Германия шокира САЩ и пренаписа историята на СП по баскетбол (ВИДЕО + СНИМКИ)

0
САЩ - Германия
Снимка: БТА / BTA

Голяма изненада на Световното първенство по баскетбол! Фаворитът за титлата САЩ отпадна на крачка от финала, след като загуби от Германия със 111:113 точки (33:31, 26:29, 35:24, 19:27) във втория полуфинал от надпреварата. По този начин европейците ще спорят със Сърбия за световния връх в неделя, 10.09.

По този начин САЩ, който е Олимпийски шампион, се провали на второ поредно световно първенство, след като преди четири години в Китай загуби в четвъртфиналите от Франция. За последно американците станаха шампиони на света през 2014-а година. От своя страна Германия се класира за първия си финал в своята история, като най-доброто постижение на тима до момента бяха бронзовите медали от 2002-а година.

В столицата на Филипините – Манила, двата тима изиграха страхотен мач, като завършиха с по 58 процента успешна стрелба и вкараха 64 точки още в първата част, завършила при резултат 33:31 за Германия. Играчите на Стив Кър имаха леко предимство във втората четвъртина и се оттеглиха с точка аванс на почивката, но Германия доминираше в третата част, която се оказа ключова. В нея играчите на Бундестима бяха страхотни в атака и се наложиха с 35:24, за да влязат с десет точки преднина в последната четвърт.

Германия успя да удържи аванса си до последните четири минути, когато САЩ влезе в серия от седем безответни точки за една минута и намали изоставането си на 106:103. Германците обаче показаха характер в заключителните минути и реализираха важни стрелби, докато американците направиха някои грешки в последните секунди и в крайна сметка сензационно загубиха.

Най-резултатен на паркета бе Андреас Обст с 24 точки, а още двама играчи на Бундестима минаха границата от 20 точки – Франц Вагнер (22) и Даниел Тайс (21). Звездата Днеис Шрьодер се отличи със 17 точки, 9 асистенции и 2 борби. За САЩ Антъни Едуардс реализира 23 точки и 8 борби, Остин Рийвс вкара 21 точки, а Микал Бриджис добави 17.

По-рано днес Сърбия победи Канада с 95:86 в другия полуфинал. Така Сърбия и Германия ще спорят за титлата в неделя в Пасай, Филипините, от 15:40 часа българско време, докато САЩ и Канада ще си оспорват третото място в същия ден от 11:30 часа.