Ливърпул прави отличен старт на сезона под ръководството на новия си треньор Арне Слот. „Червените“ са лидер в английската Висша лига с 18 точки, една пред Манчестър Сити и Арсенал, както и постигнаха две победи до момента в обновената Шампионска лига. С девет победи от първите си десет мача във всички турнири начело Слот стана първият наставник в историята на клуба, който печели девет от първите си десет мача начело, а също така и първият такъв, който печели първите си четири гостувания във Висшата лига.
Всичко това, обаче, се дължи и на добрата игра на Ливърпул в защита, която през годините не се славеше с най-добрата репутация. И все пак, въпреки че имаше съмнения около философията на Арне Слот, базирана на притежанието на топката, то неговият отбор е допуснал само два гола в Лигата в първите си седем мача – четири по-малко от втория в тази класация Арсенал и Нотингам Форест. В своите десет срещи във всички турнири, „червените“ са допуснали само четири гола и са запазили шест „сухи“ мрежи. Това е значително подобрение спрямо миналия сезон, когато те запазиха същото количество „сухи“ мрежи в последните си 27 мача.
Основните цифри също са обнадеждаващи. Мърсисайдци са допуснали общо 64 удара към вратата си (включително блокираните такива) отстъпват по този показател само на Тотнъм Хотспър (61) и Манчестър Сити (56), но пък в същото време имат най-ниската стойност за очаквани допуснати голове в дивизията в седем мача от Висшата лига досега (5,2). Да, Ливърпул нямаше най-трудните мачове досега, което Слот опитваше да напомни при всяка възможност. Но, пък засега, всичко върви добре.
OOP, Liverpool have been just incredible this season under Slot – an analysis about #LFC‘s defending, 4-2-4 out of possession system, superb box defending, compactness and effective chance-prevention!
— Jimi (@borbely_imre) October 13, 2024
Visuals by @xfbsays
A Thread pic.twitter.com/psHqMlQIAV
„Защитата печели шампионати“, каза Трент Александър-Арнолд пред репортери след победата с 3:0 над Борнемут миналия месец и това беше повторено от колегите му в защита. През миналия сезон играчите на Ливърпул бяха обвинявани, че предоставят твърде много шансове и възможности за удари от страна на опонентите си, в сравнение със съперниците за титлата Арсенал и Манчестър Сити. Разрешаването на този проблем трябваше да бъде високо в списъка на Слот с неща за подобряване.
Досега през този сезон четиримата в отбрана за Ливърпул изглеждаха като като един. А последователността им помогна също. Александър-Арнолд и Върджил ван Дайк стартираха всеки мач до момента във Висшата лига и Шампионската лига. Откакто влезе като резерва в първия двубой от сезона, Ибрахима Конате си „хвана“ титулярното място след това. Единствено Андрю Робъртсън и Константинос Цимикас бяха ротирани няколко пъти.
„Дуели“ стана нарицателна дума за стила на Слот, след като той остана разочарован от първите 45 минути срещу Ипсуич Таун в първия кръг. Изглежда, че това е повлияло, тъй като оттогава не му се е налагало публично да показва своето разочарование.
Двойката централни защитници Конате и Ван Дайк задават тона в този аспект. Сред всички бранители във Висшата лига, които са участвали в поне 20 въздушни дуела, Конате е на първо място по успеваемост (86,2 процента), докато Ван Дайк е на четвърто място (73,2 процента).
Konate and Virgil Van Djik put us ahead at the break#MilanLiverpool pic.twitter.com/YO9DLbossK
— Clemo (@LFCClemoo) September 17, 2024
Пред тях Раян Гравенберх е също толкова важен и доминиращ. Сред халфовете от Висшата лига, които са участвали в над 40 дуела, той е на трето място по успеваемост (64,1 процента). Той е сред тримата най-добри полузащитници по отнемане на топката (42) и пресичания (12).
Наистина стана много трудна задача за противниците на Ливърпул да стигат до удари към вратата. Ипсуич имаше само един удар през второто полувреме, когато Ливърпул отбеляза двата гола за победата си, преди в добавеното време новаците в елита да имат още някой друг шанс, но при решен мач. Последният удар на Брентфорд в двубоя срещу „червените“ дойде в 56-ата минута. Милан нямаше нито един удар между 14-ата и 74-ата минута, докато Кристъл Палас имаше само един удар до 64-ата минута.
Важно е да отбележим, че точността на подаванията на Ливърпул почти не се е променила. В сравнение със сезон 2023/2024 във Висшата лига, той се е увеличил от 85,8 на 86,7. В противниковата половина точността се е повишила от 80,8 на 81,7, докато в собствената им половина е преминала от 92 на 91,9. Също така, няма значително влияние върху броя на директните атаки, пред които е изправен Ливърпул.
This visual shows Liverpool’s defensive actions in the #PL. The average distance from #LFC‘s own goal where these def. actions take place is 48.0 m (5th highest) & they operate with a 8.9 PPDA (4th) – these stats reflect Slot’s philosophy very well!
— Jimi (@borbely_imre) October 17, 2024
Visual by @xfbsays pic.twitter.com/PU52FZ7EVL
Следователно това показва, че мърсисайдци се справят по-добре с тези ситуации, подпомогнати и от по-компактната форма, която Слот е внедрил, но също така и от леката тактическа промяна на връщането на Александър-Арнолд и Робъртсън към по-естествени роли на крайни защитници.
„Изглеждахме малко по-сигурни в защита и имахме много повече контрол. Винаги казват, че „чистите“ мрежи ще ви спечелят неща и винаги е било така, когато Манчестър Сити или ние печелихме Лигата“, заяви Робъртсън пред Sky Sports след победата с 3:0 над Манчестър Юнайтед през септември.
Под ръководството на Клоп, когато Ливърпул беше настроен дефанзивно, никога не беше лесно да се играе срещу него. Проблемът беше, че „червените“ постоянно опитваха този „гегинпресинг“, че в един момент просто настъпваше хаос в действията им. Голът, който Ливърпул допусна срещу Уулвърхемптън Уондърърс миналия месец, дойде по подобен начин. Определено той можеше да бъде избегнат по няколко причини, но атаката започна, защото отборът на Гари О’Нийл проби високата преса, която беше още по-агресивна от обикновено.
Марио Лемина мина покрай Доминик Собослай и Гравенберх, незабавно създавайки атака петима на петима с Алексис Мак Алистър като единствен номер „6“ и неспособен да покрие цялата дължина на терена. Това беше проблем за Ливърпул през последните сезони, но вече се забелязва все по-голямо подобрение и в това отношение.
Това, което е по-забележително, са примери, когато Ливърпул губи притежанието на топката, докато е в атака. Но отново мърсисайдци успват да се справят все по-добре в такива ситуации. Именно срещу „вълците“ имаше случай, когато домакините опитваха да пробият, но пък Собослай добре покриваше отсъствието на Александър-Арнолд в задни позиции. Така Ливърпул насища тази позиция с играчи и принуждава противника да се върне назад, като в крайна сметка дори стигат до собствената си половина и позволяват на мърсисайдци да се установи в своята формация 4-2-4 без да притежават топката.
[OOP]
— JJ (@NewsJeffJ1) October 18, 2024
Liverpool defend in a 4-2-4. They defend this way in their high press and mid-blocks. Salah/Diaz cover the width but tend to cut inside while Szobo joins Jota to form the front 2(it can look like a normal 4-2-3-1 when the ST jumps to initiate the press). The goal of their… pic.twitter.com/TUvT9H16ay
В мача срещу Уулвс имаше четириминутен период, в който Ливърпул не успяваше да задържи притежанието, но в защита беше посторен отлично. Всеки път, когато „вълците“ се приближаваха до наказателното поле „червените“, те биваха отблъскани чрез пресичания, борби и изчиствания. Всички играчи участват активно. Точно по този начин на защита от страна на Ливърпул прави така, че тимът е ограничил опонентите си до най-малко докосвания в пеналтерията досега (122).
Процесът на връщане на притежанието също е впечатляващ, защото Ливърпул го прави, хвърляйки няколко играчи върху футболиста от противниковия тим, който държи кълбото. Агресивен, но успешен подход.
Още нещо, което помага, може би повече от психологическа гледна точка, е отбелязването на първия гол в мача. Реално, само два пъти Ливърпул е изоставал в резултата този сезон. Донякъде изглежда, че „червените“ са спрели „традицията“ да допускат първото попадение в мача, както често виждахме през миналия сезон. След поражението от Нотингам Форест с 0:1 (първият път, когато отборът на Слот допусна първи попадение), съперниците пращаха топката в мрежата на Ливърпул в пет от последните седем мача. За щастие четири от случаите бяха отсъдени засади.
Има два начина да гледаме на това. От една страна, това показва, че няма сериозни поводи за притеснения заради дисциплината и структурата на отбраната, която хваща противника в засада. Но, от друга страна, Ливърпул все още не се е отърсил напълно от навика да започва „бавно“ мачовете си и ще бъде наказан от някой от по-големите отбори. Мърсисайдци показаха, че са леко уязвими и от статични положения, като някои обори разчитат именно на такъв метод, като на няколко пъти отбраната беше „хваната“ точно от такива ситуации.
Но, тепърва защитата на Ливърпул ще бъде тествана все по-сериозно, защото големите мачове започват от този уикенд. В изиграните срещи до момента, обаче, момчетата на Арне Слот показват някои впечатляващи представяния в защита. Сега те трябва да задържат това ниво и дори да го надградят с времето.
„Ако съдите своя отбор само след седмица, това не е справедливо, така че е справедливо да ни съдите след тази серия от мачове, не три от тях, а седем или осем. Тогава ще имаме представа как играем в трудни срещи от Шампионската лига и Висшата лига, това е нормално в сезона на всеки един отбор. И знаем колко трудно ще ни бъде, видяхме това, когато играхме в Шампионската лига, и го видяхме миналия сезон с Манчестър Юнайтед. Единствените два отбора, които доказаха, че се справят с това да играят силно и в двата турнира в последните два сезона, са Сити и Арсенал. Най-добре ни съдете след четири седмици“, каза Слот на пресконференцията си преди сблъсъка с Челси тази неделя.
Следващите седем мача на „червените“ във всички турнири:
20 октомври: Ливърпул – Челси (Висша лига)
23 октомври: РБ Лайпциг – Ливърпул (Шампионска лига)
27 октомври: Арсенал – Ливърпул (Висша лига)
30 октомври: Брайтън & Хоув Албиън – Ливърпул (Купа на Лигата)
2 ноември: Ливърпул – Брайтън (Висша лига)
5 ноември: Ливърпул – Байер Леверкузен (Шампионска лига)
9 ноември: Ливърпул – Астън Вила (Висша лига).
Няма коментари.