Трансферът на Жереми Петрис от Левски в Шарлероа е факт. 26-годишният французин изкара година и половина на „Герена“ и общо две в България, в които се понрави доста със своите изяви. Преди „сините“ Петрис бе част от екзотичния столичен Царско село в последния полусезон на съществуването му – пролетта на 2022 година.
До Nostrabet достигна потвърдена информация, че Левски ще прибере точно 100 000 евро за Петрис и нито цент повече от белгийците. Договорът на десния бек изтичаше в края на юни. Всяко финансово постъпление е добре дошло за софийския гранд, който и без това не е в цветуща счетоводна ситуация. Щеше да е безкрайно хубаво и розово, ако „сините“ приберат половин милион от европейската валута за французина, но уви, тези информации са доста далеч НАД истината. Или по-точно – пет пъти над истината.
Петрис оставя Левски в доста неизгодна позиция вдясно на ариергарда. Към момента „сините“ разполагат там единствено с Патрик-Габриел Галчев. Юношата на клуба разполовява мнението на привържениците с отиграванията си. За някои фенове, въпреки че е „син“ кадър, Галчев твърдо няма място в Левски. За други пък има голяма база за развитие и точно сега е дошъл шансът му да разгърне потенциала си. 22-годишният футболист очевадно е с някакви заложби, които ще отведат кариерата му в една или друга посока. Галчев притежава отлично центриране, маневрен е, умее да се включва и в атака. Трудностите му са по-скоро в отбранителен план, но зад всичко това има причина – юношеските му години са минали като крило.
Активен в предни позиции беше и Петрис, и с това са свързани комплиментите в играта му. Повече активен бе напред по времето на Станимир Стоилов и по-малко в това на Николай Костов. 26-годишният бивш футболист на Кротоне разполагаше със солидна скорост и умееше да „изпълва“ фланга. Въпреки доброто си присъствие по цялото крило, усилията на Петрис рядко резултираха в попадения или асистенции за Левски. За почти пълни сезон и половина на „Герена“ французинът отбеляза едва един гол – срещу Ботев Враца (2:0) на 11 март 2023-а година. Точно с това са свързани и малкото минуси в играта на Петрис. Ако се вгледаме в някои от предшествениците му обаче, бързо можем да забравим за негативите на французина.
В последното десетилетие Левски не открива лесно десни бекове. Може би успеваемостта е 50%. Но дори когато го направи, те не могат да спечелят такова одобрение и доверие от треньори, ръководство и фенове, каквито Петрис заслужи. Предшественикът му (без да броим Анте Блажевич, записал само 1 мач) бе Драган Михайлович. Сърбинът с швейцарски паспорт игра също около 1.5 години за Левски. А в на теория по-силния му сезон 2021/22, след който си тръгна с Купа на България, не може да открием впечатляваща статистика. Една асистенция за първенство в дебюта на Мъри Стоилов – равенството 2:2 с Локомотив Пловдив. Петрис със сигурност надгради Михайлович и при по-прецизни действия, ръководството на Левски можеше да му вземе по-добра сума заради чудесната му футболна възраст, за разлика от тази на Михайлович.
Петрис и Михайлович обаче са сред сполучливите трансфери на десния бек за Левски. В годините назад могат да се открият и имена като гореспоменатия Анте Блажевич, Деян Лозев и Сашо Александров, за които „сините“ привърженици едва ли си спомнят с охота.
Сега пред Левски стои сериозен ребус: да не се връща крачка назад в позицията на десен краен бранител. В годините „сините“ утвърдиха немалко чужденци на десния бек, започвайки още от Дъстли Мюлдер и минавайки през някои издънки. Неуспешни сделки обаче има във всеки отбор и точно Левски с огромното си текучество не може да направи изключение.
Нелеко ще е за „синьото“ ръководство да вземе играч от класата на Мюлдер в текущата ситуация на ограничен бюджет. Стъпка в правилната посока би било въпросният нов играч там, ако въобще има такъв, да е поне от нивото на Петрис (или Михайлович). За да не останат „сините“ с просто 100 000 евро в джоба и нищо в спортно-технически план.