ЦСКАЛевскиЛудогорецБотев ПловдивЛокомотив ПловдивСпартак ВарнаАрдаСлавияЧерно МореБероеЛокомотив СофияПирин БлагоевградЦСКА 1948Ботев ВрацаЕтърХебър 1918КрумовградМанчестър СитиМанчестър ЮнайтедЛивърпулЧелсиАрсеналБайерн МюнхенБарселонаРеал МадридЮвентусИнтер

Легенди на Ботев Пловдив си спомниха за Димитър Вичев

0
Димитър Вичев
Снимка: Фейсбук, Голове, метри, секунди

В Ботев Пловдив отбелязват днес една година от смъртта на легендата си Димитър Вичев, който си отиде от този свят на 71 години. По този повод негови съотборници и известни играчи на „канарчетата“ отидоха на гроба му в Чирпан и си спомниха за него.

Вичев остава в историята на Ботев, като вратаря с най-много мачове – 290, изиграни в 15 поредни сезона. През този период Джапона, както бе известен във футболните среди, става вицешампион с „канарчетата“ и пет пъти бронзов медалист. Веднъж е носител на Купата на страната, а през 1985 година е обявен за най-добър вратар в първенството.

Димитър Вичев е вторият наш вратар, който не е допуснал гол в 100 мача, като приключва кариерата си по този показател със 108 срещи. Той е и един от двамата вратари с най-много спасени дузпи – 12.

Приживе Димитър Вичев бе разказал по какъв интересен начин се е озовал в Ботев Пловдив. Когато е пазил на Берое, той получил картичка за рождения си ден от привърженик на „канарчетата“ с емоционално послание, което силно докоснало душата му.

Димитър Вичев

„Тогава си казах, че ще играя за Ботев Пловдив и от този ден нататък за мен имаше само един клуб – Ботев Пловдив. Бях много щастлив, че месеци по-късно моята мечта се сбъдна“, призна Вичев.

В негова памет други две големи имена на „жълто-черните“ се върнаха пред Nostrabet в спомени за стража.

Железният бранител Славчо Хорозов започва да играе заедно с Вичев в мъжете на Ботев през 1974 година. Тогава вратарят идва от Берое, а Хорозов е привлечен от Серги Йоцов от юношите старша възраст, които току-що са станали републикански шампиони.

От поколението на Славчо в представителния тим заиграват и други таланти, като Петър Зехтински, Спас Джевизов и покойния Александър Иванов, който е баща на Георги Иванов-Гонзо.

„С Вичев 12 години бранехме вратата на нашия Ботев. Той притежаваше великолепни качества и усет за добро пласиране, и командваше добре защитата пред него. Ние от своя страна пък се стараехме да няма много работа на вратата, но когато се налагаше, той успяваше да поправя наши грешки“, върна се назад във времето Славчо Хорозов.

Последният добави, че Димитър е имал много решителни спасявания, които са носили важни точки и победи на тима и даде един пример.

Ботев

„В един наш домакински мач се появиха съмнения, че съперникът се е опитал да спечели по нечестен начин и това създаде напрежение сред нас. В един момент отсъдиха дузпа за гостите. Тогава Вичев отиде при техния нападател и му каза: „Да знаеш, ще ти я хвана, защото постъпихте некоректно“. Впоследствие това се случи и тази спасена дузпа ни помогна да не загубим“, разкри Хорозов.

Освен че е всепризнат майстор на голлинията между трите греди, стражът е бил и душата на компанията.

„Често, след като се връщахме от мачове и сме нямали настроение понякога заради резултата, той ни развеселяваше, като пеше народни песни. И както ни е било тежко, изведнъж си връщахме усмивките. Иначе Димитър беше домошар и най-много обичаше да бъде при своето семейство в родния Чирпан“, каза още Хорозов.

Знаменитото ляво крило на Ботев Атанас Пашев пък си припомни, че когато дошъл в клуба през 1982 година, Вичев е бил сред опитните играчи, които го взели под свое крило и му помогнали най-много да свикне с новата обстановка и да развива качествата си.

България

„Митко бе чист човек, честен и почтен. С невероятните си човешки качества, той лесно печелеше приятели и съотборници. Много хора, които са го гледали, ще го запомнят като един прекрасен вратар, но за мен е привилегия, че имах възможността да го познавам отблизо и да изкарам дълги години от живота си с него“, заяви Пашев.

„С Митко на вратата имам незабравими спомени, тъй като тогава Ботев играеше романтичен, резултатен и печеливш футбол и доставяше радост на феновете и естетите. Този отбор взе незабравими победи у нас и на европейски терени, печелеше и медали, а веднъж поради липса на фейърплей в един мач, ни лишиха и от шампионската титла, която щеше да ни приляга“, допълни Пашев.

„Често си спомням за Митко и никога няма да го забравя. В историята на Ботев винаги е имало добри вратари и той безспорно бе един от тях, и затова бих се радвал, ако играчи като него са стимул за нашите млади ботевисти на този пост да израстват. Защото Митко показа, че когато имаш смели мечти и имаш куража да ги постигнеш, можеш да го направиш“, каза още Атанас Пашев.


Последвайте ни в Google Новиниgoogle news image
Автор
Георги Колев
Георги КолевГеорги Колев е роден в Плевен. Завършил е СУ „Климент Охридски“ София. Работил е повече от 20 години като кореспондент на водещи спортни ежедневници у нас, като е отразявал новини от спортния и футболния живот на България.
Коментирай

Няма коментари.