Манчестър Юнайтед и неговият мениджър Ерик тен Хаг отново не започват новия сезон по начина, по който феновете на отбора са се надявали. А през лятото отново бяха хвърлени сериозни пари за нови играчи, като ръководството реши да даде още един шанс на нидерландеца да покаже, че е точният човек за „червените дяоли“.
И наистина имаше предпоставки за нещо повече, след като миналата разочароваща кампания завърши все пак със спечелен трофей – ФА Къп. В дебютния си сезон Тен Хаг пък изведе Юнайтед и до трофея от Карабао Къп – първо отличие за отбора от 2017-а година насам.
„Два трофея за две години не е лошо. Три финала за две години не е лошо. Ако не ме искат, отивам някъде другаде, за да печеля трофеи, защото това е, което правя“, заяви Тен Хаг сед триумфа в края на месец май.
Erik ten Hag: “In the two years we took two trophies. At the end of the season you will see where we are”.
— Stats Max | Sports Bet Advisory With Accuracy (@StatsMaxx) September 2, 2024
“I know where we will be at the end of the season. We will go for trophies”.
Do you agree with Erik ten Hag?
#EriktenHag #manutd #ManchesterUnited pic.twitter.com/v1mXEd5ZDo
Това беше една доста добра реплика, заслужаваше си да се повтори, което той и направи. След като договорът на Тен Хаг беше удължен и бъдещето му беше решено, той отново натърти за спечелените два трофея в интервю пред клубната телевизия. След това той го каза отново няколко дни по-късно след първата контрола на Юнайтед, добавяйки: „С изключение на (Манчестър) Сити, това (двата трофея) е повече от всеки друг клуб в английския футбол“.
Той го повтори отново след приятелския мач срещу Рейнджърс в Единбург. След това отново на турнето в САЩ.
Но това беше само преди сезона. От самото начало на кампанията Тен Хаг спомена двете си спечелени национални купи в шест интервюта с журналисти по време преди и след мач, да не говорим за интервюта с телевизионните оператори.
Последният случай беше след поражението с 0:3 от Ливърпул миналата неделя. Това дойде на фона на напрегнат разговор с един журналист, когото Тен Хаг го накара да назове „грешките“, които е направил неговият отбор. След като журналистът изтъкна дълъг списък от повтарящи се грешки, Тен Хаг повтори своята любима фраза.
„Имам различна визия. Мисля, че спечелихме, след Сити, най-много трофеи в английския футбол. Съжалявам за теб“.
Erik ten Hag’s major signings at Manchester United pic.twitter.com/mNtqFF65OI
— Sky Sports Premier League (@SkySportsPL) September 1, 2024
Той е прав, разбира се. Сега е толкова вярно, колкото беше и на „Уембли“. Но след три мача в нов сезон, този аргумент вече се изтърка отдавна. Сякаш се опитва да се измъкне от критиките с нещо, което се случи вече преди няколко месеца.
В петък, преди дербито с Ливърпул, Тен Хаг добави: „Има само едно нещо във футбола и то е в края на сезона дали печелиш трофеи или не“. Но както други отбелязаха, тази гледна точка е в рязък контраст с тази на неговия предшественик Оле Гунар Солскяер.
„Всеки турнир може да ви даде трофей, но понякога е по-скоро егото на някои мениджъри и клубове най-накрая да спечелят нещо“, каза Солскяер през март 2021-а година.
„Не може, когато спечелиш един трофей, да кажеш: „Върнахме се!“. Това е постепенното развитие към завръщане на или около върха, трябва да си последователен. Понякога турнир, в който можеш да спечелиш купа, може да скрие факта, че все още се бориш да се върнеш на мястото си“.
Думите на Солскяер са на мениджър, който имаше обратния проблем на Тен Хаг. Под ръководството на норвежеца, класирането на Юнайтед във Висшата лига непрекъснато се подобряваше – от шесто на трето място, после на второ, витрината с трофеи си седеше празна. Соскяер защитаваше позицията си, твърдейки, че първенството е истински барометър на напредъка, точно както Тен Хаг прави с двата си спечелени трофея. Що се отнася до това коя идея е правилна, е трудно да се каже.
Колкото и трудно да беше за Юнайтед на Солскяер да се класира за Шампионската лига в последния уикенд на сезон 2019/2020, помните ли кого победиха в този ден? Помните ли резултата? Може би да, но тази победа с 2:0 при закрити врати срещу Лестър Сити едва ли е резултат, който ще отекне през вековете.
По същия начин спомените не се създават, като сте подгласници в Лигата. Отборът на Солскяер завърши на 12 точки изоставане от шампиона Манчестър Сити през 2021-а година, когато завърши втори. „Червените дяволи“ за последно бяха на върха тогава в края на януари.
Единственият трофей, който Юнайтед можеше наистина са спечели през тази кампания, беше Лига Европа. Говорейки преди финала в Гданск, Солскяер заяви, че трофеите понякога „крият други факти“. Но след загубата на Юнайтед от Виляреал след изпълнение на дузпи, той призна, че не може да смята сезона за успешен, след като не е успял да спечели купа.
Едно е показателното – можеш да оцелееш като мениджър на Манчестър Юнайтед дори и без да спечелиш трофеи. Това го доказа именно Солскяер, докато при Тен Хаг виждаме обратното: спечели две отличия, достави, може би, най-великия ден от ерата на Юнайтед след сър Алекс Фъргюсън и ще преживееш всичко, дори най-лошото класиране на отбора във Висшата лига. Под „най-великия ден“ се визира победа с 4:2 в ¼-финала за ФА Къп срещу Ливърпул през миталия сезон. Това наистина беше един от най-добрите мачове е една от най-хубавите атмосфери на „Олд Трафорд“ в последното десетилетие. Като добавим и спечелената Карабао Къп, то през последните две години Тен Хаг даде на привържениците спомени, с които поне малко да балансират лошите моменти, които са повече.
Но изказването на Солскяер е много по-близко до това как представянето на даден отбор се оценява реално на фона на съвременния футбол. Сезон във Висшата лига с 38 мача вкъщи и навън безспорно може да даде по-точната оценка на качеството на даден тим. Още повече, че оттам може да влезеш през вратата на Шампионска лига. ФА Къп не ти носи такъв шанс, а и неучастието ти в най-престижния клубен турнир се отразява неблагоприятно на бюджета ти.
Юнайтед може да е вторият най-успешен отбор в английския футбол през последните две години, както посочва Тен Хаг, но едва и някой би казал, са вторият най-добър отбор по качество. „Червените дяволи“ са далеч от това да отговорят на предизвикателството на градския си съперник Манчестър Сити за титлата. Дори са далеч от това да бъдат на едно ниво с един от съперниците на „гражданите“ в лицето на Арсенал, въпреки че Микел Артета успя да спечели само Къмюнити Шийлд след назначаването на Тен Хаг.
Това е реалността. В по-спокоен момент дори Тен Хагби се съгласил, че трофеите не са достатъчни. Трябват както трофеи, така и точки. Неуспехът на Юнайтед в последното от малко повече десетилетие ще приключи едва, когато клубът редовно се бори за титлата във Висшата лига и отново стига до последните етапи на Шампионската лига.
Имаше смекчаващи фактори миналия сезон – контузии, сътресения извън терена, несигурност при влизането на новия акционер сър Джим Ратклиф, липсата на утвърден ляв бек, но Юнайтед се представиха много под стандарта си в най-важните турнири.
Това е причината, въпреки успеха за двете вътрешни купи, техният мениджър да е подложен на натиск да докаже, че прогрес има и все още може да бъде постигнат, и защо той ще може да бъде сочен като човека, който ще върне Манчестър Юнайтед към върха. Но тези „два трофея“ трябва бързо вече да бъдат забравени и да се фокусира върху следващия етап на развитие на отбора.
Няма коментари.