Първото завъртане от редовния сезон на елитния ни шампионат приключи и ако трябва да се даде оценка за представянето на Арда, тя ще е много добра.
Отборът постигна 8 победи в 15 мача, и записа също 3 равни и 4 загуби, като с 27 пункта разделя петото място с варненския Спартак и е само на една точка от третия във временното класиране.
Важното е обаче да се отбележи, че три от пораженията дойдоха на чужд терен в първите пет кръга, а в последвалите 10 мача кърджалийци набраха скорост и загубиха само веднъж.
В тези срещи Арда доказа, че е опасен и като гост, и спечели 8 точки след 2 победи и 2 равни. Като цяло пък в момента тимът е в серия от 5 поредни двубоя без загуба и четири победи поред.
Всичко това показва, че на този етап Арда оправдава големите очаквания към него да бъде фактор в групата на майсторите и да преследва възможно най-високо класиране.
И, ако трябва да посочим причините за привлекателното лице на терена на кърджалийци, е редно да започнем с техния наставник.
Натрупал достатъчно опит и подготвен във всяко едно отношение, Александър Тунчев загатва, че има реални шансове да направи втория си престой на „Арена Арда“ далеч по-запомнящ се.
Специалистът търпеливо изгражда един разпознаваем стил на игра на Арда и взема правилните решения, независимо дали те са свързани със стратегия и състав, или са взети в хода на срещите.
Тунчев прави също успешни ротации, но като цяло разчита на едно утвърдено ядро от играчи, които му дават гаранции, че могат да свършат работа.
Преди всичко Арда разполага с един от най-добрите вратари в елита в лицето на Анатолий Господинов, който прави решителни спасявания, когато се налага.
Повече от всякога пък стабилна изглежда защитата, в която се утвърдиха новите попълнения Емил Виячки и Димитър Велковски, както и Густаво Каскардо и Феликс Ебоа Ебоа, който реализира и три гола, два от които донесоха ценни точки.
Друг нов – Илкер Будинов, също започна обещаващо сезона и дори откри головата си сметка, но след това забави крачка, което обаче не означава, че не допринася за вътрешната конкуренция.
В средата на терена блестят майсторът на головите пасове Борислав Цонев и Лъчезар Котев, и универсалният Джалал Хюсеинов, който дава две сериозни опции за дефанзивен халф и при схема с трима в защита.
А какво да кажем за изпълнителите в предни позиции, които биха били мечта за всеки треньор у нас.
Стигналият до националния отбор Станислав Иванов и възродения Тонислав Йорданов са голмайсторите на Арда с по 5 гола, а Иван Тилев и Чинонсо Офор се отчетоха съответно с 2 и 3 важни попадения.
Сега, единственото, което трябва да направи Арда в оставащите си 4 мача до края на тази година, е да задържи постоянното си добро игрово ниво и да вземе колкото се може повече точки, за да влезе в пролетния полусезон с добър актив и от добра изходна позиция.
Това не е нещо, което е непостижимо, след като в три от срещите Арда ще влезе като фаворит и със самочувствие и увереност след положителните резултати, а а обективно погледното притежава по-висока класа от съперниците си – намиращия се в голяма криза Локомотив Пловдив, и борещите се да оцелеят Крумовград и особено Хебър, който ще посрещне Арда на неутрален терен заради ремонта на своя стадион.
Най-тежко ще е домакинството с Лудогорец, който кърджалийци никога са побеждавали. Подопечните на Тунчев обаче ще имат огромен стил за изява в тази среща, тъй като след получения шамар в Разград в началото на август, ще са още по-мотивирани да измият срама.
Тук се налага да припомним, че в Арда нищо не е на всяка цена и футболистите не са затормозявани с високи цели от ръководството, което им помага да бъдат психически разкрепостени на терена и да творят по-спокойно.
Но щом в първите си пет елитни сезона Арда вече завърши веднъж в топ 4, и игра финал за Купата и излезе в Европа, значи от този отбор всичко може да се очаква, включително и да обърка сметките на водещите ни клубове.
Няма коментари.