Левски прави страхотен старт на новия сезон в родния шампионат. Възпитаниците на Станислав Генчев записаха две убедителни победи до момента – 6:1 като гости на Локомотив София и 4:0 над Ботев Враца в първото си домакинство на „Герена“. По този начин „сините“ събраха 6 точки и са на върха във временното класиране с голова разлика от 10:1.
След двата страхотни успеха Генчев и играчите му достигнаха още един клубен рекорд. Никога досега след първите си два шампионатни мача в елитната ни дивизия Левски не е имал 10 отбелязани гола. Нещо, което е наистина забележително. Справка в статистиката показа, че само един гол раздели този Левски от изравняване на националния рекорд. Той се държи от Ботев Пд и е поставен през сезон 1965/1966. Тогава след първите два кръга „канарчетата“ имат 11 отбелязани гола. До успеха над Ботев Bpаца с 4:0, Левски бе започвал най-много с 8 отбелязани гола в дебютните си два шампионатни мача за първенство. Толкова имат те през сезоните 1971/1972, 1994/1995 и 1997/1998.
Левски на Станислав Генчев, обаче, счупи още един клубен рекорд при победата над врачани с 4:0. И той се отнася за броя на голмайсторите в състава. А те са цели 7 дотук. Справка в статистиката по безспорен начин доказа, че друг такъв случай историята не помни. А самият Генчев може да е много доволен от това, защото неведнъж подчерта в свои изказвания, че не иска да има само един изявен голмайстор и желае всеки от състава му да може да бележи и да решава мачовете на отбора, а не да се разчита основно на един или двама души. Дотук в тези два кръга, това негово изискване се изпълнява на 100%.
Може да са минали само два двубоя до момента, но вече си проличава увереността, с която футболистите действат на терена при новата система на Генчев. Разбира се, нужно е повече време, за да може всички да свикнат с новите изисквания. Но изглежда, че има няколко играчи, на които няма да се разчита много-много. А вече двама от тях си стегнаха багажа и напуснаха клуба в търсене на по-добър пристан. Не говорим за Хосе Кордоба и Рикардиньо, които бяха продадени за сериозни суми, а за двама от излишните играчи в лицето на Хоакин Фернандес и Нейтън Олдър.
Първият, тръгнал си от „Герена“, беше уругвайският централен защитник Хоакин Фернандес. 25-годишният бранител пристигна през януари по времето на предишния треньор Николай Костов, а във визитката му личеше нидерландският Хееренвен, но по нищо не доказа, че е заслужавал да се подвизава в Ниската земя. За Левски той записа всичко на всичко три мача, като само в един от тях беше титуляр. Фернандес игра от първата минута при тежката загуба от Черно море във Варна с 1:3, като именно негова грешка доведе до едно от попаденията на „моряците“. Спокойно може да се каже, че уругваецът си беше едно трансферно недоразумение и си тръгна от клуба след изиграни общо 121 минути.
Преди седмица 26-кратните шампиони обявиха и раздялата с доста позабравения Нейтън Олдър, чийто договор беше прекратен по взаимно съгласие. 22-годишният халф така и не успя да спечели доверието на нито на един от тримата наставници на „сините“ по време на престоя си в клуба. Той бе привлечен още от Станимир Стоилов през лятото на 2022-а година, но имаше проблеми с документацията, а после и с адаптацията. Още през януари на миналата година той беше пратен под наем в Спартак Варна, а след изпадането на „соколите“ се върна на „Герена“, но отново не можеше да се хване за хорото. През тази зима той бе пратен отново под наем в Спортист Своге, а през миналата седмица беше официално освободен от Левски. Националът на Кюрасао изобщо не впечатли с престоя си у нас, като за „сините“ той записа всичко ва всичко пет мача във всички турнири и в нито един не беше титуляр. Олдър престоя на терена със синята фланелка едва в общо 24 минути игра.
По този начин в Левски се освободиха от играчи с качества, които не отговорят на реномето на клуба. Но въпрос сега е има ли още такива подобни футболисти в отбора на Станислав Генчев? Ами, отговорът, вероятно ще бъде да. Веднага можем да дадем пример още в първия мач за сезона срещу Локомотив София. В групата на тима за гостуването в „Надежда“ не попаднаха Патрик Мислович и Асен Чандъров. По всичко изглежда, че двамата ще бъдат сред тези „жертви“, на които няма да се разчита и едва ли смисъл да седят на „Герена“, за да получават пари без да играят и да допринасят с нещо на отбора.
В последно време силно се спекулира, че словакът Мислович е на изхода. Той рудно се вписва в новата схема, която се опитва да налага Станислав Генчев и му донесе успех в мачовете с Локомотив София и Ботев Враца. Треньорът го използваше в контролите по време на предсезонната подготовка на нетипични за Мислович позиции – като халфбек и лявостоящ централен защитник. Резултатът не беше никак положителен. Той пристигна на „Герена“ през зимата и до момента записа общо 14 мача със синия екип, в които се отчете с три асистенции и загатна, че може да бъде полезен.
Това, обаче, коренно се промени след смяната на треньора през лятото. Въпреки че изглежда ненужен на Генчев, последните информации сочат, че в Левски не искат да се отказват от Мислович с лека ръка и затова на „Герена“ търсят вариант да бъде пратен временно в друг отбор. В Левски имат едно условие – няма да му търсят пари, както се полага при отдаването под наем, но другият клуб трябва да поеме заплатата му. На този етап кандидати при тези условия у нас няма. Затова се търсят варианти в чужбина. Иначе той попадна в групата за мача с Ботев Враца, макар че не игра. Контрактът на Мислович е до лятото на 2026-а година.
Колкото до 25-годишният Асен Чандъров, юношата на Септември често попадаше в игра при Николай Костов, най-вече като резерва, но с нищо не показа, че може да промени играта на „сините“ при негативен развой. Сега изглежда, че ролята му при Генчев ще бъде още по-периферна, ако остане. Треньорът разполага с доста опции в средата на терена при използваната от него система 3-1-4-2. На позицията пред защитата, към момента, титулярното място си е спечелил Карлос Охене, а пред него действат Марин Петков и Джавад Ел Джемили. Генчев спокойно може да разчита още на хора като Асен Митков, Антоан Стоянов, новото попълнение Клемент Икенна и Асими Фадига.
Чандъров беше привлечен от Стоилов през зимата на 2023-а година, като евентуален заместник на Андриан Краев. Това е втори престой на родния халф на „Герена“ след неуспешния му такъв през 2019/2020. До този момент той записа 48 мача с два гола и една асистенция за тази година половина, откакто беше върнат в тима. В първите два кръга от сезона Асен изтърпяваше наказание заради червения картон, който си изкара в последния мач от миналата кампания срещу Лудогорец (1:0). Договорът му, по подобие на Мислович, изтича през лятото на 2026-а година.
Има още една име, което може да се включи в този списък с „ненужни“ играчи, макар че е малко вероятно той наистина да си тръгне. Става дума за вече споменатия Асими Фадига, който показа с представянето си в контролите и в от началото на сезона, че може да му се гласува доверие като жокер от пейката. В последния мач срещу Ботев Враца той влезе на терена малко след час игра и, заедно с Мустафа Сангаре, раздвижи играта на „сините“. На французина му трябваха само четири минути, за да се разпише и да направи преднината на столичани 2:0, а в последната минута он редовното време отбеляза още едно попадение, с което до голяма степен затвърди тезата, че ще може да се разчита на него и през този сезон. Въпросът е, че ще колкото и да е поливалентен, тъй като може да играе освен в центъра, а в предни позиции, Фадига има сериозна конкуренция. Вече казахме за хората, с които Генчев разполага в халфовата линия, а в предни позиции наставникът може да използва още Александър Колев, Сангаре и Преслав Бачев, и „по-леките“ нападатели Евертън Бала и Фабио Лима.
27-годишният Фадига пристигна на „Герена“ през лятото на 2023-а година и до този момента е записал 35 мача във всички турнири за „сините“ с пет гола и една асистенция. Всички фенове на столичани ще го запомнят с феноменалното му попадение срещу Айнтрахт Франкфурт в плейофите на Лигата на конференциите, когато донесе равенството 1:1 в петата минута от добавеното време. Неговият контракт изтича в края на настоящия сезон.
Изглежда, че отборът на Станислав Генчев вече е почти напълно формиран. Въпреки ограничените финансови средства, успехът на новите попълнения, които бяха посрещнати със скептицизъм, зависи от уменията на треньорския екип да повиши техния игрови стандарт.
Сега Генчев се надява до края на трансферния сезон да добави още един централен защитник към състава, особено след като потенциалните проблеми при контузия на ключов бранител вече се проявиха още в първия кръг. Въпреки че Борислав Рупанов се справи добре срещу Локо София, въпросът за неговото представяне срещу по-силните съперници остава отворен. Привличането на допълнителен защитник ще бъде последното парче от пъзела в селекцията, която тази година беше значително по-мащабна в сравнение с последните два трансферни прозореца, но до голяма степен бе и с цел окомплектоване на тима. Сега вече излиза на преден план работата на треньора да развие таланта и потенциала на тима.
Няма коментари.