Густаво Бусато е единственият футболист на ЦСКА, който не е пропуснал нито една минута в Първа лига от началото на сезона. В клуб „1800“ компания му правят Динко Хоркаш (Локомотив Пловдив), Иван Дюлгеров (Черно море), Умар Сако (Арда), Диме Димов (Локомотив София) и Мартин Величков (Етър).
Това говори красноречиво колко важен е Бусато за старши треньора Нестор Ел Маестро, а и за Саша Илич преди него. Нещо повече – бразилският страж е първенец по сухи мрежи у нас. Със своите 11 мача без допуснат гол той е лидер освен по самия брой, но и процентно (55%). За справка прехваленият и неведнъж обявяван у нас за „най-добър в света“ Пламен Андреев от Левски е завършил 8 мача без да му отбележат за 47.1%.
Защо обаче мнозина продължават да гледат на Густаво като на несигурен вариант? Какви са техните аргументи и контра доводите ще разгледаме в следващите редове.
Страхотна игра един на един
В този елемент от футбола Бусато е дори на много високо европейско ниво. Вратарят на ЦСКА е усъвършенствал изключително много излизанията си да пресича устремен към себе си противник. Почти във всеки мач на 31-кратния шампион защитата проспива дадена ситуация и оставя на бразилеца да ни увери колко е добър в това.
Привържениците на столичния гранд са далеч по-спокойни, когато видят съперниковия голмайстор да напредва с топка в крака очи в очи с Бусато, отколкото при някое рутинно центриране от ъглов удар.
Грешките
Да, Густаво понякога увисва за висока топка, но това не е голямата му слабост. Когато греши – той го прави с гръм и трясък. В мачовете със Сепси през лятото опита да играе като Мануел Нойер ала „последен в защитата“, но с топка в крака стражът на „червените“ е същинско бедствие. Поне едно на всеки три подавания напред излиза в тъч, ако не е директно подарено на съперника в зона без съотборник.
Проблем са му и далечните удари. Преди време Емил Велев и Георги Илиев задружно попитаха дали не играе с лещи, че реагира неадекватно в последния момент при шутове от над 30 метра.
Сериозния прогрес
Густаво Бусато претърпя същинска метаморфоза у нас. Пристигна като алтернатива на Витаутас Черниаускас през 2019 година. Успя да измести литовеца и започна ударно с едва 3 допуснати гола в първите си 11 мача. След това обаче всеки фен на ЦСКА се убеди как стражът умее да редува бляскаво спасяване с детинска грешка. Густаво бе виновник за една дузина голове в големи мачове с Левски, Лудогорец, Осиек, Йънг Бойс и тн.
Постепенно обаче отличната работа с различните треньори на вратарите сведе грешките до минимум. Да, Бусато все още е способен да докара привържениците до амок, но положителните му намеси са в пъти повече. Особена заслуга бразилецът да дръпне много в развитието си има Стоян Колев. Бившият вратар на ЦСКА от близкото минало е много кадърен специалист, който бързо съзря слабите места у подопечения си, а след това търпеливо работи по изчистването им.
„Бусато бе играч на мача“
В наши дни все по-често тази реплика се чува след срещите на ЦСКА от Първа лига. През есента Густаво неведнъж извади наглед невъзможни топки и бе „виновникът“ за редица точки при слаби продукции от „армейците“. Сконфузни представяния като срещу последния Етър (1:0) все пак бяха спечелени при повече точни удари за „болярите“ и сходен брой опасни атаки.
Няма фен на ЦСКА, който да не е критикувал остро Бусато. Към момента обаче той е един от най-постоянните футболисти в отбора, а неведнъж през последните месеци заслужаваше приза за Играч на мача с вещите си намеси. Казват, че вратарят е половин отбор. В случая „червените“ трябва да търсят промяна в другата половина, защото тази е добре!
Няма коментари.