ЦСКАЛевскиЛудогорецБотев ПловдивЛокомотив ПловдивСпартак ВарнаАрдаСлавияЧерно МореБероеЛокомотив СофияПирин БлагоевградЦСКА 1948Ботев ВрацаЕтърХебър 1918КрумовградМанчестър СитиМанчестър ЮнайтедЛивърпулЧелсиАрсеналБайерн МюнхенБарселонаРеал МадридЮвентусИнтер

От спектакъл до блъсканица: полуфиналите в ШЛ показаха двете лица на футбола

0
Давид Ханцко и Еберечи Езе
Атлетико Мадрид - Арсенал, "артилеристите" не получиха втора дузпа за евентуално нарушение на Давид Ханцко срещу Ечеречи Езе (Снимка: БТА)

Атлетико Мадрид и Арсенал завършиха наравно 1:1 в първия полуфинален сблъсък помежду си в Шампионската лига на стадион „Метрополитано“ в испанската столица. Любопитното е, че по-рано през сезона „артилеристите“ разгромиха същия съперник с 4:0 в Лондон в мач от основната фаза на турнира, което придаде допълнителен характер на настоящия полуфинал.

Лондончани поведоха малко преди почивката, когато Виктор Гьокереш реализира дузпа в 44-ата минута, отсъдена след намеса на ВАР. След паузата и домакините получиха наказателен удар, а Хулиан Алварес възстанови равенството в 56-ата минута, оформяйки крайното 1:1.

Виктор Гьокереш
Атлетико Мадрид - Арсенал, Виктор Гьокереш реализира дузпата за "артилеристите" (Снимка: БТА)

В заключителните минути бе отсъдена втора дузпа за „артилеристите“, но след повторен преглед с ВАР съдията Дани Макелие промени решението си, което предизвика сериозно недоволство в мениджъра на гостите Микел Артета.

„След головата фиеста, следва блъскането. След симфонията, идва уличният бой“. Именно тази метафора най-точно описва характера на срещата – битка, в която всяко действие имаше значение, а всяка грешка можеше да се окаже фатална.

Пари Сен Жермен Байерн Мюнхен
Пари Сен Жермен - Байерн Мюнхен, играчите на двата отбора след мача (Снимка: БТА)

Победата на Пари Сен Жермен с 5:4 над Байерн Мюнхен ден по-рано предложи голов спектакъл, но сблъсъкът в Мадрид бе коренно различен като характер. Тук липсваше зрелище от попадения – мачът се реши от три дузпи: две реализирани и една спорно отменена.

Драмата се разви основно край тъчлинията, около ВАР мониторите и дори в тунела. Това бе среща, решена от детайли – типичен сблъсък между Микел Артета и Диего Симеоне, двама треньори, за които организацията и тактическата дисциплина са водещи. Въпреки липсата на голово шоу, двубоят предложи високо напрежение и тактическа борба. Всички 90 минути бяха изпълнени с интензитет и противоречиви ситуации. С оглед на реванша в Лондон, Арсенал ще се чувства в по-благоприятна позиция.

Маркос Йоренте и Виктор Гьокереш
Атлетико Мадрид - Арсенал, Маркос Йоренте и Виктор Гьокереш (Снимка: БТА)

Мениджърът на английския тим не скри недоволството си от отменената дузпа в края. Главният съдия Дани Макелие първоначално посочи бялата точка за нарушение срещу Еберечи Езе от страна на Давид Ханцко, но след намеса на ВАР промени решението си.

„Това е изключително разочароващо и досадно, защото беше против правилата и промени хода на мача. Много, много съм разочарован. Нямаше ясна и очевидна грешка. Имам предвид цялата последователност на действията. Отсъдил си дузпа и след това не можеш да отмениш решението, след като преглеждаш ситуацията 13 пъти. Това е ситуация, която може да повлияе върху целия сезон. Подобно нещо не може да се случва, на това ниво просто е неприемливо. Очевидно беше грешно решение и промени всичко в сблъсъка“, заяви бесният Артета.

Давид Ханцко и Еберечи Езе
Атлетико Мадрид - Арсенал, "артилеристите" не получиха втора дузпа за евентуално нарушение на Давид Ханцко срещу Ечеречи Езе (Снимка: БТА)

Спорни бяха и другите две дузпи. От Атлетико оспорваха ситуацията при наказателния удар за Арсенал, считайки, че Гьокереш е преувеличил контакта. Нападателят обаче демонстрира хладнокръвие и реализира. От своя страна, Арсенал реагира остро при отсъдената дузпа за игра с ръка на Бен Уайт.

„Във Висшата лига това не е дузпа. Но тук трябва да приема това с правилата и очевидно колко последователни са били. Това, от което съм невероятно ядосан, е как, по дяволите, дузпата за Ебз (Езе) се отменя по начина, по който се е случило, когато няма ясна и очевидна грешка“, отбеляза отново Артета.

Микел Артета
Атлетико Мадрид - Арсенал, мениджърът на "артилеристите" Микел Аркета (Снимка: БТА)

Един от най-приятните аспекти на срещата във вторник вечер между ПСЖ и Байерн бе възможността да се наблюдават футболисти с изразен индивидуален стил като Хвича Кварацхелия и Майкъл Олисе, които системно поставяха под сериозно напрежение противниковите флангови защитници чрез бърза смяна на темпото, техника и директни единоборства по крилата.

Въпреки това, най-запомнящият се „дуел“ в рамките на двубоя в Мадрид може би се разигра извън самия терен – в тунела към съблекалните. Там се стигна до напрегната размяна на реплики между Бен Уайт и наставника на домакините Диего Симеоне. Ситуацията се нажежи, след като бранителят не спази негласното правило да заобиколи емблемата на клуба и я настъпи, което веднага предизвика недоволство сред домакините. Остава неясно дали Уайт е действал по невнимание, или съзнателно е търсил провокация, но реакцията не закъсня.

Първи реагира Джулиано Симеоне, който отправи забележка към англичанина. Малко след това в ситуацията се включи и неговият баща. Първоначално наставникът изглеждаше, че се опитва да разтърве играчите, но бързо загуби самообладание и започна демонстративно да потупва Уайт по гърба. Действията му не бяха приети добре от защитника, което доведе до размяна на остри реплики между двамата. В крайна сметка членове на щабовете и охраната се намесиха навреме и предотвратиха по-сериозен конфликт, овладявайки напрежението преди то да ескалира.

От тактическа гледна точка срещата бе изключително интересна. Арсенал устоя на силния начален натиск на домакините, след което наложи контрол през първата част. Деклан Райс действаше в по-дълбока роля, комбинирайки функции в изграждането на атаките и спирането на контрите на съперника.

В хода на двубоя не липсваха и проблясъци на индивидуална класа. Може би не в мащаба на головото зрелище, което беляза вечерта в Париж ден по-рано, но достатъчно, за да внесат динамика и острота в развитието на срещата. Нони Мадуеке направи няколко хубави пробива в наказателното поле и удар, преминал на сантиметри от гредата. В дефанзивен план Уилям Салиба впечатли с увереност и лекота при изнасянето на топката под напрежение.

В най-силния период на Атлетико Мадрид през второто полувреме, Антоан Гризман бе близо до попадение с техничен удар, който срещна напречната греда. Хулиан Алварес също показа високата си класа и ефективност в завършващата фаза, преди да бъде заменен в 78-ата минута.

Независимо от изхода на реваншите през следващата седмица, перспективата за финала остава изключително интригуваща. Потенциален сблъсък между Байерн Мюнхен или Пари Сен Жермен срещу Атлетико Мадрид или Арсенал би представлявал не просто финал, а ясно изразено противопоставяне на различни футболни философии – сблъсък на стилове, концепции и игрови идентичности на най-високо ниво.

Ако лондончани достигнат финала в Будапеща, те вероятно ще бъдат възприемани като контрапункт на евентуалния си съперник – отбор, който залага на структурата, дисциплината и баланса като основно оръжие.

Автор
Димитър Георгиев
Димитър ГеоргиевДимитър Георгиев е български спортен журналист и анализатор. Завършва висшето си образование в Софийски университет със специалност българска филология. Интересува се от български, английски и германски футбол, както още и от тенис.
Коментирай

Няма коментари.