Лудогорец го направи! „Орлите“ си го върнаха на Нордселанд и ще играят в Европа и напролет

0
Лудогорец - Нордселанд
Снимка: LAP.bg

Българският шампион Лудогорец преживя нова магическа европейска вечер, след като надделя с минималното 1:0 у дома датския Нордселанд и по този начин завършва на втора позиция в група „H“ на турнира Лига на конференциите. Големият герой за разградчани беше Якуб Пьотровски, който реализира единствения гол в 79-ата минута. Така „орлите“ ще продължат своето участие в надпреварата и напролет, където обаче ще трябва да минат през плейофите, тъй като Фенербахче завършва на първа позиция. И двата тима са с по 12 точки, но турците имат по-добра голова разлика заради победата си с 4:0 над Спартак Търнава в другия двубой от групата.

Двубоят на „Хювефарма Арена“ бе двуостър, като домакините имаха късмет през второто полувреме, за да не допуснат гол и да запишат четвъртата си победа в груповата фаза, което им донесе излизане от групата.

Лудогорец създаде първото сериозно положение в срещата в 26-ата минута и можеше да поведе в резултата, когато Бърнард Текпетей проби отдясно и подаде по трева към дъгата на наказателното поле, а Педро Нареси пропусна топката за Квадво Дуа. Нападателят стреля моментално към вратата, но нацели дясната греда на Андреас Хансен.

До края на полувремето интересни ситуации липсваха, макар че датчаните погледнаха по-смело към вратата на Серджио Падт. Звездата на „орлите“ – Бърнард Текпетей, пък беше заменен още на почивката, тъй като получи ранен жълт картон, а малко преди края на първите 45 минути се размина с втори такъв, което щеше да означава и червен.

Българските шампиони застрашиха вратата на датчаните още на старта на второто полувреме. Педро Нареси намери зад защитата и Руан Секо и стреля акробатично, но над вратата на гостите.

В 54-та минута пък нападателят бе съборен на край ъгъла на наказателното поле и Спас Делев пробва директен шут, но бе спрян от стената.

Лудогорец извади късмет в 63-та минута, когато Андреас Шелдруп овладя по лявото крило и качи топката на главата на Бенямин Нюгрен, който стреля в страничната греда. Разградчани пък отговориха с опасност в следващата атака, която завърши с шут на Секо над напречния стълб.

„Орлите“ нанесоха своя удар в 79-ата минута, когато Якуб Пьотровски заби четвъртия си гол в Лигата на конференциите. Полският национал пое подаване на Аслак Фон Витри пред наказателното поле, преодоля защитник на гостите и изпрати силен удар към вратата на гостите. Топката се отклони леко от Нюгрен и попадна в горния десен ъгъл на вратата за 1:0.

Само две минути по-късно Нордселанд атакува отляво и Маркус Ингвартсен удари греда от малък ъгъл, а топката се върна към Нюгрен. Той преодоля бранител на Лудогорец и се озова на чиста позиция, но стреля над вратата на Падт.

В крайна сметка Лудогорец опази своята преднина и завършва на второ място в групата с 12 точки, колкото има и лидерът Фенербахче, който с по-добра голова разлика от българския тим. Това означава, че „орлите“ ще играят плейоф за участие в осминафиналите на турнира срещу тим, дошъл от Лига Европа. Жребият за елиминационния плейофен кръг на Лига на конференциите Европа ще се проведе в централата на УЕФА в Нион, в понеделник, 18 декември. Първите мачове са насрочени за 15 февруари, а реваншите седмица по-късно на 22 февруари.