ЦСКАЛевскиЛудогорецБотев ПловдивЛокомотив ПловдивСпартак ВарнаАрдаСлавияЧерно МореБероеЛокомотив СофияПирин БлагоевградЦСКА 1948Ботев ВрацаЕтърХебър 1918КрумовградМанчестър СитиМанчестър ЮнайтедЛивърпулЧелсиАрсеналБайерн МюнхенБарселонаРеал МадридЮвентусИнтер

Еднопосочен път към върха: Байерн реши битката за титлата

0
Александър Павлович, Йозуа Кимих и Майкъл Олисе
Борусия Дортмунд - Байерн Мюнхен, Александър Павлович, Йозуа Кимих и Майкъл Олисе (Снимка: БТА)

Байерн Мюнхен постигна драматична победа с 3:2 като гост на Борусия Дортмунд в голямото „Дер Класикер“ от 24-ия кръг на германската Първа Бундеслига. На „Сигнал Идуна Парк“ баварците се наложиха в страхотно дерби и вече имат 11 точки преднина на върха пред прекия си конкурент.

Гостите контролираха играта през първото полувреме, но противно на логиката Дортмунд поведе. В 26-ата минута, след центриране от пряк свободен удар на Даниел Свенсон, Нико Шлотербек се разписа с удар с глава.

Фабио Силва и Нико Шлотербек
Борусия Дортмунд - Байерн Мюнхен, Фабио Силва Нико Шлотербек, който отбеляза първото попадение за "жълто-черните" (Снимка: БТА)

След почивката Байерн отново наложи превъзходството си и стигна до обрат, воден от Хари Кейн. В 54-ата минута английският нападател изравни на празна врата след асистенция на Серж Гнабри, а малко по-късно реализира и дузпа, отсъдена за нарушение срещу Йосип Станишич.

С тези попадения Кейн вече има 44 гола в 37 мача през сезона, като изравни личния си клубен рекорд – 44 гола в 45 срещи. Освен това той стана третият футболист в историята на Бундеслигата с по два гола в четири поредни мача, след Лотар Емерих (1967) и Томислав Марич (2001).

В 83-ата минута Дортмунд върна интригата с впечатляващ гол на Даниел Свенсон, който се разписа с удар от движение след подаване на Марсел Забитцер.

Даниел Свенсон
Борусия Дортмунд - Байерн Мюнхен, Даниел Свеносн отбеляза второто попадение за "жълто-черните" (Снимка: БТА)

Решаващият момент обаче дойде в 87-ата минута, когато капитанът на Байерн Йозуа Кимих отбеляза победното попадение с прецизен удар от воле, не оставяйки шанс на вратаря Грегор Кобел.


След този успех Байерн Мюнхен е лидер с 63 точки и гледа смело към 34-ата си титла, докато Борусия Дортмунд остава на второто място с 52 десет кръга преди края.

Компактната защита на Борусия Дортмунд ограничи Байерн в дербито

Борусия Дортмунд се защитаваше организирано и дисциплинирано, като дълго време не позволи на Байерн да стигне до чисти голови положения. Първото полувреме на дербито се разви в тежък и накъсан ритъм, с множество единоборства и чести прекъсвания. Домакините стояха компактно в дефанзивен план и принудиха баварците да разчитат основно на удари от дистанция.

Двубоят бе нетипичен за Байерн, който в последните седмици имаше проблеми с реализирането на създаваните ситуации, но в Дортмунд дълго време почти не успяваше да стигне дори до реални възможности за гол. И след почивката чистите положения останаха ограничени.

Карим Адейеми, Феликс Нмеча и Луис Диас
Борусия Дортмунд - Байерн Мюнхен, Карим Адейеми, Феликс Нмеча и Луис Диас (Снимка: БТА)

Статистиката след края на срещата потвърждава впечатленията от играта – 14:10 удара към вратата и очаквани голове 2.05 срещу 1.05 в полза на Байерн Мюнхен, което показва контрол и териториално превъзходство, но и сериозната съпротива на защитата на Борусия Дортмунд.

Байерн изпита сериозни затруднения по фланговете

Неспособността на Байерн да поддържа високо темпо по крилата се превърна в един от ключовите фактори за трудния двубой в Дортмунд. Атакуващите играчи на Борусия често и ефективно търсеха пространство зад високата защитна линия на баварците чрез директни подавания в дълбочина. Особено активен в тези ситуации бе Карим Адейеми, който с бързината си създаде няколко опасни прехода в атака.

Проблемите по фланговете очертаха ясно уязвимостите на Байерн в защита. Рекордните шампиони ще трябва да подобрят баланса между атака и защита, както и контрола върху пространствата по крилата – аспект, който ще бъде от ключово значение в елиминационните фази на Шампионската лига.

Карим Адейеми и Серж Гнабри
Борусия Дортмунд - Байерн Мюнхен, Карим Адейеми и Серж Гнабри (Снимка: БТА)

Йозуа Кимих даде най-силния отговор на критиките

Йозуа Кимих е сред най-често обсъжданите и критикувани фигури както в Байерн, така и в националния отбор на Германия. Като дефанзивен халф с ключова роля в изграждането на играта, той неизбежно поема висок риск и има огромен брой докосвания на топката, което прави грешките по-видими и е трудно да бъдат игнорирани.

В най-важния мач срещу Борусия Дортмунд обаче Кимих за пореден път показа защо е незаменим за Байерн. Капитанът оказа решаващо влияние не само в организацията на играта, но и директно върху резултата – той имаше ключово участие при втория гол и собственоръчно отбеляза победното попадение. Неговите показатели говорят сами: 12,9 километра пробягана дистанция, 88% точност на подаванията, три удара към вратата и 103 докосвания на топката.

Йозуа Кимих
Борусия Дортмунд - Байерн Мюнхен, капитанът на баварците Йозуа Кимих отбеляза победното попадение (Снимка: БТА)

С брилянтния си пас към Серж Гнабри той върна Байерн в мача, а с решаващия си гол, осмият му в 27 срещи срещу Борусия Дортмунд, сложи точка на двубоя и направи решителна крачка към нова титла в Бундеслигата.

Компани и Кимих след дербито: „Пълна газ“ към титлата

Старши треньорът на Байерн Мюнхен Венсан Компани и капитанът Йозуа Кимих не скриха удовлетворението си след драматичната победа над Борусия Дортмунд, която увеличи аванса на баварците на върха на Бундеслигата до 11 точки.

„Днешният мач беше страхотна реклама за Бундеслигата – инерцията, интензивността, резултатът, 80 000 зрители, беше просто брилянтно. Дортмунд наистина искаше да се възползва от възможността и това се усещаше през целия мач. Но ние не се прибрахме в защита и не поемахме само напрежението, а постоянно се опитвахме да създаваме наши моменти и според мен го правехме добре. И двата отбора искаха да играят офанзивно“, заяви Компани и след това бе категоричен по темата дали Байерн ще намали оборотите в първенството заради комфортната преднина:

„Имаме 11 точки аванс и 88 отбелязани гола. Защо да спираме сега? Даваме пълна газ“.

Героят на дербито Йозуа Кимих също говори уверено след срещата, като на практика „поздрави“ Байерн за 35-ата титла в клубната история.

„С 11 точки преднина пред преследвачите – поздравления за нас. Няма да се откажем от тази преднина и няма да я изпуснем. Така ще остане“, каза Кимих пред Sky Sports и призна, че мачът е бил труден:

„Известно време се мъчихме, но още на полувремето знаехме, че за Дортмунд ще бъде трудно да поддържа темпото. Те имаха тежки последни седмици с много мачове. Ние имахме повече почивка и бяхме наясно, че колкото по-дълго продължава срещата, толкова по-голямо ще бъде нашето предимство. Успяхме да го използваме до самия край. Обикновено не вкарвам много голове, затова съм много щастлив за всеки. А да отбележа победното за 3:2 толкова късно в Дортмунд е нещо наистина специално“.

Автор
Димитър Георгиев
Димитър ГеоргиевДимитър Георгиев е български спортен журналист и анализатор. Завършва висшето си образование в Софийски университет със специалност българска филология. Интересува се от български, английски и германски футбол, както още и от тенис.
Коментирай

Няма коментари.