Левски е изправен пред сложен избор

Шефовете на Левски трябва да вземат тежки решения по време на краткото време за лятна подготовка. Решения, които ще бъдат свързани основно със селекцията, за да могат „сините“ да влязат максимално добре подготвени в изключителния трудния нов сезон за тях.
През него шампионът ще направи всичко по силите си, за да защити титлата си и да се представи достойно в Европа. А, за да се случи това, ще трябва да запази гръбнака на състава и да надгради с нови попълнения, за да повиши още вътрешната конкуренция и да вдигне отборната си класа.
Сред важните предстоящи решения със сигурност ще е и това за Евертон Бала. Играчът, който записа най-силната си кампания с екипа на Левски. Бразилецът стана голмайстор на първенството и първия футболист на Левски, който вкарва толкова много голове от 2019 година насам.
Относно Бала пред Левски има два варианта – да го продаде в хода на летния трансферен прозорец или да го задържи. Ако се стигне до първата възможност, „сините“ ще приберат страхотна за родните стандарти сума. Дори да не е 3 млн. евро, на колкоко е оценяван вече кариоката от реномирания германския уебсайт Transfermarkt.

Тази цена превръща Бала в третия най-скъп играч на шампиона, след като толкова струва и Светослав Вуцов. Най-конвертируеми остават Майкон и Кристиан Макун с по 3.5 млн. от официалната валута на Европейския съюз.
Евентуална продажба на Евертон обаче рискува да отслаби атаката на Левски за началото на новия сезон и битките по терените на Стария континент. Причината е, че от Мустфа Сангаре и Хуан Переа може да започва само единия, а Радослав Кирилов и Армстронг Око-Флекс не бяха на високо ниво през пролетта и тепърва ще се разбере дали ще показват това, което могат и се очаква от тях занапред.
Отделно новите нападатели, дали ще са един, двама или трима ще преминат през период на адаптация, и тъй като при някои чужденци той отнема време, няма гаранция дали ще са на 100 процента за мачовете през юли и август.

Вторият вариант – Бала да остане и да поскъпне още, изглежда твърде възможен, макар че и той крие рискове. Спомнете си например, че преди години Левски отказа изгодна оферта за Хосе Кордоба, тъй като смяташе, че панамецът е далеч по-скъп. Впоследствие бранителят се контузи и за месеци цената му драстично падна. В крайна сметка хубавото беше, че Хосе успя да си върне формата и да напълни клубната каса, след като бе продаден в Англия.
Така че, ако допуснем, че в момента Бала е в пика на формата си и изглежда примамлив за чужди клубове, никой не може да предположи какво ще се случи с него през следващите шест месеца. Това би трябвало да означава, че Левски ще трябва да избира между сигурни добри пари от продажбата на нападателя или да изчака още, като през това време Евертон да помага на отбора да се задържи на върха и междувременно цената му да расте.

Тук обаче възниква и друга въпросителна – ще парафира ли Бала предложения му нов договор, или подобно на сънародника си Майкон ще откаже да го направи. Евертон е обвързан с клуба до 30 юни 2027 година и сметките показват, че ако не бъде продаден до началото на септември и не удължи контракта си, ще стане сложно за Левски.
Сложно, тъй като в последните 6 месеца от договора си, голаджията ще има право да сключи предварително споразумение с друг клуб, което да влезе автоматически в сила от лятото на 2027-а. Подобен сценарий ще е възможно най-лошия за Левски. По простата причина, че Бала ще си тръгне като свободен агент или срещу скромна за качествата му сума, ако бъде продаден през зимния трансферен прозорец в началото на следващата година.
С оглед на тези хипотези най-доброто, което може да се случи с бразилеца, ако не бъде изтъргуван това лято, е да преподпише договора си. Това ще позволи на Левски да се пазари за по-висока сума за негова продажба в следващите няколко трансферни прозореца и да не се стига до напрежение между клуба и играча, както се случи с Майкон. Да не говорим пък за казуса „Андриан Краев“.





























Няма коментари.