ЦСКАЛевскиЛудогорецБотев ПловдивЛокомотив ПловдивСпартак ВарнаАрдаСлавияЧерно МореБероеЛокомотив СофияПирин БлагоевградЦСКА 1948Ботев ВрацаЕтърХебър 1918КрумовградМанчестър СитиМанчестър ЮнайтедЛивърпулЧелсиАрсеналБайерн МюнхенБарселонаРеал МадридЮвентусИнтер

Веласкес може да заличи болезнен спомен в Левски

0
Левски
Снимка: БТА

Очакванията към всеки нов треньор на Левски винаги са големи. Без значение дали е български или чуждестранен специалист. Хулио Веласкес не прави изключение, но и той като всеки наставник се нуждае от време. Такова, каквото се дава и на един нов кабинет в политиката.

Разбира се, при футболните треньори е по-различно, тъй като понякога те не получават кредит на доверие от 100 дни, след като са зависими от играта и резултатите на водения от тях отбор.

Хулио Веласкес
Хулио Веласкес (Снимка: БТА)

Преди обаче да се дават първите оценки и да се правят първите анализи на Веласкес, задължително трябва да се изчака да се види представянето на Левски в първите му мачове от пролетния полусезон и този за Купата срещу Черно море край морето.

На този етап все пак може да твърдим, че Хулио получава възможност да върне доброто име на испанските треньори на „Георги Аспарухов“. Той ще е вторият ибериец, който ще води „сините“, след като негов сънародник преди малко повече от 10 години записа шумен провал.

Визирам Хосе Мурсия, който бе представен като старши треньор на Левски на 9 юни 2014 година. Тогава Мурсия застана пред медиите и обяви, че основната цел не е титлата, а изграждането на стил на игра и развиване на качествата на младите играчи. Впоследствие обаче Хосе се задържа на поста едва 55 дни и след като бе уволнен за незадоволителни резултати на 4 август, счупи рекорда на Велислав Вуцов за най-кратък престой на „Герена“.

Мурсия води Левски едва в три шампионатни мача, с един по-малко от Вуцов, в които направи 1:1 с Локомотив Пловдив, изгуби с 0:2 от вечния враг и спечели с 1:0 срещу Локомотив София.

Иначе Веласкес се превръща в 13-ия чужденец, който застава начело на Левски, откакто през 1948 година е създадена А група.

Левски
Левски (Снимка: БТА)

До момента „сините“ са гласували доверие най-много на сърби – четирима в лицето на Люпко Петрович, Славолюб Муслин, Ратко Достанич и Славиша Йоканович.

Останалите осем са унгарец – Режьо Шомлай, австриец – Рудолф Витлачил, украинец – Вячеслав Грозни, руснак – Владимир Федотов, германец – Рюдигер Абрамчик, испанец – Хосе Мурсия, италианец – Делио Роси и словенец – Славиша Стоянович.

Най-много трофеи от тях е спечелил Рудолф Витлачил, който се ражда в Австрия, но има и второ гражданство -чехословашко. Той извежда отбора два пъти до шампионската титла и един път до Купата на България, по онова време Купа на съветската армия. Във финалния мач Левски бие врага с 2:1.

Сърбите Люпко Петрович и Славолюб Муслин са донесли в клуната витрина по една титла, като Муслин е вдигал веднъж и Купата, и отново след успех във финалната битка над врага, този път с 3:1.

Носител на една купа е също и унгарецът Режьо Шомлай, който е предводител на Левски в първия му сезон в групата на майсторите. Тогава тимът трябва да изиграе цели три финални мача с продължения, докато повали врага си – 1:1, 2:2 и 2:1.

От чуждите треньори единствени Шомлай, Витлачил, Делио Роси и Славиша Стоянович са изкарали по един цял сезон. Италианецът Роси пропуска да донесе Купата на България на Левски, след като губи срещата за трофея от Славия след изпълнения на дузпи.

Най-много периоди като старши треньор на „сините“ е записал Люпко Петрович – 4. В дебюта си през 1999-а той поставя основите на един солиден отбор през есента, който напролет се окичва със златните медали при Димитър Димитров-Херо.

Левски
Левски (Снимка: БТА)

Петрович се завръща на пейката през 2000/2001, когато качва отбора на върха. Започва и следващия сезон, но бързо напуска. По-късно отново е на „Герена“ през есента на 2016-а.

Вижте кои са чуждите треньори на Левски, като някои от тях са започвали първенството, но не са го довършвали, а други са поемали „сините“ в хода на сезона:

1948/1949 – Режьо Шомлай

1964/1965 – Христо Младенов, Рудолф Витлачил,

1965/1966 – Рудолф Витлачил

1969/1970 – Кръстьо Чакъров, Рудолф Витлачил

1970/1971 – Рудолф Витлачил, Йончо Арсов

1998/1999 – Вячеслав Грозни, Ангел Станков

1999/2000 – Люпко Петрович, Димитър Димитров

2000/2001 – Владимир Федотов, Люпко Петрович

2001/2002 – Люпко Петрович, Георги Тодоров, Рюдигер Абрамчик, Славолюб Муслин

2002/2003 – Славолюб Муслин, Георги Тодоров

2009/2010 – Емил Велев, Ратко Достанич, Антони Здравков

2013/2014 – Николай Митов, Славиша Йоканович, Антони Здравков

2014/2015 – Хосе Мурсия, Георги Иванов, Стойчо Стоев

2016/2017 – Люпко Петрович, Елин Топузаков, Николай Митов

2017/2018 – Делио Роси

2018/2019 – Славиша Стоянович

2020 – Георги Тодоров, Славиша Стоянович

2021 – Славиша Стоянович, Живко Миланов, Станимир Стоилов


Последвайте ни в Google Новиниgoogle news image
Автор
Георги Колев
Георги КолевГеорги Колев е роден в Плевен. Завършил е СУ „Климент Охридски“ София. Работил е повече от 20 години като кореспондент на водещи спортни ежедневници у нас, като е отразявал новини от спортния и футболния живот на България.
Коментирай

Няма коментари.