ЦСКАЛевскиЛудогорецБотев ПловдивЛокомотив ПловдивСпартак ВарнаАрдаСлавияЧерно МореБероеЛокомотив СофияПирин БлагоевградЦСКА 1948Ботев ВрацаЕтърХебър 1918КрумовградМанчестър СитиМанчестър ЮнайтедЛивърпулЧелсиАрсеналБайерн МюнхенБарселонаРеал МадридЮвентусИнтер

Не са терените виновни, целият модел в школите ни е корозирал!

0
Румен Трифонов
Снимка: БТА

Лудогорец – Динамо Минск 0:2. Септември – Рейнджърс 0:3 и 2:4. Славия – Панатинайкос 0:8. Левски – Алтънорду 0:5. Вероятно може да сте позабравили тези резултати, защото са от Младежката шампионска лига, а не при мъжете. В нея шампионите на България при 19-годишните трупат негативи година след година. Неизменно в края на месец октомври и началото на ноември се сблъскваме челно с действителността.

Това усети ЦСКА U19 при първото си участие в надпреварата, около което се вдигна шум у нас. Трезвомислещите бяха наясно с огромната разлика в класите на родните момчета и тези от реномираната школа на Генк. Двете загуби с по 1:3 бяха напълно очаквани. Странно защо в социалните мрежи се четат коментари от типа „толкова си могат“, „трагедия“, резил“ и тн. Сякаш болшинството сега осъзнава, че у нас юношеският футбол е на изключително ниско ниво спрямо Запада. И водещите отбори са препълнени с чужденци не заради „големия комисион“ или друга теория на конспирацията, а просто, защото са по-добри от родните играчи!

Странно бе изказването на треньора Румен Трифонов, който обясни пораженията с… лоши терени. Ето и част от него:

„Видях къде тренират и се готвят в Белгия. А нашите къде се подготвят? Боли ме за тези млади футболисти. Не искам да тренират на тези изкуствени игрища, където има дупки. Когато му дадеш скъсана топка, скъсан екип, изкуствен терен с дупки – каква мотивация да има? Белгийците тренират на килим и това помага топката да се движи по-бързо. А ние тренираме на терен, на който не знаеш къде ще дойде топката – в краката ли, в коляното ли? Видяхте как те боравят с топката и се надиграват.“

ЦСКА - Генк, младежи
ЦСКА - Генк, младежи (Снимка: БТА)

Много е лесно да се правят внушения чрез емоция. Честа практика е и в медиите. Трифонов обаче пропуска факта, че у нас отдавна не се тренира на сгурия. В София читави терени да ги ринеш с лопата, но няма кой да играе на тях! Докато повечето белгийчета на тази възраст играят по цял ден и спят с топката, болшинството от наши момчета отброява минутите до края на тренировката, за да се отправи към наргиле бара и да яде вредна храна. И после гърците ни бият с 8:0! Че представянето на ЦСКА U19 даже е страхотно на фона на предишни години от други наши футболистчета.

Бил съм в Белгия неведнъж и съм виждал как игрищата са препълнени почти по всяко време на денонощието. В София пък е паднала бомба. Преди години големите биеха малките, за да играят, а сега по терените цари гробна тишина. Убеден съм, че момчетата на Генк (повечето, от които са на по 15-16 години, а не както Румен Трифонов ни убеждава, че са от втория им отбор) са предимно представители на бедни семейства, които със зъби и нокти преследват мечтата си. Да, те ще станат големи футболисти. Но и имам личен пример от преди години с капитан на обещаващ набор в ЦСКА, когото не можехме да изкараме от дискотеките, наргиле баровете и местата за бърза закуска. Мисленето ни е сбъркано, не са ни виновни игрищата, Румене! А вие, треньорите на подрастващи, носите огромна отговорност. Наставниците от школите и родителите трябва да промените мисленето на децата. Преди години най-големите звезди на футбола ни не са били допускани до тренировки заради нисък успех, а сега им извинявате отсъствията. Всичко е навързано. Учим ги как да минат метър, а пък после защо белгийците играят толкова дисциплинирано…

ЦСКА - Генк, младежи
Петко Панайотов, ЦСКА - Генк, младежи (Снимка: БТА)

Вашето поколение отрасна на улицата и станахте футболисти. Димитър Бербатов с дни си е подхвърлял във въздуха самоделна топка от парцали и я е овладявал. После цяла Англия призна магическото му първо докосване и светът още споделя компилации от головете му в социалните мрежи. Бербатов, Мартин и Стилиян също ли тренираха на „килим, който помага топката да се движи по-бързо“ – като този в Белгия, който визираш? Да, Генк играе с много по-голям интензитет и комбинира на висока скорост, защото класата на момчетата е друга. Те вече са почти готови за представителните отбори.

Тук дундуркате 22-годишни и ги имате за „обещаващи таланти“, които тепърва трябва да бъдат пускани по малко, за да свикват с Първа лига. Баста! Трябва огромна реформа във футболните школи. Незабавно. Нека се съберат отговорните фактори в Бояна и напишат план за развитие на младежкия футбол за десет години напред. И още от утре да го следват. Терените са най-малкият проблем в момента. Не може юноша да отива на тренировка с чисто нова кола, а в съблекалнята да си показват снимки от предишната вечер в дискотеката. Не може да липсва каквато и да е хранителна култура и навици, а после 15-годишни белгийчета (момче на тази възраст вкара един от головете днес) изглеждат като топ атлети до 19-годишни родни таланти. Вторите играят на забавен каданс, но по ред други причини, не и терените. В школите липсват специалисти за отделните компоненти, нутрицисти, психолози, анализатори и още дузина важни длъжности. Само терени вероятно не липсват!

Ако пък трябва да се сравняваме с останалите страни около нас, то отбор от Косово ще се класира за следващия кръг на Младежката шампионска лига. Не случайно и при мъжете са класа над нашите „лъвове“. Сигурно и в Косово имат страхотни терени…

Последвайте ни в Google Новиниgoogle news image
Автор
Красиан Митев
Красиан МитевКрасиан Митев е български спортен журналист и анализатор. Работил е за редица спортни медии, сред които Топспорт, Боец, Sportnamasa и още други. Красиан има роля в проверката и верификацията на казината и букмейкърите в сайта Nostrabet.
Коментирай

Няма коментари.