Очевидно Левски не е същия отбор от началото на сезона, щом допусна три поредни загуби, но от друга страна аз лично не смятам, че се е случило нещо драматично, още по-малко пък нещо фатално, както искат да изкарат някои.
След заслужените хвалебствия за продукциите и резултатите на Левски в повечето мачове от първото завъртане на първенството, нека потърсим и причините, заради които се стигна до този спад.
Връщайки се към представянето на „сините“ в последните им три загубени двубоя, бих искал да припомня, че не всички футболисти влязоха равномерно в първенството, тъй като имаше закъснели или контузени по време на лятната подготоввка.
Тогава се минава през определен етап и ако не направиш пълноценна подготовка, рано или късно имаш проблеми. Защото, за да създадеш един силен тим, който например в 10 мача да изиграе осем добри, един посредствен и един слаб, трябва да имаш добра физическа и игрова подготовка. Тоест, да изградиш основата и постепенно да се опитваш да надграждаш.
Вижте обаче при Левски какво се получи. Кристиан Макун закъсня за подготвителния период, Мустафа Сангаре също имаши проблеми, както и Асен Митков, Джавад Ел Джемили и други. Едва започнал сезона, тежка травма извади от строя и Фабио Лима, който впоследствие отново влезе в лазарета.
Тези контузии са плод или на една лоша подготовка или си ги имал и преди, и след като са ти се отразили, не си бил толкова ефективен в тренировките преди сезона и нямаш досатъчно добра физическа база.
А във футбола се знае, че една добра предсезонна подготовка осигурява трайност в развитието, както при една кола – ако си заредил целия резервоар, ще изкараш по-дълго време на пътя, но ако си заредил по-малко и времето ще е по-ограничено.
Другото при Левски е, че психологически още не може да намери себе си като колектив, защото всички играчи са с различни характери, манталитет, култура и религия, тъй като освен християни, има и католици и мюсюлмани, и неслучайно големите отбори по света работят върху това.
Специално внимание бих искал да обърна на халф-бековете Алдаир и Майкон, които иначе хубаво се включват много напред, но има един футболен закон – бързо в атака и бързо в защита. Двамата добре циркулират в тези 100 метра между двете аутлинии, но невинаги добре отиграват и центрират, и като направат пет такива спринта, при тях идва умората и те не се връщат бързо назад.
По този начин се натоварват централните защитници, които са бавни и тромави, защото, ако Алдаир и Майкон се прибират бързо, стават петима в защита и не би трябвало да има проблеми.
Но, когато не го правят, се оголват зони в средата на терена и след като съперниците на Левски се възползват от разредените пространства, му вкарват голове.
Прави впечатление също, че в най-предни позици, въпреки че Мустафа Сангаре и Алекс Колев придават височина на атаката, когато получават удобни пасове и центрирания, не са ефективни.
Сангаре, който по принцип е бил ляво крило, а не таран, трудно играе с глава. Той вкара два пъти с нея в Бистрица, но изпуска далеч повече ситуации да се разпише – само срещу Берое бяха три.
Колев пък бяга на моменти от върха на атаката, връща се назад и участва в разиграванията, а неговата задача е да стои отпред и да вкрава голове.
Като че ли обаче най-големия проблем е в средната линия, в която липсва човек със свежи хрумвания, който да дава идеи и креативност.
Топката започва да се разиграва, отива до тъча, връща се на централните заащитници, отива до другия тъч, минава през средата на терена и пак се връща назад.
По този начин няма бързина, изненада и тормозене на защитата на противника, и през цялото време, докато Левски разиграва кълбото и го върти отзад и в средата на терена, съперниците си почиват, възстановяват се и успяват да се прегрупират.
Ако обаче се налага да обобщим, в последните три срещи Левски допусна грешки, които са поправими, а и нека припомня, че в един шампионатен сезон всеки отбор преминава през възходи и падения.
И най-важното е, когато имаш слаби периоди, те да не ти попречат да изпълниш високите си цели, които за Левски този сезон са място сред първите три и класиране за Европа.
Няма коментари.