За втора поредна година Илиан Илиев и Черно море са огромен фактор в родната efbet Лига. „Моряците“ се намират на трета позиция в класирането, но със същия брой точки като втория Ботев Пловдив и четвъртия Левски. Директните двубои олицетворяват зимната таблица в елита. Варненци победиха Левски на „Тича“, но загубиха злощастно от „канарчетата“ в Пловдив. Предстоят мачове на другите терени през пролетта и именно те могат да наклонят везните в една или друга посока.
На „Тича“ могат да са оптимисти. Отборът за втора поредна година върви изключително добре и се утвърди по собствен начин. Във Варна футболът не се прави с много пари и това е лошо крита тайна. Бюджетът на Черно море едва ли надхвърля топ 5-8. За ЦСКА и Лудогорец е ясно, че са в друга орбита, може би и Ботев Пловдив. Но всички останали тимове са в една графа. „Еднакво бедни“. Известно изключение е Левски през този сезон, чийто бюджет е четвърти. Но ЦСКА 1948 се реформира и влезе нива надолу в издръжката си, а същото важи още за Арда и Спартак Варна, които показват нивото у нас. Черно море се нарежда някъде около тях, но със сигурност зад тила им по бюджет. Зад „моряците“ остават тимове като Славия и Локомотив София, както и тазгодишният Локомотив Пловдив. За латино бандата от Стара Загора е ясно, че е на самотек и там нещата вървят ден за ден.
Парите на терена не играят, както са казали не един или двама футболни мислители. Илиан Илиев го доказва. Той е стожерът, който показва, че и честите треньорски смени са много неудачен вариант. С близо седемгодишната си работа на „Тича“ Илиев е най-дълго задържалият се наставник на професионален тим у нас. Специалистът, който пое и националния отбор на България, е видял редица турбуленции във футбола, но не и в собствения си Черно море. В „зелено-бялата“ част на морската столица всичко е под диктовката на Илиев, а това е още един огромен плюс в преследването на зона Европа. Между него и играчите му, пристигащи само с изричното му одобрение, има хомогенна смес. А колкото по-дълго един отбор играе заедно и с един треньор, толкова по-силна става и въпросната смес.
Не на последно място е скаутската работа на „Тича“. Черно море почти не бърка с чуждестранните попълнения, а самите те са в доста икономични граници. Заплатите при „моряците“ не са от най-високите в елита и привличането на класни чужденци е много трудоемко. Илиан Илиев и мениджърите, с които работи, показват, че и това не е пречка за привличането на нелоши футболисти. А някои от тях са млади и с огромен потенциал за развитие. Черно море трудно продава, но и е толкова добре капсулиран клуб, че почти не излизат спекулации за входящи и изходящи трансфери. Ако изобщо има наченки на изходящи трансфери.
От спокойствието на „Тича“ трудно се тръгва, а когато то е гарнирано с борба за високи цели, е много лесно да бъде спечелено сърцето на голям брой играчи. Тези цели през актуалния футболен сезон изглеждат ясни. Може би дори вече са на мушката – зона Европа и ако може второ място, както и Купата на страната. Черно море е достатъчно стабилен и в двете надпревари.
Няма коментари.