Брат за брата: Приятелствата на българските ултраси

1
Ултрас
Снимка: Facebook: legionisci, stadionowioprawcy

Футболът винаги е събирал хора от различнa социалнa прослойкa, пол, раса, вероизповедание, политически възгледи и още. Обединени в обща идея, благото на любимия отбор, всички те загърбват различията си отвъд любимата игра. Но знаете ли, че често между привържениците на различни тимове също може да има братска дружба?

Най-запалените от тях – ултрасите, съвместно представят ефектни хореографии, пътуват в чужбина за дерби мачове на другия отбор, даряват пари за общи каузи и тн. В следващите редове ще откриете част от приятелските връзки на българските фенове и любопитни детайли около тях.

ЦСКА и Стяуа
ЦСКА и Стяуа (Снимка: Сектор Г)

ЦСКА

Наскоро феновете на ЦСКА и Стяуа отпразнуваха 20 години от началото на своята дружба. Всичко започна през 2004 година, когато българските „армейци“ гостуваха на румънските в европейските футболни турнири. Припомнете си повече подробности с този материал. Връзката между ултрасите на двата отбора е много силна и се заздравява с всяка следваща година, колкото и трънливи да са пътищата на техните любимци.

Приятелски са отношенията между една от водещите групи на Сектор Г и тази на сръбския Партизан. Едва ли обаче скоро ще видим цяла хореография, посветена на ЦСКА от страна на „гробарите“, или нещо подобно. Шовинизмът у много от западните ни съседи не би го позволил. В интернет има и клипове, които включват гръцкия ПАОК към този „съюз“, но на практика между цесекарите и южните ни съседи няма допирни точки. Някога би могло да е имало единично посещение на мач или нещо подобно.

Със съименника ЦСКА Москва има братска дружба, но на отделни групи от двете трибуни. По време на гостуването на руснаците в Разград от Лига Европа (2019 г.) бяха окачени знамена на родни фракции от Смолян, Бургас и Плевен редом до най-популярните московски фирми. В интернет пространството могат да се открият общи графити, клипове от гостувания на големи мачове и кампании за набиране на средства. Запалянковци на бившия ЦСКА Киев пък подкрепиха родните ултраси при визитите на Зоря Луганск преди няколко години в Запорожие.

Напоследък Сектор Г заформи и любопитно приятелство с ултраси на германския Рот-Вайс Ерфурт. Преди дни „армейците“ благодариха на своите съмишленици за сериозно дарение от страна на немците по повод готвените за 2 март празненства. От Ерфурт присъстват в Северната трибуна за големите дербита на ЦСКА.

Левски и Лацио
Левски и Лацио (Снимка: Сектор Б)

Левски

Приятелството между столичният гранд и Лацио дори е на клубно ниво, като в официалните канали на двата отбора се публикуват поздравителни адреси за празници и значими успехи. По случай 100-годишнината на българския гранд от Лацио дойдоха за приятелски мач, превърнал се в истински футболен празник на Националния стадион. Неведнъж двете ултра’ трибуни са представяли съвместно впечатляващи хореографии и пиро шоу, посветени на приятелството.

Побратимяването между привържениците започна през 2001 година, когато варненски привърженици на Левски заминават за мач в Рим. Освен общите цветове – от двете трибуни се хвалят и с идентични „десни“ възгледи между лациалите и левскарите.

У нас групи от Сектор Б поддържат отлични отношения с ядрото на Локомотив Пловдив. Не става въпрос обаче за официална позиция между двете агитки. Общи дейности между „сини“ и „черно-бели“ ултраси могат да се забележат по време на бойни галавечери, на които участват и популярни привърженици-бойци.

Ботев и ПСВ
Ботев и ПСВ (Снимка: Бултрас)

Ботев Пловдив

Феновете на Ботев и гръцкия Арис са побратими и често посещават мачове на другия отбор. По време на едно дерби с ПАОК преди пет години обаче се стигна до фатален инцидент и пловдивчанинът Тоско Бозаджийски беше убит. Оттогава двата клуба изиграха контроли в негова памет, а отделно се организират много общи ициниативи и ботевистът никога няма да бъде забравен. Двата клуба също са в близки отношения и не забравят да отбележат паметни дати един другиму.

Съществува приятелство между групи бултраси и такива на ПСВ Айндховен и Интер. Привържениците си гостуват за дербита, като имат и общи артикули. У нас от „Колежа“ са в приятелски отношения с Трибуна Сокол – Спартак Варна. По време на мачове бултрасите са вдигали знамена на „соколите“ до своите. Някои фенове са събратими и с тези на Миньор Перник.

Лаута арми и Наполи
Локо Пловдив и Наполи (Снимка: Лаута арми)

Локомотив Пловдив

Лаута Арми има дългогодишно приятелство с крайните фенове на Наполи. Дори една от групите на локомотивци се нарича „Napoletani Ultras Plovdiv“, създадена още през 1995-а. Миналата година от „черно-белия“ клуб поздравиха италианците за спечелената трета титла. Самите фенове многократно са засвидетелствали своята признателност един към друг. Преди време дори един от най-добрите български тенисисти – Димитър Кузманов, се похвали, че е осъществил своята мечта – да изгледа на живо мач на Наполи. Към снимките Мико написа „Наполи и Локо Пловдив – братя за цял живот“.

За отношенията с отделни групи на Левски споменахме. На Трибуна Бесика са били издигани знамена и на руския Спартак Москва. По-конкретно на фирмата „Банда Тука“, водена от популярния футболен запалянко Максим Тук. През есента на 2017 година той беше основният виновник за масово сбиване на „Лаута“ с гостуващата агитка на ЦСКА. Официално приятелство между трибуните на Локо и Спартак няма.

Славия и Йънг Бойс
Славия и Йънг Бойс (Снимка: Бойс София)

Славия

Агитката на най-стария столичен клуб е в приятелски отношения с тази на популярния клуб от столицата на Швейцария. По остта София-Берн многократно са изразявали своята подкрепа на трибуните. В последните години ултра’ трибуната на „белите“ претърпя упадък и бройката сериозно намаля. Но и днес в централния сектор на стадион „Александър Шаламанов“ могат на всеки мач да се забележат тениски, суичъри, шалове и знамена със символите на Йънг Бойс.

Локо София и Спартак Варна

Локомотив София няма приятелства с чуждестранни отбори, но феновете са в добри отношения с тези на Спартак Варна. Самите „соколи“, както вече стана ясно, имат дружба и с привържениците на Ботев Пловдив.

Етър
Етър (Снимка: Facebook/Ултрас Фронт Етър)

Берое – Етър

Между ултрасите на „зелените“ и „виолетовите“ имаше приятелство, но сякаш липсва правоприемственост от новата генерация. Преди години двете агитки си гостуваха, скандираха заедно, бяха изработени и общи знамена. Сега нито от мачовете на Зара Бойс, нито от тези с присъствие на Ултра Фронт Боляри могат да се забележат нотки на дружба.

Последвайте ни в Google Новиниgoogle news image
Автор
Красиан Митев
Красиан МитевКрасиан Митев е български спортен журналист и анализатор. Работил е за редица спортни медии, сред които Топспорт, Боец, Sportnamasa и още други. Красиан има роля в проверката и верификацията на казината и букмейкърите в сайта Nostrabet.
Един коментар
Коментирай
  1. Петър Борисов
    Има още доста да се каже по темата :)