ЦСКАЛевскиЛудогорецБотев ПловдивЛокомотив ПловдивСпартак ВарнаАрдаСлавияЧерно МореБероеЛокомотив СофияПирин БлагоевградЦСКА 1948Ботев ВрацаЕтърХебър 1918КрумовградМанчестър СитиМанчестър ЮнайтедЛивърпулЧелсиАрсеналБайерн МюнхенБарселонаРеал МадридЮвентусИнтер

Разликата в селекционния процес при Гриша Ганчев и Фонда

0
Стойчо Стоилов
Снимка: lap.bg

До скоро селекцията на ЦСКА беше закъсняла. Сега „червена България“ по-скоро вече реагира с насмешка на думата „селекция“. Изминаха пет кръга, а още зее дупка на левия бек, бяха взети едва един централен нападател (не броим Йоан Борносузов) и едно крило, като към качествата на фланговия нападател има сериозни резерви. А трябваше поне по още един нов за тези два поста.

Тепърва Филип Филипов е на пожар в чужбина да уговаря играчи дни преди шестия кръг от Първа лига! Докато дойдат и се запознаят със съотборниците си, и потренират с тях, ще е дошло Вечното дерби с Левски. Мач, който може да ти осмисли до известна степен сезона или да доведе до тотален катаклизъм. 

Отговорът на въпроса „Защо се стигна до тук?“ се крие в коренно различните методи, по които работи сегашното ръководство – в лицето на фондация „Национален фонд за спорт, култура, изкуство и наука“ или просто Фонда, зад който стои Валтер Папазки. Нека обаче първо разгледаме как беше до момента, защото рязката промяна на ракурса изигра сериозна роля. Когато един строй се смени с друг, сътресенията в началото са гарантирани. 

Гриша Ганчев, Георги Папазки, Христо Стоичков
Гриша Ганчев, Георги Папазки, Христо Стоичков

Селекцията на ЦСКА при Гриша Ганчев

Тя се движеше почти изцяло от един човек, отговорен да ръководи и още куп звена в клуба – Стойчо Стоилов. В личен разговор със служител на ЦСКА преди време съм чувал репликата „Аз Ганчев не съм го виждал на живо, за всичко се обръщаме към Стойчо“. Като доверен човек и дясна ръка на бизнесмена, думата на Стоилов беше закон.

Благоевградчанинът е „виновникът“ за повечето маркови трансфери на столичния гранд последните години, спомогнали клубът да се движи почти изцяло на самоиздръжка. Но пък носи отговорност за играчи, към които лепнатото определение „менте“ звучи твърде меко. Поддръжниците на Стоилов ще отбележат, че не всеки футболист може да се напасне към джунглата на българския футбол и че има още редица обстоятелства, предрешили провали като Хеан Бланко, например.

Тук можете да откриете Най-тежките трансферни грешки на Ганчев в ЦСКА (ЧАСТ 1) и (ЧАСТ 2).

Стойчо Стоилов
Стойчо Стоилов (Снимка: LAP.bg)

Стойчо Стоилов лично ходеше на командировки до Южна Америка, за да гледа и избира новите попълнения на 31-кратния шампион. По информация на Nostrabet дори през тази пролет той е бил на експедиция там, което отново доказва колко внезапно се оттегли фамилия Ганчеви от клуба. Е, макар и през последните две-три години да не се водеше на работа, всички знаеха, че Стойчо продължава да движи селекционния процес.

Именно в него се търсеше вината за издънките. Това доведе и до напрежение, при което директорът по множество въпроси беше нападнат на стадион „Българска армия“, а след това Ганчев го изтегли от светлините на прожекторите. Спокойно можем да определим селекционната политика на клуба като авторитарна. Имало е случаи треньорите да получават играча, който те самите са препоръчали. Но те се броят на пръстите на едната ръка. А въпросните футболисти не са се задържали дълго в Борисовата градина. При Стоилов обаче нямаше как треньор да провали трансфер на жизненоважен ляв бек, който след няколко дни подписва в Серия „А“ и вкарва гол на Наполи

Такъв беше моделът до скоро, казано накратко, а да погледнем как е сега.

Новото ръководство на ЦСКА
Новото ръководство на ЦСКА (Снимка: БТА)

Селекцията на ЦСКА при новото ръководство

След като Фонда остана едноличен собственик, се прие рязък завой. „Червените“ назначиха главен скаут на име Иван Славов. Визитката му не е нищо особено. Тепърва ще се запознаем с качеството на привлечените от него футболисти. Селекцията се прави от него, изпълнителните директори Филип Филипов и Стоян Орманджиев, и старши треньора. Поне това бе анонсирано на прословутата двучасова пресконференция. А след като Томислав Стипич вече отхвърли няколко вече едва ли не подписали нови попълнения, очевидно е така. От въпросните двама директори можем да отличим Филипов, защото предимно той движи спортните въпроси.

Съвсем залужено ще е и ако пръв понесе последствията от краха, който търпят „армейците“ в момента. Излишно е да изброяваме отново всички гафове на новото ръководство отново. Определено, неопитните ръководители се опитаха да променят за добро някои практики на „Армията“, но се сблъскаха с неочаквани за тях проблеми. Влязоха в игра, която Стоилов и Ганчев са играли още в края на 90-е години

Двамата директори се предовериха на думата на треньор, който ще остане броени дни начело. Иначе идеята да се даде повече власт на наставника е страхотна. За целта обаче трябва доказано име, а не бушон. Търсиха играчи от профила, който Стипич желае. Не подписаха с отлични футболисти, които навярно… ще се впишат в профила на всеки друг специалист от Първа лига. Лошото е, че ЦСКА не е правилното място да учиш занаят. Би могло и да е отлично, но ако застанеш да го „крадеш“ от някой врял и кипял мениджър/спортен директор, който да ти покаже тънкостите и приомите при правенето на селекция. Само с пари не става. 

Почти изпратихме първия трансферен прозорец след ерата „Ганчев“. Новото ръководство допусна грешки, след които вероятно няма да остане в същия състав до следващата пауза за сделки. Едно е ясно – трябва да се подготви много по-добре за нея. Иначе желанието е налице. Въпросът е колко време ще отнеме на всички звена да се стиловат и какво ще коства това на ЦСКА. 

Последвайте ни в Google Новиниgoogle news image
Автор
Красиан Митев
Красиан МитевКрасиан Митев е български спортен журналист и анализатор. Работил е за редица спортни медии, сред които Топспорт, Боец, Sportnamasa и още други. Красиан има роля в проверката и верификацията на казината и букмейкърите в сайта Nostrabet.
Коментирай

Няма коментари.