Икономичен Барселона пречупи Атлетико и спря головата суша

0
Барселона - Атлетико Мадрид
БТА / BTA

Лидерът в испанската Ла Лига – Барселона, триумфира в дербито от 30-ия кръг на испанското първенство срещу Атлетико Мадрид с минималното 1:0. Единственото и победно попадение реализира Феран Торес в 44-ата минута.

Първото полувреме беше равностойно и вървеше към нулево равенство, когато Феран Торес реализира минута преди почивката. До гола се стигна след добър пробив на Рафиня отдясно, който намери испанеца. Той навлезе в наказателното поле и изпрати прецизен удар по земя, който намери мрежата на Облак за 1:0.

След рестарта „дюшекчиите“ се опитаха да стигнат до изравнителен гол, но в крайна сметка не успяха да отбележат във вратата на Марк-Андре тер Стеген.

Играчите на Шави Ернандес дори изпуснаха две нови чудесни ситуации за по-изразителна победа. В 62-ата минута Гави бе с топка в крака в наказателното поле на Атлетико Мадрид, но последвалият му удар мина встрани от десния страничен стълб.

Десетина минути по-късно Рафиня получи силен пас на далечната греда, но нямаше време за реакция, а топката се отби от крака на бразилеца, но не влезе в опразнената врата на гостите.

До края каталунците удържаха крехкия си аванс и прекъснаха поредица от три срещи без вкарано попадение във всички турнири, след като отборът бе разбит и от големия съперник Реал Мадрид с 0:4 в полуфинален реванш за Купата на Краля, след което последваха две нулеви ремита срещу Жирона и Хетафе в Ла Лига.

По този начин Барселона остава лидер и води с 11 точки на действащия шампион Реал в битката за титлата. Атлетико от своя страна загуби за първи път от 8 януари тази година, когато отстъпи именно на Барса със същия резултат. „Дюшекчиите“ пропуснаха да се доближат до градския съперник Реал и второто място в класирането, като изостават на пет точки от „белите“. За Барселона предстои гостуване на Райо Валекано, докато „рохибланкос“ приемат Майорка.

В ранния неделен двубой Валенсия надви Елче с 2:0 като гост. „Прилепите“ поведоха в 19-та минута, когато точен бе Самуел Лино след асистенция на Единсон Кавани. В края на полувремето Гонсало Верду си отбеляза автогол, а с това резултатът набъбна в полза на гостите.

До края не паднаха нови попадения и така Валенсия се поздрави с трите точки, които са изключително ценни за отбора в битката за оцеляване. Въпреки успеха, тимът остава в зоната на изпадащите, като е с равен брой точки с намиращия се над чертата Алмерия, но с по-слаби показатели в преките мачове с новаците. Елче е на дъното на подреждането с едва 13 пункта, на цели 17 от спасителния бряг и изпадането изглежда неизбежно.