ЦСКАЛевскиЛудогорецБотев ПловдивЛокомотив ПловдивСпартак ВарнаАрдаСлавияЧерно МореБероеЛокомотив СофияПирин БлагоевградЦСКА 1948Ботев ВрацаЕтърХебър 1918КрумовградМанчестър СитиМанчестър ЮнайтедЛивърпулЧелсиАрсеналБайерн МюнхенБарселонаРеал МадридЮвентусИнтер

Кой Нестор и каква схема от ЦСКА ще видим напролет?

0
Нестор Ел Маестро
Снимка: LAP.bg

Започваме да навлизаме в същината на подготовката и зимната селекция в българския футбол. ЦСКА, точно както повечето отбори у нас, започна тренировки в началото на януари. При „червените“ вече има две нови попълнения и нито един напуснал. Норвежецът Улаус Скаршем бе привлечен от норвежкия рекордьор по титли Розенборг, допълвайки колонията на своите сънародници Джонатан Линдсет и Тобиас Хайнц. Другият нов в Борисовата градина е добре познатият голов терминатор Фернандо Каранга, връщащ се след 5.5 години в „червения“ клуб.

Когато дадено първенство е с подобни по-дълги паузи между полусезоните нерядко се говори и за друго освен за входящи и изходящи сделки. Какви са възгледите на треньора? Ще ги промени ли той? Ще подобри ли отбора…или пък ще го влоши? В случая на ЦСКА треньор е непредвидимият и ексцентричен Нестор Ел Маестро. Симпатичен за едни, осмиван от други – това е наставникът на ЦСКА. Ако има две сигурни прилагателни, които да описват Нестор, те биха били точно тези: ексцентричен и непредвидим.

Нестор Ел Маестро

Когато изглеждаше, че Ел Маестро може скоропостижно да се раздели с ЦСКА през август, той смени схемата и промени тотално визията на тима. В продължение на около месец и половина (края на август – средата на октомври) ЦСКА изглеждаше разнообразен и офанзивен. Лошото е, че това остана като единствен позитив от есенния дял. Твърде малко са мачовете на „армейците“, за които може да се каже, че тотално са доминирали противника, както им подобава. Но в онзи период от ранната есен пролича, че Ел Маестро е способен на изненади и има нюх как да създаде неприятности на противниците.

Въпросът е как ще подходи Ел Маестро след зимната подготовка на ЦСКА. Дали ще промени схемата с оглед селекцията, или ще се довери на вече добре познатата си 4-3-1-2. Ще излезе ли от черупката си или ще иска само да усъвършенства сегашния състав в системата с ромба.

Ако направим събирателна на досегашната кариера на Ел Маестро и футболистите на ЦСКА в момента, можем да изведем няколко основни варианта:

Изпипаното 4-3-1-2 и консервативният Нестор

Над половината от есенния дял ЦСКА игра с диамант в средата, както разговорно се нарича въпросната моделировка. Първоначално схемата сработи отлично с Амос Юга пред защитата, Тобиас Хайнц и Марселино Кареасо от двете страни на африканеца, и Джонатан Линдсет зад нападателя. След дербито с Левски (1:1) механизмът започна да куца. Представянията на „червените“ бяха все по-бледи и по-бледи, но точките се трупаха до 10 декември. Тогава ЦСКА загуби с 0:1 от Лудогорец в последния си мач на „Българска армия“ и се задоволи с трето място в зимната пауза.

Нестор Ел Маестро

С понижаване представянето на тима в тази схема, започнаха да се чуват оправдания като „Играчите не са я отработили  достатъчно“, „Нестор не е водил подготовката им“, „Няма нужните състезатели“ и пр. Е, след зимната пауза и завършването на селекцията, тези доводи не биха съществували. А феновете на ЦСКА биха очаквали сработен тим, приличен игрови стил и трупане на точки в битката за титлата…В случай, че Нестор е решил да играе с ромба и 4-3-1-2.

Щастливият Нестор и любимото му 3-4-3

Ел Маестро не робува на една схема – безспорен факт. Теорията в треньорската професия му е ясна и именно затова в кариерата си е ползвал няколко различни формации. В Щурм Грац, където вероятно и самият той счита за най-престижния период в кариерата си, Нестор си служи с 3-4-3. Любопитен факт е, че едното крило в схемата му тогава е Кирил Десподов. 3-4-3 е и най-предпочитаната от Ел Маестро система за цялата му треньорска кариера, ако се доверим на Трансфермакт.

С нея над половин сезон Щурм върви изключително добре в австрийската Бундеслига и е недалеч от челните тимове. Впоследствие отборът натрупва няколко поредни загуби и треньорът е уволнен, без да изкара сезона. За ЦСКА също не би било чуждо да играе и с трима централни защитници.

Юрген Матай, Мено Кох

През миналия сезон „червените“ се бориха за титлата с 3-5-2 и 3-4-1-2 под ръководството на Саша Илич. Играта на тима бе далеч от бляскава, но наличието на петима централни защитници (Юрген Матай, Браян Кордоба, Енес Махмутович, Мено Кох и Юрген Матай + универсалния Амос Юга) може да накара Нестор да се обърне и към този подход в борбата с Черно море и Лудогорец. На първо четене проблем в защитата с трима е, че ЦСКА разполага само с един левичар в ариергарда – Християн Петров. Въпросителни може да открием и в другите линии на терена – ако се хванем за атаката, ще открием за момента трима чисти централни нападатели – Фернандо Каранга, Дюкенс Назон и Майкъл Естрада. С подобна схема като 3-4-3 двама от тях ще трябва да бъдат на пейката, а това изглежда доста невероятен сценарий. Други схеми с трима бранители като 3-4-1-2 и 3-5-2 звучат доста по-възможни от любимото на Нестор 3-4-3.

Ранният Нестор и първият му ЦСКА в 4-2-3-1

Ел Маестро пристигна като изключително свежо лице на „Българска армия“ през 2018-а година. „Подробност“ е и че дойде като шампион на Словакия със Спартак Търнава с формация 4-2-3-1. Именно изцяло на нея се уповаваше британският специалист през сезон 2018/19.

Нестор Ел Маестро

Белградчанинът обаче преформатира системата така, че тя да не бъде прекалено отворена и наподоби тертипа му от Спартак Търнава. А там стратегията на Нестор е да изтегли двамата вътрешни полузащитници максимално близо до защитната четворка, така че отбранителната линия да добие масовост и да прилича повече на шестица. В ЦСКА Кристиян Малинов и Рубен Пинто бяха нагърбени с тези функции и се справяха доста добре със задачите си. Слабостите идваха в предни позиции и по-специално с головата суша, налегнала тогавашното острие Мауридес. Мощният бразилец късаше мрежи през летните месеци, ала през есента попаденията за него бяха химера. За сметка на Мауридес, някои от крилата на ЦСКА тогава – Кирил Десподов (особено), Едвин Джеси и Станислав Манолев, изиграха едни от най-силните си мачове. Именно след полусезона с Нестор Десподов бе продаден в Каляри, където се сгромоляса.

Данило Асприля

В сегашния ЦСКА опциите за крилата не са количествено много, а и всичките са с редица уговорки. Данило Асприля и Матиас Фаетон могат да минат за класически крила, въпреки че умеят да играят и на други позиции. На Тобиас Хайнц също не му е чужд флангът, заедно с позицията на атакуващ халф. Загадка е какво умее Улаус Скаршем по левия фланг (играл е като ляв полузащитник принудително). Два скрити коза са юношите Марк-Емилио Папазов и Илиан Антонов. Опцията Марселино Кареасо също не е за пренебрегване – венецуелецът дойде като десен флангови нападател през септември 2022-ра. Възможно е и да има някое ново име при „червените“ до края на февруари за позициите до централния нападател. 

Каквото и да решат Нестор Ел Маестро и неговият щаб, феновете на ЦСКА ще очакват едно – резултати, а и добра игра. Целта за футболисти, треньорски екип, ръководство и привърженици винаги е една и съща, и не е необходимо да се изрича на глас (32). Сега е моментът на Нестор да докаже амбициите си и хапливия си език, оформяйки ЦСКА според своята визия и разбирания. Независимо на кой от щрихираните варианти се довери или изненадвайки отново всички.

Последвайте ни в Google Новиниgoogle news image
Автор
Иван Алексов
Иван Алексов
Иван Алексов е спортен журналист и анализатор с богат опит зад гърба си в редица спортни медии. Той отразява актуалните новини за футбол, баскетбол и други спортове.
Коментирай

Няма коментари.