Лудогорец загуби последния си мач за сезона, след като в неделя отстъпи с минималното 0:1 на Левски в мач без особено значение за разградчани. Това е така, защото момчетата на Георги Дерменджиев още преди няколко кръга си бяха подпечатали 13-ата поредна титла в страната и на „Герена“ излязоха с… третия си отбор. Видяхме много млади момчета, които тепърва ще бъдат развивани, както каза и самият треньор след мача.
Може би, леко горчив вкус в сезона на Лудогорец остана единствено загубеният финал в турнира за Купата на България от Ботев Пловдив, което попречи на „орлите“ да запишат втори пореден дубъл в България. Но, като цяло, кампанията 2023/2024 може да се нарече успешна за „зелените“, които отново играха и в европейските клубни турнири и през пролетта.
Нека направим ретроспекция на сезона на Лудогорец и да си припомним какво направиха „орлите“!
Колебливият старт, продажбата на Десподов, неуспехът в Шампионската лига и загубата от Нордселанд
Всичко стартира още в средата на месец юли, когато разградчани стартира похода си към групите на Шампионската лига с мачове срещу косовския Балкани. Треньор тогава беше още Ивайло Петев, а в състава се подвизаваше и Футболист №1 на България Кирил Десподов. В тима пък бяха привлечени нападателите Руан Крус, под наем, от Сантос, и голмайсторът на втородивизионния германски Нюрнберг Квадво Дуа. Малко след това „орлите“ привлякоха и лидера в защитата на Левски Ноа Сонко Сундберг.
Както се е случвало и в началото на предишни години, Лудогорец изглеждаше, че не беше напълно готов за толкова ранен старт на сезона и допусна поражение в гостуването си в Косово, което беше последвано и от ново такова с 1:3 от пълния дебютант в елита Крумовград. Това, обаче, бяха първите мачове през кампанията и Лудогорец не се предаде на напрежението и обърна всичко срещу Балкани в реванша и записа убедителен успех над Етър в първенството, за да дойде и мача с Олимпия Любляна във втория кръг на пресявките в ШЛ. След равенство в Разград, за съжаление, последва болезнена загуба в Словения заради пропуска от бялата точка на Десподов в заключителните секунди.
Въпреки това, отборът продължи участието си в Лига Европа, където трябваше да се изправи срещу Астана. Поражението с 1:2 в Казахстан не попречи на отбора да натрупа самочувствие и разгроми големия си съперник от последните години в първенството ЦСКА с 3:0, преди да направят същото и във втората среща с Астана – 5:1.
Но точно в тези моменти Лудогорец показваше едно необяснимо колебание в играта си, което загатна за проблем в работата на треньора Петев. Правеше впечатление, че „орлите“ трудно успяваха да действат на двата фронта и допуснаха ново поражение в първенството – 0:1 от Черно море от Варна. Тогава дойдоха и големите мачове в ЛЕ – срещу нидерландския гранд Аякс, който точно в този момент беше в криза. Но, въпреки това, по-голямата класа на амстердамци си пролича и те си тръгнаха с победа с 4:1 в Разград. Лудогорец, обаче, си тръгна с високо вдигната глава от нидерландската столица след успех с 1:0, която прати отбора директно в групите на Лигата на конференциите заедно със Спартак Търнава, Нордселанд и Фенербахче. След срещите с Аякс официално беше продаден и Кирил Десподов на гръцкия ПАОК Солун.
В този период „орлите“ изоставаха в шампионата от ЦСКА и Черно море, които редяха победа след победа. Лудогорец продължаваше да редува силни с колебливи мачове, като този срещу Ботев Пловдив в дебюта на Душан Керкез начело на „жълто-черните“, когато „зелените“ се измъкнаха в добавеното време с гол на Якуб Пьотровски за крайното 2:2. Полякът постепенно показваше качествата си и много бързо след това се превърна в основен футболист, като дори получи и капитанската лента в отсъствието на Антон Недялков.
Нуждата от промяна – завръщането на Георги Дерменджиев
Хубавата победа с 4:0 над Спартак Търнава в първия си мач от групите в ЛК и тримуфът на Левски в София бяха помрачени от историческото поражение на разградчани с 1:7 в гостуването им на датския Нодселанд. Тогава изглеждаше, че е нужна някаква радикална промяна и тя се случи след нулевото равенство срещу Арда в Кърджали в края н октомври. Ивайло Петев беше освободен, а на „Хювефарма Арена“ се завърна още едно повече от добре познато име – Георги Дерменджиев.
Тежка беше задачата му на старта – гостуване на намиращия се в страхотна форма тогава Фенербахче. Лудогорец, обаче, се държа повече от достойно срещу турския гранд и, макар че загуби с 1:3, остави впечатление, че само за няколко дни Дерменджиев е успял да внуши нещо във футболистите на отбор, което Петев не успя – че са най-добрите и не трябва да се страхуват от нито един съперник. Наставникът интегрира обратно в отбора и Тодор Неделев, който сам призна, че е имал неразбирателство с предишния треньор.
До края на годината Лудогорец изигра 12 двубоя във всички турнири, в които допусна една единствена загуба. Дори можем да я наречем случайна, защото по някакъв невероятен начин Славия успя да си тръгне от Разград с успех с 2:3 след снежната буря, която удари цялата страна в края на месец ноември.
Постепенно „орлите“ наваксаха изоставането си от ЦСКА и Черно море, а в последния кръг от есенния дял на шампионата помрачиха и празника на „червените“, когато след много емоции и драма Лудогорец изтръгна победата в 18-ата минута на продължението в столицата. Това бе последният двубой на „Българска армия“ в този му вид, а срещата беше прекъсвана на няколко пъти заради феновете на домакините. „Орлите“ започнаха успешно и похода си в защитата на Купата, побеждавайки с лекота Балкан Ботевград и Локомотив Пловдив.
В ЛК Лудогорец постигна нов голям успех, побеждавайки Фенербахче с 2:0 на „Хювефарма Арена“, Спартак Търнава с 2:1 в Словакия след късен победен гол на позабравения герой Матиас Тисера, а в решителния си последен двубой изхвърлиха от турнира и палача си Нордселанд след минимален успех. По този начин „зелените“ си осигуриха участие и на 1/16-финалите през пролетта, където щяха да срещнат швейцарския Сервет.
Лудогорец определено беше съвсем различен отбор след завръщането на Дерменджиев и мачкаше съперниците си. Спокойствието, разнообразието и свободата в играта на отбора беше поразителна, което беше отлична предпоставка за нови успехи и през новата 2024-а година. Но дали щеше да се случи наистина?
Разочарованието в Сервет, Суперкупата, Пьотровски национал на Полша и отново на върха
Лудогорец се отправи към Турция за зимната си подготовка, а по време на паузата закупи една от дългосрочните си цели – националът Ивайло Чочев от ЦСКА 1948. Също така стана ясно, че правата на Руан Крус ще бъдат откупени от Сантос. От тежка контузия се завърна и Диниш Алмейда, който спокойно, един вид, си явяваше като ново попълнение.
Разградчани подновиха действията с финала за Суперкупата на България срещу „червените“ от Бистрица и ги победиха след изпълнение на дузпи във Велико Търново. Последва първият мач срещу Сервет от плейофите в Лига на конференциите, като Лудогорец измъкна стратегическо нулево равенство в Женева, а през уикенда след това разби и Черно море, за да се доближи максимално до първата позиция в първенството.
За съжаление, момчетата на Дермнджиев приключиха участието си в Европа след загуба с 0:1 у дома срещу Сервет и така „орлите“ насочиха всичките си усилия към шампионата и Купата надпревари. В два поредни двубоя разградчани отново надиграха ЦСКА 1948, както за първенството, така и за Купата, където се класираха на ½-финал. Междувременно, Якуб Пьотровски отбеляза първия си гол за националния отбор на Полша и даде сериозна заявка за участие на Европейското първенство в Германия през лятото.
След поредица от много силни мачове (13 поредни победи, включително най-голямата над Левски 5:1 в Разград) Лудогорец спокойно си върха в Първа лига и отвори разлика спрямо преследвачите си, които започнаха да изостават. В мача, който може да им осигури титлата, „орлите“ направиха зрелищно 3:3 с Крумовград, но в дербито на ЦСКА узакониха 13-ата си поредна титла след победа с 3:1 в Разград. В Купата „зелените“ не срещнаха особено трудности срещу Хебър и се класираха за финал след общ резултат от 9:0.
Тогава, обаче, злополучния мач срещу Ботев Пловдив на Националния стадион „Васил Левски“, където Лудогорец се окажа жертва на нахъсаните „канарчета“. В самия край на срещата „орлите“ имаха възможността да пратят мача в продължения, но Крус прати топката над вратата от бялата точка, за да може пловдивчани да триумфират с Купата след победа с 3:2. Това бе втора поредна загуба за разградчани във финал след този през 2017-а година.
Може би, най-слабата продукция, която показаха след завръщането на Георги Дерменджиев, беше при тежкото поражение с 0:4 на „Тича“ от Черно море. „Орлите“, обаче, се реваншираха пред собствените си фенове, разбивайки Локомотив Пловдив с 3:0. Тогава тимът получи и шампионските си медали на пищна церемония на „Хювефарма Арена“. За финал Лудогорец гостуваше на Левски, където повечето звезди вече бяха пуснати в почивка, но младите момчета показаха, че могат да се борят и само една грешка им коства да си тръгнат от „Герена“ непобедени.
Най-добрите играчи на Лудогорец през сезона
Като голмайстор на отбора завърши Руан Крус с общо 19 попадения във всички турнири в 50 мача, следван от Пьотровски със 17 попадения в 52 двубоя. С по 15 гола пък останаха Бърнард Текпетей и Квадво Дуа.
На церемонията Футболист на годината за 2023-а година Якуб Пьотровски бе удостоен с две награди: Най-добър полузащитник и Най-добър чужденец в елита. Няма да е изненада да кажем, че полякът спокойно може да заслужи наградата и за №1 в Лудогорец за целия изминал сезон, защото беше моторът на отбора в средата на терена, а впечатляващата му статистика – 17 гола и 6 асистенции за играч на неговата позиция само доказва приноса му и колко важен е за тима.
Какво следва за Лудогорец?
Най-добрият отбор в България. Така можем да определим разградчани и то за поредна година. Макар че не успяха да изпълнят своята най-голяма мечта и участие в Шампионската лига, то доминацията в първенството е достатъчна до покаже, че останалите тимове още много какво да учат и да подобряват, ако искат наистина да застрашат сериозно шампионите.
Лятото ще бъде много важно за Лудогорец. Почти е сигурно, че Якуб Пьотровски ще бъде продаден и то за сериозна сума. С оглед на участието му на еврофиналите в Германия, то „орлите“ могат да вземат дори по-голям сума от тази, за която продадоха Игор Тиаго на Брюж, който от новия сезон ще играе в английската Висша лига с екипа на Брентфорд. Неясно, обаче, остава и бъдещето на друга от звездите – Бърнард Текпетей, който все пак има договор за още две години с тима.
Важно е кой ще бъде треньор на отбора през новия сезон. Най-логичната опция е това да бъде отново Георги Дерменджиев, защото само неговото присъствие в съблекалнята вдъхва вяра в играчите, че могат да постигат успехи във всеки един двубой. Той е врял и кипял във футбола, като под негово ръководство „орлите“ вече играха два пъти в групите на Шампионската лига. Това навежда на въпроса – време ли е за трето участие в най-престижния клубен турнир.
С лидери на терена като капитана Антон Недялков, който миналата седмица подписа нов договор, с няколко нови качествени попълнения и с Георги Дерменджиев начело, бъдещето пред Лудогорец е изключително светло. В допълнение, с една добра подготовка, отборът е готов да атакува 14-ата поредна титла в България и европейските клубни турнири, където изглежда е време да стигне далеч.
Няма коментари.