-Pong” като запазена марка и това било новото име на играта. По-късно патентът бил продаден на Parker Brothers в Щатите. След 1920 г. се появило наименованието тенис на маса, което започнало да се използва в широки мащаби, но въпреки това и до днес пинг-понг си остава често използван израз за спорта.

С навлизането в 20 век спортът претърпял доста голям прогрес. Англичанинът Джеймс Гибс открил нови топки за игра на тенис на маса, които били направени от целулоид. Това се случило през 1901 г., а две години по-късно кутиите за пури били заменени с новия вид ракети, изработени от дърво и покрити с гума. С времето мрежата била занижена, за да може играта да стане по-бърза.

С течение на годините тенисът на маса започнал да се разпространява по цяла Европа, както и в Щатите. Също така играта придобива популярност и в азиатските страни Япония и Китай, като се смята, че британски офицери я пренесли в пределите на тези страни. През 1926 г. е учредена и Федерацията по Тенис на маса, а година по-късно е организирано и първото официално Световно първенство в спорта, като то се провежда в Лондон.

В следващите години се провеждат нови първенства по тенис на маса, като през 50-те и 60-те години на 20 век в спорта доминират главно европейци от страни като Швеция, Унгария и Франция. По-късно обаче японците вземат превес, като успяват да направят играта още по-бърза. Китайците също се намесват сред големите сили в света на тениса на маса, като и до днес се славят с едни от най-добрите играчи в този спорт.

Интересни факти за тенис на маса
  • През 1952 г. японският играч по тенис на маса Хирожи Сато става известен с използването на дървена ракета за игра, покрита с тънък слой сгъстена гумена пяна. Това позволило играта да стане много по-бърза, а по-късно федерацията наложила този вид ракети като стандарт в спорта.
  • Първото Европейско първенство по тенис на маса се провежда в Будапеща, Унгария, през 1958 г.
  • През 1988 г. тенисът на маса се превръща в Олимпийски спорт на игрите в Сеул, Южна Корея.
  • През 2001 г. Международната Федерация по Тенис на маса (ITTF) променя системата за точкуване, като всеки гейм се играе до 11 точки, а срещите продължават до най-добрия от 5 или 7 гейма.

Основни правила

Време е да разгледаме и различните характеристика на играта, от гледна точка на аксесоарите за провеждането ѝ, правилата на спорта и как протичат мачовете.

Маса, топче и ракета

тенис на маса - ракета, маса и топче

Масата за игра на тенис на маса е с дължина 2,74 м и ширина 1,525 м. Нейната височина е 76 см, а повърхността ѝ може да бъде от различни материали, стига топчето за игра да отскача на около 23 см при пускане от височина на 30 см. Полето за игра върху масата е разделено на две от мрежа, която е разположена по средата и е с височина 15,25 см. Международната федерация по тенис на маса приема единствено дървени маси за игра, но в ежедневието може да срещнете и такива, направени от бетон в различни паркове.

Топчето за игра има сферична форма, като то трябва да тежи само 2,7 грама. Диаметърът му трябва да бъде 40 мм. Съвременните топчета за тенис на маса се произвеждат от полимери вместо от целулоид, като най-често са оцветени в бяло или оранжево.

Ракетата за игра е изработена от дърво, като кръглата част е покрита с гума от едната или от двете страни, в зависимост от захвата на играча. ITTF използва терминът “ракета”, но в пределите на Великобритания често тя се нарича “бата” (bat), а в САЩ – “гребло/лопатка” (paddle). В зависимост от гумената повърхност, с която е покрита ракетата, се определя и скоростта на игра, която тя позволява.

Как протича един мач по тенис на маса?

Срещата стартира с изпълнението на сервис. Един от играчите го изпълнява. По време на сервиса играчът трябва да подхвърли топчето с едната ръка във вертикална посока на минимум 16 см от масата за игра, като е застанал зад крайната линия на масата. Тя не трябва да се пресича. След като подхвърли топчето, трябва да го удари така, че то да докосне собственото поле на играча веднъж, след което да прескочи мрежата и да премине в полето на противника, като целта е топчето да се докосне в противниковото поле. Ако играчът не успее да уцели топчето при опит за сервис, точка печели противника. Ако топчето срещне мрежата след изпълнение на сервис, той се бие отново. При игра на двойки, сервисът изисква от изпълняващия го, топчето да докосне първо полуполето му, след което полуполето на посрещача.

тенис на маса игра

След като имаме успешно изпълнен сервис, ред е на противника да направи т.нар. ретурн. Целта му е да върне топката в противниковото поле, като отново топчето трябва първо да докосне собственото поле, преди да премине в противниковото. Така двамата играчи разменят удари, докато някой от тях не уцели мрежата или пък не успее да върне някой от ударите. При игра на двойки всеки играч от даден отбор се редува с удара по топчето.

Запомнете, че всеки играч има правото на едно докосване по топчето. Няма право на последователни докосвания, понеже това се брои за нарушение. Също така, винаги топчето трябва да докосне собственото поле веднъж, преди да се отправи обратния удар за връщането ѝ в противниковото поле. Играчите нямат право да докосват масата с ръката, в която не държат ракетата. Освен това нямат право да докосват мрежата или пък да местят масата с тялото си, понеже всичко това се счита за нарушение и точка за противника.

Времетраене

Играта пинг-понг се играе в няколко гейма, обикновено до 3 от 5 или 4 от 7. До 2001 г. правилата на играта били такива, че всеки гейм се провеждал до 21 точки, но сега играта се провежда до 11 точки във всеки гейм. Освен това, ако резултатът е 10 на 10 в даден гейм, тогава се играе до първа преднина с 2 точки за някой от играчите, който ще спечели съответния гейм.

След всеки гейм играчите имат на разположение една минута за почивка, но ракетите им остават на масата. Те нямат право да заменят използваните хилки по време на игра, освен ако не са счупени.

Както и сами може да убедите, правилата на играта тенис на маса не са никак сложни за разбиране. Този спорт има общо с много по-добре познатия тенис на корт, но все пак съществуват и някои съществени разлики. При тениса на маса срещите определено протичат за по-кратко време. Съветваме ви да изгледате няколко мача или още по-добре – да изиграете няколко гейма с приятели, за да усетите тръпката на играта и как протича тя наяве.


Най-известните турнири на тенис на маса

В света на спорта тенис на маса има няколко турнири, на които си струва да обърнете внимание. За тях ще откриете и опции за залози. Бихме искали да отчетем, че има и доста национални шампионати по тенис на маса в различните страни, но посочените по-долу първенства са най-големите в този спорт.

тенис на маса турнири
Световен шампионат по тенис на маса

За пръв път турнирът е проведен през 1926 г., като по-късно е прието да се провежда на всяка нечетна година. В последните години обаче нещата в Световния шампионат по тенис на маса се променят. През 2000 г. за пръв път се провежда Световен шампионат по тенис на маса за национални отбори, в който всяка страна има по няколко представителя. При него сили мерят играчи от различни отбори, като се провежда за мъже и жени. Обикновено се провежда на всяка четна година. На всяка нечетна обаче продължава да се организира Световният шампионат, който включва съревнования за основните 5 категории – сингъл и двойки мъже, сингъл и двойки жени, както и смесени двойки.

Турнирите обикновено се провеждат в периода Април-Май и Май-Юни, като могат да бъдат намерени в сайтовете за залози.

Световна купа по тенис на маса

Провежда се за пръв път през 1980 г., като първоначално включва единствено съревнования между мъже, а по-късно са включени и женски двубои по тенис на маса. В съвременната версия на турнира за Световната купа по тенис на маса има четири дисциплини – мъже и жени на сингъл, както и отборни надпревари за мъже и жени. Световните купи за единични играчи се провеждат всяка година, докато отборните състезания обикновено са през 2 или 3 години. Все пак, съветваме ви да следите календара на федерацията за точна дата на организиране на този голям форум

ITTF Световен тур

Пълното наименование на надпреварата е ITTF World Tour Grand Finals, като тя се провежда в края на всяка година. Организатор е международната федерация по тенис на маса, като в събитието са включени 7 дисциплини. Това са тези на мъже и жени сингъл, мъже и жени двойки, смесени двойки, както и мъже и жени за играчи под 21-годишна възраст. Наградният фонд на надпреварата е $1 милиард, като това е най-голямата награда сред турнирите от календара на ITTF. Провежда се всяка година.

Олимпийски игри

Тенисът на маса е част и от Летните Олимпийски Игри от 1988 г. насам. Включени са основните 5 дисциплини – мъже/жени сингъл, мъже/жени двойки и смесени двойки. Китай е истинска доминираща сила на Олимпиадата, що се отнася до тениса на маса. Олимпийските игри се провеждат на всеки 4 години, така че може да следите за двубоите по тенис на маса в сайтовете на онлайн букмейкърите.

В България този спорт също е доста популярен, като се практикува от мъже и жени на различни възрасти. В страната се организират редица любителски турнири по тенис на маса, но също така има и доста спортни клубове, които активно се занимават с играта. Тях може да откриете в сайта на Българската федерация по тенис на маса, която е главният контролен орган за спорта у нас.


Какви опции за залагания се предоставят?

В играта тенис на маса съществуват няколко основни пазари, на които може да се залага. Те не са толкова разнообразни както при тениса на корт, но все пак двата спорта имат доста разлики. Различните онлайн букмейкъри могат да ви предложат различни опции, така че ви съветваме да проучите кой сайт за залози ви дава максимално добри шансове. Ето и кои са най-често срещаните пазари за залог на тенис на маса:

  • Победител в мач
  • Хендикап геймове
  • Общо точки в мача
  • Победител в първи гейм
  • Точен резултат
  • Резултат по части
  • Общо геймове
  • Четно/Нечетно
Залози на живо за тенис на маса

Доста характерни за играта са и залозите на живо, които се предлагат от повечето онлайн букмейкъри. Не навсякъде ще ги намерите, но доста често те се предлагат и то не само за водещите първенства, но и за национални шампионати. На живо може да залагате на динамично променящи се пазари и коефициенти. Освен на изброените по-горе маркети, на живо може да залагате за всяко разиграване/точка, за резултат в конкретен сет или пък за печеливша точкова разлика.


Важни съвети преди да направите залог

При залозите ви на тенис на маса ще се нуждаете не само от определена доза късмет, но и от знания, за да може да се приближите до победата. Съветваме ви преди да стартирате с прогнозите си на двубои по тенис на маса, да разгледате описаните по-долу експертни съвети.

Прегледайте статистика и форма на играчите

От изключително важно значение, както и в много други спортове, е да прегледате формата на играчите напоследък. Разгледайте какви резултати са постигнали в предишните си мачове и вижте дали има статистика от предходни двубои между предстоящите съперници.

Не залагайте винаги на класирането в ранглистата

Добре е във вашия анализ за предстоящите битки да разглеждате и класирането на участниците в световната ранглиста по тенис на маса. Не във всички случаи обаче тя е основополагаща за вашата прогноза, понеже играч може да се намира в спад и въпреки това да е напред в класирането. Съветваме ви винаги да обръщате повече внимание на формата напоследък на играчите и срещу какви съперници са се изправили, отколкото класирането им в ранглистата.

Стил на игра

Ако искате да се превърнете в успешен типстър на мачовете от света на спорта тенис на маса, ще трябва да изучите и използваните техники от играчите. Ако следите представянето им, ще го направите. Всички успешни типстъри на тенис срещи следят изкъсо представянето на играчите и знаят техния начин на игра. Същото важи и за дългосрочен успех в тениса на маса.

Следете различни турнири

Ако ще залагате единствено на турнир по тенис на маса за национални отбори, ще трябва да чакате по доста време за провеждането им. Затова ви съветваме да следите и националните първенства във водещите страни по тенис на маса. По този начин ще сте наясно с новоизгряващите звезди и играчите във форма. Също така, ще имате поле за изява да прогнозирате мачове в течение на цялата година.

Новините около играчите

Ако успеете да се доберете до новините около играчите преди срещата помежду им, това също ще ви бъде в плюс. По този начин ще имате на разположение не само техните резултати, но и настроение и психическа настройка за мача. Съветваме ви да потърсите превюта преди срещите, в които често цялата важна информация е систематизирана на едно място.


Струва ли си да се залага на тенис на маса?

Когато говорим за тенис на маса и дали си заслужава да се залага на този спорт, трябва да си признаем, че хората, които залагат сериозно на тези събития, не са много. Въпреки това обаче нищо не ви пречи вие да сте един от тях и да се възползвате от знанията си в спорта. Понякога подобни спортове, които не са чак толкова известни сред залагащите, могат да ви донесат по-добри печалби, отколкото тениса и баскетбола например. Съветваме ви обаче да сте си написали домашното и да сте проучили срещата, преди да заложите на нея. Също така ще насочим вниманието ви и към залозите на живо на тенис на маса, които често предоставят добри възможности на високи коефициенти. Не ги пренебрегвайте. Желаем ви успех с вашите залози на тенис на маса.

Автор
Кристиян Кюлюнков
Кристиян КюлюнковКристиян Кюлюнков е специализиран в анализите на различни букмейкъри. Има опит в залаганията и следи отблизо офертите на различните компании. В Нострабет се занимава с писане, оформяне и публикуване на експертни ревюта, както и работа по прогнозите и спортните новини.