Този път Арсенал стигна до финала и потопи Манчестър Юнайтед

0
Мартин Йодегор и Габриел Магаляеш
Мавнчестър Юнайтед - Арсенал, Мартин Йодегор и Габриел Магаляеш (Снимка: БТА)

Арсенал продължава борбата си за титлата в английската Висша лига с актуалния носител на трофея Манчестър Сити, след като спечели с минималното 1:0 гостуването си на Манчестър Юнайтед в дербито от предпоследния 37-и кръг в шампионат.

„Червените дяволи“ и този път бяха в изключително осакатен състав заради многото контузени и изпитваха затруднения през първите минути. Все пак добър шанс се откри пред Расмус Хойлунд, но той се подхлъзна при удара си. Арсенал откри в 21-ата минута, когато защитата на Юнайтед заспа, Кай Хавертц центрира прострелно отдясно и Леандро Тросар засече във вратата.

През втората част имаше затишие в играта, но Юнайтед стигна до положение чрез Алехандро Гарначо, а после вратарят Адре Онана направи страхотно спасяване с една ръка срещу Габриел Мартинели. Малко по-късно камерунският страж отрази удар и на Деклан Райс. Все пак до края Арсенал удържа преднината си без сериозни проблеми и се поздрави с трите точки.

По този начин „артилеристите“ се върнаха на първата позиция в класирането с точка преднина пред Ман Сити, но „гражданите“ са с мач по-малко и във вторник гостуват на Тотнъм Хотспър в Лондон. Ман Юнайтед пък е едва на осмата позиция с 54 точки и изостава с три от седмия Челси, като е голяма вероятността отборът на Ерик тен Хаг да остане извън местата в евротурнирите.

„Артилеристите“ този път стигнаха до големия финал… и потопиха Манчестър Юнайтед

Никой не може да оспори, че потенциалното коронясване на Арсенал като шампион във Висшата лига няма да бъде незаслужено. Но работата за отбора на Микел Артета все още не е приключила. Едно нещо, обаче, е ясно – този път „артилеристите“ достигнаха до самия край. Това само доказва израстването на лондончани, спрямо миналата година.

Трудната победа на „Олд Трафорд“ гарантира, че независимо какво ще направи Манчестър Сити срещу Тотнъм, титлата не може да бъде приключена до следващия уикенд.

И нещо интересно – Арсенал остави такава рана в сърцето на „Театъра на мечтите“, че той буквално беше потопен след края на мача.

Манчестър Юнайтед - Арсенал, козирката на "Олд Трафорд" прокапа (Снимка: БТА)

Манчестър вече отдавна не е „червен“

Кулминацията на продължилата цял сезон битка между северен Лондон и Манчестър раздели мненията на две. Много привърженици на Тотнъм са готови техните любимци да загубят от Сити във вторник, ако това ще спре Арсенал да спечели титлата.

На „Олд Трафорд“, обаче, подобен сценарий да спрат големия си градски съперник изглежда не съществуват както на терена, така и извън него. Не е извинение и това, че Бруно Фернандес и Маркъс Рашфорд отсъстваха от състава.

Нито играчите, нито феновете на „червените дяволи“ изглеждат заинтересовани от това да направят всичко, за да спрат Манчестър Сити към четвърта поредна безпрецедентна титла. Да, те загубиха и оставиха всичко да реши в последния кръг, попречвайки на „гражданите“ да вдигнат титлата още утре вечер, но начинът, по който отборът загуби просто показва колко вече са се предали всички, които милеят за този клуб.

Алехандро Гарначо
Манчестър Юнайтед - Арсенал, Алехандро Гарначо (Снимка: БТА)

Леандро Тросар се появява  точно, когато има най-голямо значение… отново

Нито Габриел Жезус, нито Габриел Мартинели бяха толкова ефективни пред вратата, колкото се очакваше този сезон, като двамата имат едва десет гола във Висшата лига общо взети заедно. За щастие, някой друг излезе н голямата сцена – Тросар. Той вкара единственото попадение в неделя вечер, с което вече има 12 гола във Висшата лига и общо 17-и този сезон във всички турнири.

Формата му, напълно заслужено, му спечели тителярното място на Мартинели по лявото крило и белгиецът оправда доверието на Артета с още един важен принос. Тросар е може би естественият играч в отбора на Арсенал, който има навика да бъде решаващата фигура в такива големи моменти, дори когато изглежда, че е в периферията на играта.

Белгиецът се оказа наистина положителна поличба за Арсенал – отборът е спчелил последните си девет мача във Висшата лига, когато белгиецът отбеляза гол и не загуби в последните дузина двубои, в които открива резултата.

Леандро Тросар
Манчестър Юнайтед - Арсенал, Леандро Тросар (Снимка: БТА)

Какво се случва с Каземиро?

Определено това беше седмица, която Каземиро ще иска бързо да забрави. 32-годишният полузащитник беше унижен от играчите на Кристъл Палас при поражението с 0:4 в понеделник, преди да бъде оставен извън отбора на Бразилия за Копа Америка през лятото.

Спокойно може да го наречем вече бившият властелин на дефанзивните халфове се бори цял сезон да покаже и малка част от това, за което беше взет в Юнайтед. Да, много контузии, тактически корекции и други странни причини го оставиха в сянка на предишното му аз.

Това не е Каземиро, който контролираше халфовата линия на Реал Мадрид по пътя към спечелването на пет титли от Шампионската лига. През този сезон бразилецът бавно вече изглежда осъзнава каква е грешка е направил с трансфера си в Ман Юнайтед. Голът на Арсенал в 20-ата минута е доказателство за неговата незаинтересованост и дори неопитност да играе на тази позиция.

Тай отново беше поставен като централен защитник и сбърка фатално при попадението на Тросар. Тогава вратарят Онана изрита топката напред, защото бразилецът се луташе в наказателното си поле и беше покрит, но агресивната контрапреса на Арсенал я върна бързо в пеналтерията. Самият Каземиро покри засадата при подаването към Кай Хавертц, който след това асистира за Тросар, а бразилският халф на Юнайтед просто изгледа как топката минава покрай него, вместо да я пресече.

Каземиро не е централен защитник. Нито той, нито някой, свързан с Юнайтед, би очаквалточно той да играе вече няколко пъти на тази позиция по принуда заради контузии на други играчи. Въпреки това, във време, когато Тен Хаг се нуждае от най—доброто от своите най-опитни играчи, Каземиро продължава да прави детински грешки.

Защитата на Арсенал прави разликата този сезон

Каква е най-голямата разлика между Арсенал по това време миналата година и Арсенал сега? Има няколко възможни отговора: Деклан Райс, растящото усещане за израстване в отбора, да играеш мач за мач със Ман Сити, вместо да имаш преднина. Но най-големият от всички, може би, е наличието на Уилям Салиба.

Стойността на централния защитник за Арсенал беше показана през второто полувреме на „Олд Трафорд“, когато направи брилянтен шпагат срещу Алехандро Гарначо. Докато аржентинският национал го атакуваше, Салиба отстъпи назад, преди да се намеси в точния момент. Много фенове в Англия изразиха мнение, че това е най-красивият шпагат, който някога са виждали, колкото и странно да звучи това определение.

През миналия сезон на Арсенал му липсваше хладнокръвие. Сега, обаче, Салиба олицетворява точно това. В мач, в който Арсенал не показа най-доброто от себе си, то лондончани можеха спокойно да се осланят на 23-годишния французин да удържи Юнайтед на една ръка разстояние.

Малко лъч надежда за Манчестър Юнайтед?

Последните няколко седмици видяхме Тен Хаг да се опитва да оправдае лошия сезон на отбора с редицата контузии в състав. Не е тайна, че нидерландецът имаше амбиции да превърне Юнайтед в отбор, базиран на бързия преход от защита в нападение, но именно травмите го направиха неспособен да може да разчита на най-добрите си 11 играчи за голяма част от сезона.

До мача срещу Арсенал Тен Хаг беше използвал 14 различни комбинации за централен защитник този сезон. Арсенал, за сравнение, беше използвал едва три.

Ерик тен Хаг
Манчестър Юнайтед - Арсенал, Ерик тен Хаг (Снимка: БТА)

Юнайтед е отбор с ниско самочувствие и няма идея в разиграванията, най-вече в последната третина, както се видя през второто полувреме.

Но, ако има за какво да похвалим, макар и малко „червените дяволи“, то това вероятно ще бъде относно приличния баланс, който имаха в полузащитата. Софиан Амрабат получи рядък шанс за изява в центъра и беше натоварен със задачата да взима топките от централните защитници и да ги прекарва към атакуващите играчи. Мароканецът седеше плътно до Коби Мейно, когато неговият тим не владееше топката, създавайки прост, но пък ефективен блок пред четиримата в отбрана. Юнайтед не беше твърде хаотичен този път, както в минали двубои и бяха компактно разположени във формация 4-4-2, когато опонентът им владееше топката.

Мартин Йодегор и Софиан Амрабат
Манчестър Юнайтед - Арсенал, Мартин Йодегор и Софиан Амрабат (Снимка: БТА)

Още нещо хубаво за тима бе представянето на позабравения Амад Диало. Крилото на „червените дяволи“ се превърна в големия герой срещу Ливърпул, когато вкара победното попадение в продълженията, за да изхвърли мърсисайдци от ФА Къп в края на март. Но дори и това не успя да му спечели титулярна позиция. Сега, обаче, той записа първи старт във Висшата лига след победата на Уулвърхемптън в последния ден от сезон 2020/2021 и имаше желания ефект, тъй като Диало се възползва от възможността. Показателното е, че само през първото полувреме 21-годишният котдивоарец направи повече успешни дрибли от целия отбор на Арсенал взети заедно.

За съжаление, контузия, получена малко след почивката, намали въздействието на един от малкото светли лъчи за Юнайтед в мача.

Амад Диало
Манчестър Юнайтед - Арсенал, Амад Диало (Снимка: БТА)

Заслужава ли Арсенал да спечели титлата?

„Ние знаем колко е трудно и историята на двубоя“, каза Артета преди сблъсъка с Юнайтед, на терен, където Арсенал е печелил само четири пъти в 31 гостувания във Висшата лига.

Независимо дали отборът на Юнайтед е ударен от контузии или не, това беше професионално представяне в сравнение с начина, по който те се разпаднаха и буквално изчезнаха срещу Байерн Мюнхен и Порто в Шампионската лига. Арсенал започна мача спокоен, принуждавайки Юнайтед да се опита да играе през компактния среден блок, след което да отвърне с невероятен гол. В защита пък „артилеристите“ стояха стабилно, водени от Салиба, като на Юнайтед бяха нужни повече от 67 минути, за да регистрира първия си точен удар в мача.

Арсенал демонстрираше най-доброто от играта си през целия двубой. Като започнем от агрсивната контрапреса, с която си връщаха толкова бързо топката, колкото я губеха, минем през хитрото използване на Хавертц като фалшива „деветка“ и стигнем до двете крила, които тичаха около германеца и връщайки се назад при необходимост, за да оформят отбранителна линия от шестима.

Каквото и да си говорим, това беше една втора победа за Арсенал във Висшата лига на „Олд Трафорд“ от 2007-а година насам. Но това няма такова голямо значение, защото „артилеристите“ вече имат 42 точки, 13 победи, 11 „чисти“ мрежи и само 13 допуснати гола в мачове като гост в първенството през кампанията. То са най-добрите им показатели като гост от сезон незабравимия сезон на „Непобедимите“ през 2003/2004.