Ретро: Припомнете си шампионския сезон на ЦСКА 2004/2005

0
Радостта при гола за 30-ата титла
Снимка: Личен архив

Преди 20 години ЦСКА започна един от най-вълнуващите си сезони – на 30-ата си титла. Начело на отбора тогава беше вече покойният Миодраг Йешич, известен сред привържениците като Генерала. Сърбинът дойде през зимната пауза, като замени Ферарио Спасов, също загинал без време в автомобилна катастрофа. В състава имаше предимно български футболисти, а сред чужденците личаха класни играчи като Тиаго Силва, Радослав Забавник, Беноа Кое, Ибрахима Гай и Амиран Муджири.

Основен конкурнт за титлата, разбира се, беше Левски. В следващите редове ще разгледаме част от ключовите мачове през 2004/2005-а, любопитни статистики и видео клипове.

Участието в Европа

ЦСКА бе на секунди от неприятно отпадане при домакинството на кипърския Омония. Първият мач там завърши 1:1, а реваншът на родна земя до последно вървеше 0:1. Муджири взриви публиката на „Българска армия“ с гол в 93-ата минута. В продълженията Стойко Сакалиев и Костадин Хазуров направиха 3:1.

След това обаче румънският гранд Стяуа се оказа твърде трудно изпитание и след загуба с 1:2 в Букурещ и равенство 1:1 в София „червените“ отпаднаха.

Транспарант в дербито
Транспарант в дербито (Снимка: Личен архив)

Есента

Първенството обаче започна много добре. По това време бяхме свикнали столичният гранд да громи съперниците си всяка седмица. Още след първите кръгове ЦСКА нареди на сметката си успехи като – 4:1 при визита на Славия, 5:0 срещу Несебър, 4:0 като гост на Нефтохимик, 6:0 срещу Спартак Варна и 5:1 над Локомотив София.

Първото издание на Вечното дерби с Левски за сезона завърши 2:2. Головете за ЦСКА вкараха Стойко Сакалиев и Христо Янев (дузпа), а на два пъти за „сините“ изравниха Димитър Телкийски и Даниел Боримиров. В един от очакваните като трудни мачове ЦСКА победи Литекс с 3:1 след попадения на Йордан Тодоров (дузпа), Маркос Чарас и Христо Янев. След това обаче дойде равенството 2:2 с Марек на „Бончук“. След него тогавашният треньор на дупничани Велислав Вуцов беше бесен и до ден днешен в мрежата върви това негово интервю:

На „Армията“ ЦСКА и тогавашният шампион Локомотив Пловдив завършиха наравно 0:0. „Червените“ обаче взимаха с лекота срещите си срещу по-леките съперници.

За Купата на 1/16-финалите беше спечелена визита на Шумен с 3:0, а в следващата фаза Рилси спортист поизпоти доста най-успешния български клуб в Самоков. След 2:2 в редовното време Хазуров донесе успеха с 3:2 в продълженията. В хода на сезона контузии получиха ключови играчи като Велизар Димитров и Емил Гъргоров, а това затрудняваше треньорското ръководство.

Топузаков направи дузпата срещу Янев в решителното дерби
Топузаков направи дузпата срещу Янев в решителното дерби (Снимка: Личен архив)

Пролетта

За Купата беше победен икономично с 1:0 Хебър в Пазарджик след ранен гол на Евгени Йорданов. В шампионата ЦСКА нареди победи срещу Родопа (1:0), Славия (4:0), Несебър (2:0) и Нефтохимик (3:0) преди да дойде издънката срещу Спартак във Варна (0:0). Йешич не позволи да става и въпрос за някаква криза, а успехите продължиха.

На 23 април на стадион „Васил Левски“ с гол на Янев от дузпа ЦСКА спечели Вечното дерби и се откъсна на четири точки. Спокойно може да се каже, че тогава Левски на Станимир Стоилов капитулира от битката за титлата, макар и да оставаха още пет кръга. Просто двата столични гранда рядко грешаха. Иначе двамата футболисти на горната снимка – Янев и Елин Топузаков бяха въвлечени в ситуацията през второто полувреме, при която Топчо извърши нарушението в наказателното поле.

След победа с 3:0 над Видима Раковски дойде важното гостуване на Литекс четири кръга преди края. В него Валентин Илиев вкара единствения гол в мача и „червените“ вече докосваха златото. Последва здрав бой над Марек (5:0) и Беласица (4:1), за да дойде прословутия мач с Пирин на „Армията“.

Двата отбора вървяха наравно 1:1 до 78-ата минута, когато Емил Гъргоров взриви претъпканите трибуни (на заглавната снимка на статията). Така последният 30-и кръг бе протоколен, а пловдивското Локо спечели с 4:3 срещу „червените“ с част от своите резерви. ЦСКА стана шампион на България за рекорден 30 път! С три точки пред „сините“.

Във финала за Купата Левски взе реванш и победи „армейците“ с 2:1.