ЦСКА се сбогува емоционално с „Българска армия“, но загуби от Лудогорец (ВИДЕО + СНИМКИ)

0
ЦСКА - Лудогорец
Снимка: LAP.bg

Шампионът Лудогорец постигна изстрадана победа с минимиалното 1:0 в гостуването си на ЦСКА в истинския ад на „Българска армия“ в дербито на 20-ия кръг в efbet Лига. Единственото и победно попадение реализира бившият играч на „червените“ Спас Делев в 18-ата минута от добавеното време на сблъсъка, който бе прекъсван на няколко пъти заради емоциите по трибуните.

Мачът беше със специален характер за армейците, тъй като това бе последна среща за 31-кратните шампиони на „Армията“ в сегашиня ѝ вид. Трибуните бяха изпълнени до краен предел и феновете направиха истинско шоу, но на терена футболните достойнства липсваха, като точните удари в срещата бяха едва три, като нито един от тях не бе на сметката на домакините. А в 118-ата минута Делев помрачи празника и прекърши сърцата на „червените“ привърженици, като след него се стигна до грозни сцени, когато треньорът на вратарите на Лудогорец Здравко Здравко бе ударен с метален прът.

След успеха пък Лудогорец се изравни с ЦСКА на втората позиция с по 42 точки, на три от Черно море, който ще зимува на първото място. Това бе последен двубой за армейците за календарната година, докато „орлите“ имат решително домакинство на датския Нордселанд от груповата фаза на Лигата на конференициите.

Малко преди началото на сблъсъка феновете на домакините изпълниха до краен предел трибуните в секторите „Г“, „В“ и „А“. Това наложи отварянето на буферната зона откъм сектор „Б“. Въпреки това част от желаещи да влязат на трибуните останаха извън стадиона, а някои изобретателни привърженици наблюдаваха мача от близките дървета до стадиона.

Запалянковците на армейците бяха подготвили и специална хореография за последния мач на „Българска армия“. Те демонстрираха подкрепата си и със зрелищна заря още в първите минути на срещата.

Сред наблюдаващите историческата среща бяха известни личности като Мартин Петров, Йорданка Христова, Ники Кънчев и естествено легендата на ЦСКА и Барселона – Христо Стоичков, който към момента е един от големите акционери в клуба. Камата няколко пъти сподели, че това ще е емоционален момент, а това се видя още преди старта на срещата, когато Стоичков не успя да сдържи сълзите си.

За домакините Густаво Бусато, който напусна принудително игра в предишния двубой срещу Славия, бе възстановен и започна под рамката на вратата. Гостите пък бяха без своя капитан Антон Недялков, който пропуска сблъсъка заради контузия. По време на загрявката пък Аслак Фон Витри получи контузия и бе заменен в стартовия състав от Иван Йорданов.

Първото полувреме не предостави много интересни ситуации. Първото положение бе в седмата минута, когато Бърнард Текпетей изпълни пряк свободен удар от около 20 метра, като изстрелът му преодоля стената на „червените“, но не и вратаря Густаво Бусато, който се намеси.

След първите 10 минути, в които Лудогорец бе по-активния отбор, ЦСКА успя да изнесе играта. След половин час игра Тобиас Хайнц се озова на добра позиция след като получи пас в наказателното поле от Дюкенс Назон и центрира опасно, като топката тупна точно преди Марселино Кареасо да я засече и да я прати в опразнената врата.

В добавеното време на първата част Назон успя да открадне топката от Оливие Вердон и центрира в наказателното поле. Защитник на гостите не изчисти добре и топката попадна на крака на Джонатан Линдсет, който стреля от движение, но неточно. Малко след това хаитянинът пробва късмета си от далечно разтояние, но ударът му премина встрани от вратата на Серджио Падт.

Три минути след почивката Лудогорец създаде най-доброто си положение в мача. Якуб Пьотровски отне топката от Амос Юга в центъра на терена, а Педро Нареси овладя и изведе Кайо Видал, който преодоля появилия се като резерва Емануел Шакич и стреля в далечния ъгъл на Бусато, но ударът му премина над напречната греда.

Малко след това срещата бе спряна за около десет минути, след като феновете на армейците запалиха множество факли във всички сектори.

ЦСКА натисна осезаемо в следващите минути и в 79-ата минута имаше отлична възможност да поведе в резултата. Хайнц центрира от корнер в наказателното поле, където Юга бе непокрит и засече с глава, но топката тупна в земята и излезе в аут, прехвърляйки вратата на Падт.

Пет минути по-късно играчите на ЦСКА имаха претенции за дузпа за евентуално нарушение срещу Марселино Кареасо, но съдията Драгомир Драганов не видя основания да посочи бялата точка.

Три минути преди края на редовното време Видал се освободи от Хайнц и стреля от дистанция, но високо над вратата.

В първата минута от даденото 12-минутно продължение гостите от Разград стигнаха до втория точен удар в мача. Пьотровски шутира силно от далечно разстояние след като получи от Сон, но Густаво Бусато се отчете с респектираща намеса, а после хвана и опита за добавка на Видал.

Секунди след това играта отново бе спряна за около десетина минути заради нови запалени факли от всички трибуни.

Играта беше подновена, мъчните действия на терена продължиха, а когато вече всички очакваха последния съдийски сигнал, в 118-ата минута, Лудогорец отбеляза победен гол чрез бившия играч на ЦСКА Спас Делев. ТогаваПьотровски изведе Рик Джонатан, който подаде на появилия се като резерва Делев, а той отбеляза във вратата на Бусато за 0:1. Веднага след това обаче имаше грозни сцени, след като феновете на армейците нахлуха на терена. При ситуацията треньорът на вратарите на Лудогорец Здравко Здравко бе ударен с метален прът и се стигна до кратко меле между играчите на двата отбора.

ЦСКА - ЛудогорецЦСКА - ЛудогорецЦСКА - ЛудогорецЦСКА - ЛудогорецЦСКА - ЛудогорецЦСКА - ЛудогорецЦСКА - ЛудогорецЦСКА - ЛудогорецЦСКА - ЛудогорецЦСКА - Лудогорец

След кратко прекъсване голът бе зачетен, а до края ЦСКА нямаше време да отговори и така загуби последното си домакинство на митичния си стадион в този му вид. „Орлите“ пък се изравниха с днешния си съперник на втората позиция със спечелените три точки.