Трансферният прозорец отвори преди няколко седмици и отборите вече се подсилват здраво за новия сезон, но феновете на Ливърпул все още очакват първото ново попълнение в ерата на Арне Слот.
„Червените“, заедно с лондонският Фулъм, е единствените клубове от английската Висша лига, който не е направил нито един входящ трансфер. Първите впечатления са, че мърсисайдци изчакват във времето, за да намерят точните хора за отбора, който се провали в най-важния момент през миналия сезон в борбата за титлата с Арсенал и Манчестър Сити.
И така, какво стои зад стратегията собствениците на клуба от Fenway Sports Group (FSG) и има ли вероятност нещо да се промени скоро, време е да разберем!
Изненадващо ли е, че Ливърпул все още не е направил нищо на пазара?
Краткият отговор е: да. Рядко се случва някой от топ клубовете да няма нито един нов играч в края на месец юли, особено когато е имало смяна на мениджъра същото лято. Последният път, когато Ливърпул достигна този етап от предсезонната подготовка без нито един входящ трансфер беше през 2019-а година, точно след триумфа си в Шампионската лига в Мадрид. Първият нов тогава беше тийнейджърът Харви Елиът, който бе взет от академията на Фулъм на 28 юли. Единствените други новодошли бяха вратарите Адриан и Анди Лонерган.
Година по-късно Ливърпул стана шампион на Висшата лига, триумфирайки с първата си титла от 30 години насам. Тогава „червените“ отново не взеха почти никой, но е хубаво да се отбележи, че активността на пазара не е задължително свързано с постигнатите резултати. Бездействието на мърсисайдци тази година е по-разбираемо. Като начало, Арне Слот искаше време, за да прецени напълно с играчите, които е наследил от Юрген Клоп, преди да вземе решения за тяхното бъдеще.
При официалното представяне на нидерландеца по-рано този месец, спортният директор Ричард Хюз, който също е нов в клуба, говори за въздействието на Европейското първенство и Копа Америка, които приключиха преди едва десетина дена, и как очаква сделките да има по-късно от обичайното.
„Когато започне август и треньорите имат повече време да работят с играчите, мисля, че тогава решенията на клубовете ще бъдат по-категорични и може да някои нещо да се случват в движение. Бих казал, че ще бъде един тих юли и, може би, забързан август“, бяха думите на Хюс наскоро.
Друг фактор е, че Ливърпул няма големи празнини за запълване, въпреки напусналите играчи. Ветеранът Жоел Матип беше ефективно заменен от Джарел Куанса през втората половина на миналия сезон след сериозната контузия на коляното, която получи през декември, докао Тиаго Алкантара изигра само десетина минута през цялата кампания от 58 мача поради сериозните си физически проблеми. Вратарят Адриан дори беше заменен като трети избор от 23-годишния Витезслав Ярош, който прекара втората половина на миналия сезон под наем в австрийския Щурм Грац.
Да, на „червените“, може би, им трябва качествен опорен полузащитник, друг централен бранител и поливалентен нападател, но Слот също така иска да развие младите момчета в академията, за да ги интегрира към първия отбор.
Има ли опасност Ливърпул да изостане от големите си съперници?
Всичко зависи от това колко бързо се установяват някои от евентуалните нови играчи. Шампионът Манчестър Сити привлече крилото Савиньо от френския Троа (б.р. – част от City Football Group) за 43,7 милиона долара. В същото време вратарят Едерсон и поузащитникът Кевин Де Бройне са обект на интерес от страна на саудитския Ал Итихад. Това може да се окаже проблем за Хосеп Гуардиола.
Подгласникът му Арсенал е близо до привличането на централния защитник на Болоня Рикардо Калафиори, като италианският национал би станал първото ново попълнение за отбора през лятото, ако не броим откупуването на правата на вратаря Давид Рая от Брентфорд който миналия сезон игра под наем на „Емиратс“. Смята се, че Микел Артета иска да подсили лондончани във всяка линия, като същевременно се интересуват и от полузащитника на Реал Сосиедад Микел Мерино.
Астън Вила също бяха заети на пазара, привличайки Амаду Онана, Иън Маатсен, Рос Баркли, Самуел Илинг-младши, Енцо Баренечеа, Люис Добин, Джейдън Филоген и Камерън Арчър, но в същото врме се разделиха с Дъглас Луис, Тим Ирогбунам, Омари Келиман и Муса Диаби. С толкова много промени е трудно да се предвиди дали Вила ще бъде по-добре оборудван този сезон във Висшата лига, тъй като ще трябва да съчетават ангажиментите си в Шампионската лига, което ще бъде нещо ново за отбора.
Манчестър Юнайтед работи доста хитро на пазара за момента. Привличането на 18-годишния Лени Йоро от Олимпик Лион, който е смятан за един от най-добрите централни защитници на неговата възраст в Европа и човек, към когото Ливърпул също проявява интерес, е повече от отлично попълнение. Закупуването на нападателя Йошуа Зиркзее от Болоня и завръщането на Джейдън Санчо от наема му в Борусия Дорртмунд подсилиха атаката на Юнайтед, но Ливърпул завърши с 22 точки над вечния си съперник миналия сезон. Това е голяма празнина, която „червените дяволи“ трябва да запълнят за едно лято.
Тотнъм все още не може да се похвали с нещо много запомнящо се на пазара, но пък „шпорите“ гледат с едно око към бъдещето с привличането на 18-годишния Арчи Грей от Лийдс Юнайтед, а Челси отново е доста активен, привличайки Тосин Адарабийо от Фулъм и Киърнан Дюсбъри-Хол от Лестър, заедно с някои млади и перспективни играчи.
Трябва ли Ливърпул да се притеснява от финансовия феърплей?
„Червените“ са добра позиция по отношение на правилата за печалби и устойчивост на Висшата лига и това е от години насам поради силното си представяне, както на вътрешния пазар, така и в Европа. Въпреки че участваше в Шампионската лига през миналия сезон, приходите в клуба нараснаха значително до 272 милиона паунда през последния завършен отчетен период (2022/2023), за да компенсират загубите от медийното отразяване и приходите от мачовете.
Търговската стратегия на Ливърпул помага значително и позволява по-големи разходи за трансфери и заплати на играчи. Последният набор от сметки показва загуба от 9 милиона паунда преди облагането с данъци иу че външният дълг се е увеличил до 123 милиона паунда, но съотношението на разходите за заплати към дохода е 62 процента, което не е крайно притеснително.
Традиционно на клубовете е разрешено да губят до 105 милиона паунда за тригодишен отчетен период, съгласно правилата на Висшата лига. Сега всеки клуб, който участва в един от трите европейски турнира, ще трябва да се придържа към правилата, ограничаващи разходите за заплати на играчи, трансфери и агентски такси до 70 процента от общите приходи до 2025/2026 г. Преминаването към този показател започна с лимита, определен на 90 процента за миналия сезон и 80 процента през 2024/2025 г., но въпреки това Ливърпул все още не е изложен на риск от нарушение на това правило.
Следващият набор от сметки на Ливърпул ще покаже как клубът се е представил в сезон без участие в Шампионската лига, но едва ли ще видим много големи проблеми. Не трябва да забравяме и как средствата, които бяха вложени в разширената трибуна „Анфийлд Роуд“, чието откриване беше отложено, ще окажат влияние. Имаше увеличение и в цените на билетите, след като най-накрая новата трибуна беше отворена през февруари.
Ливърпул наскоро продаде/освободи няколко играчи с високи заплати, като Тиаго, Матип, Джордан Хендерсън, Роберто Фирмино, Фабиньо, Наби Кейта, Алекс Окслейд-Чембърлейн и Джеймс Милнър. Техните напускания ще спестят на клуба над 1 милион паунда на седмица от заплати. Въпреки че бяха похарчени значителни суми за привличането на Алексис Мак Алистър (35 милиона паунда), Райън Гравенберх (34 милиона паунда), Доминик Собослай (60 милиона паунда) и Уатару Ендо (16,2 милиона паунда), техните заплати не са на същото ниво като тези на Тиаго, Хендерсън и Фирмино.
Някои нови договори също ще бъдат взети предвид, както и свързаните със завръщането в Шампионската лига бонуси за следващия сезон.
Не трябва ли собствениците от FSG да бъдат по-смели на пазара?
Това със сигурност ще бъде аргументът на много фенове, но FSG винаги се е опитвал да управлява Ливърпул като устойчив бизнес, така че стратегията няма да се промени.Спадът във формата към края на миналия сезон беше предизвикан от контузии на ключови играчи и други, които не бяха запознати с условията в битката за титлата. Но вътрешното убеждение е, че този отбор е пълен с потенциал и цялостното му извличане е от решаващо значение.
Все още има доста време до края на трансферния прозорец, който затваря до 30 август. Арне Слот все още дори не може да разчита на целия отбор, тъй като все още има играчи в почивка заради участията им на Европейското първенство и Копа Америка. Групата от 28 футболисти, които отпътуваха за турнето в САЩ, включва някои младежи, които едва ли ще бъдат част от първия отбор през следващия сезон. Въпреки това, би било необичайно за нов треньор да пристигне в клуб, без да има свои собствени попълнения, с които да работи.
Освежаването на атаката на отбора изглежда едно от важните звена за подсилване. 21-годишният Фабио Карвальо и 18-годишният Бен Доак са талантливи, но би било огромен риск да се разчита на тях, когато Ливърпул се завръща в Шампионската лига и се стреми отново да се бори за титлата.
Нуждата от още един централен защитник или десен бек нараства след напускането на Матип, въпреки че Ливърпул все още трябва да вземе решение за Сеп ван ден Берг. Нидерландецът изкара успешен период под наем в Бундслигата с екипа на Майнц през миналия сезон и има желание да играе в първия отбор на „червените“, които все пак са готови да го продадат за около 20 милиона паунда, ако той реши да напусне.
Бившият спортен директор на Ливърпул – Майкъл Едуардс, който се завърна в тима след две години отсъствие с нова роля като изпълнителен директор по футболните операции на FSG, винаги е бил последовател на идеята да се игнорира външният шум и да се привличат ирачи, само когато клубът смята, че тези футболисти могат да помогнат на отбора да се подобри. Това изглежда ще продължи и сега.
Какво мисли Арне Слот за тази липса на активност на пазара?
Изглежда, че нидерландецът не е разочарован или паникьосан от създалата се ситуация. Както вече казахме, Слот имаше желание да разучи добре отбора, който наследява.
„Мисля, че имаме много качество и начинът, по който футболистите играха през миналия сезон, вече беше впечатляващ, така че ще надграждаме оттам“, каза Слот в първото си интервю.
Наистина остава това чувство, че може да се извлече повече от играчите на негово разположение и, че по-добри резултати, естествено, биха могли да последват, ако футболисти като Трент Александър-Арнолд, Мохамед Салах, Къртис Джоунс и Собослай избегнат контузиите, които помрачиха част от миналия им сезон. Надеждата е, че Слот може да реши проблемите на Дарвин нунес и да извлече най-доброто от другите.
„Вече има наистина има добър екип. Имаше няколко нови попълнения през миналия сезон. Колкото по-дълго един отбор играе заедно, ако има добър мениджър или добър старши треньор, обикновено виждате, че нещата се подобряват“, заяви Слот на встъпителната си пресконференция.
Въпреки ролята си на старши треньор, а не на мениджър, Слот все още има решаваща дума при входящите трансфери, като е в контакт със спортния директор Хюз ежедневн, който се занимава с преговорите. Това позволява на Слот да се съсредоточи върху самият спортен аспект на играта и и развитието на играчи.
Трябва ли да очакваме нови попълнения в Ливърпул до края на лятото?
Отговорът е да. Ливърпул се прибира в Англия на 4 август и, когато се съберат отново на тренировъчната база, Слот най-накрая трябва да разполага с всички играчи за първи път. Дотогава трябва да е много по-ясно какво точно се изисква за предстоящия сезон, кой играчи е наличен и на каква цена.
Така или иначе, това нямаше да бъде едно много натоварено лято за Ливърпул, тъй като е по-скоро необходима фина настройка, отколкото цялостна реконструкция. Дълго време вече феновете очакват нещо да се случи, но крайни оценки трябва да бъдат давани след края на трансферния прозорец през август, а не сега.
Няма коментари.