Жирона продължава да лети, преби шампиона Барселона и отново задмина Реал на върха

0
Барселона - Жирона
Снимка: БТА / BTA

Испанският шампион стана жертва на сензацията в Ла Лига този сезон Жирона, след като отстъпиха на своя каталунски противник с 2:4 като домакин в среща от 16-ия кръг на първенството. Артьом Довбюк откри за гостите в 12-ата, но Роберт Левандовски изравни в 19-ата минута. Мигел Мартинес отново изведе жиронци напред пет минути преди почивката, а Валери Фернандес направи разликата два гола в 80-ата. Илкай Гюндоган върна надеждите на „Блауграна“ във втората минута от добавеното време, но в петата Кристиан Стуани оформи крайния резултат.

Жирона поведе в 12-тата минута, когато отлично подаване на Ян Коуто постави началото на контраатака, при която украинците Виктор Циганков и Довбик комбинираха, след което вратарят Иняки Пеня нямаше какво да направи – 0:1.

Футболистите на Шави Ернандес веднага се втурнаха в атака и създадоха няколко опасности, а в 19-ата минута изравниха резултата. Рафиня центрира от корнер в наказателното поле, където Левандовски спечели борбата за висока топка и с глава направи 1:1.

Пет минути преди почивката обаче гостите удариха отново. Мигел Гутиерес взе топката около централната линия и направи страхотен индивидуален рейд, който завърши с мощен изстрел към вратата на Барселона за 1:2.

Домакитиге тръггана отново да търсят изравняването, но вместо това допуснаха трети гол в 80-ата минута. Кристиан Стуани се справи с Роналд Араухо и свали топката с глава за Валери, който прати кълбото между краката на Жул Кунде и стреля от чиста позиция за 1:3.

Във втората минута на добавеното време Барселона върна едно попадение, когато Феран Торес напредна по дясното крило и върна за Илкай Гюндоган. Германският национал бе с гръб към вратата, но се обърна майсторски и реализира за 2:3, връщайки интригата в мача.

В последните секунди на срещата Стуани подпечата победата на Жирона, когато Савио го намери непокрит на втора греда и той пусна топката до десния страничен стълб, за да оформи крайното 2:4 в петата минута от добавеното време.

С този резултат скромният тим на Жирона продължава да впечатлява и отново излезе еднолично на върха в класирането с 41 точки, задминавайки Реал Мадрид, който е с 39. Барселона остава на четвъртата позиция с 34 пункта. За момчетата на Шави предстои гостуване на белгийския Антверп в последен мач от груповата фаза на Шампионската лига, а след това пътуват и за сблъсък с Валенсия в първенството. Жирона, който няма загуба от края на месец септември, приема Алавес.