
Байерн Мюнхен възстанови преднината си от шест точки на върха в Бундеслигата благодарение на два гола на Лерой Сане за успеха с 3:2 у дома срещу Санкт Паули в среща от 27-ия кръг първенството.
Баварците, които бяха колебливи преди международната пауза, когато записаха два поредни двубоя без успех, бяха без контузените Мануел Нойер, Алфонсо Дейвис, Даю Упамекано, Александър Павлович и Кингсли Коман.
Хари Кейн откри резултата на „Алианц Арена“ в 17-ата минута след центриране на Майкъл Олисе, след като играчите на Санкт Паули загубиха топката. С това си попадение Кейн вече се е разписвал срещу абсолютно всички противници в първенството, които е срещал – общо 19.
Но Елиас Саад изравни в 27-та минута, след като попадението беше потвърдено след проверка на системата ВАР заради съмнения за засада.
Лерой Сане, който има договор само до лятото, направи 2:1 в 53-ата минута. Той вкара втория си гол от подаване на Кейн в 71-ата, а в края за Санкт Паули точен беше Ларс Рицка.
Сигналната лампа светна за Байерн Мюнхен
Определено Байерн не впечатлява в последните си мачове в Бундеслигата, а също така се наблюдава притеснителна тенденция – отборът започна да получава все повече удари към вратата си.
За да не сме толкова критични, ще кажем, че представянето срещу Санкт Паули беше добро като цяло. Байерн спечели, но както се очакваше, заради контузиите, защитата не беше най-стабилната и получиха две попадения, които можеха да бъдат избегнати. При първия Елиас Саад беше оставен непокрит в средата на наказателното поле, докато при втория на Ларс Рицка, който тръгна от собствената си половина, напредна и стреля извън наказателното поле, никой не пожела да го спре дори с цената на нарушение.
В момент на дежавю (б.а. – от периода си начело на Бърнли), треньорът Венсан Компани може да се наложи да стане малко по-консервативен, особено срещу по-добрите тимове, за да избегне подобни неприятни моменти.
Байерн също има проблем да завършва точно доста от нападенията си, което е изненадващо да се каже, като се има предвид, че на върха на атаката е Хари Кейн. Това са проблеми, които по-рано през сезона няма да бъдат взети толкова под внимание, но сега може да са разликата между спечелването на Бундеслигата и да останат на второто място, след като разликата с Байер Леверкузен е само шест точки.
Проблеми за опорните халфове на Байерн
За по-малките клубове са добре дошли тези полупространства, където дефанзивните халфове трябва да ги спират. Йозуа Кимих, обаче не е дефанзивен полузащитник, така че Леон Горецка се нагърбва с повече отговорности в дефанзивно отношение. Той направи добри мачове напоследък, което му спечели и завръщане в националния отбор, но най-вече в атака. Това може да е замъглило гледната ни точка за неговия принос във фазите на изграждане на нападенията и на отбрана, които са най-важните за един дефанзивен халф, особено, когато имаш партньор в тази зона.
Този път Гоэрецка не допринесе с нищо при изграждането на атаките или в защита. Първият гол на Санкт Паули дойде от лявото полупространство, което той трябваше да маркира. Той опита да направи няколко пробива в предни позиции, но тогава пък Джамал Мусиала покриваше позицията му. Този сценарий би бил много рискован срещу Интер в Шампионската лига.
До 30-ата минута Компани смени позициите на Горецка и Кимих, търсейки повече стабилност в изграждането на атаките и защитата. След това Горецка беше позициониран като десен централен защитник, който имаше за задача да гради нападенията. Кимих пък зае по-централна роля и се фокусира върху разпределинето на играта. Дори тогава Компани замени Горецка на полувремето и вкара Жоао Палиня, което можем да предположим, че е тактическа смяна.
Байерн има нужда от дефанзивен бек в отсъствието на Алфонсо Дейвис и Хироки Ито
Подобно на Горецка, Рафаел Герейро е по-добре да напада, отколкото да седи в защита. Към 60-ата минута Компани вкара Ито на негово място по левия фланг и Байерн изглеждаше по-солиден. Ако не е контузен, Ито трябва да е основният ляв бек. Лошата новина е, че японецът е получил фрактура на метатарзална кост в дясното стъпало. Бранителят получава травма за трети път през този сезон на едно и също място. Според Bild, той ще е извън игра за нови три месеца, което означава, че сезонът за Ито е приключил.
— FC Bayern (@FCBayernEN) March 30, 2025
Hiroki Itō suffers metatarsal fracture.
Get well soon Hiroki! We are all with youpic.twitter.com/1npLI02kVK
Това означава, че Йосип Станишич е другата опция за тази зона на защитата на Байерн, макар основната му позиция да е на десния бек. При отсъствието на Даю Упамекано за левия бек ще бъде много по-важно да помага в защита, отколкото да атакува напред.
Лерой Сане, Майкъл Олисе и защо скоростта и пространствата имат значение?
Сане и Олисе показаха защо е добре да се играе по-бърз футбол. Ранният гол на Кейн се наложи Санкт Паули да се отвори, а Байерн имаше повече пространства за пробиви и успяваше да движи топката по-бързо.
Действията на Сане и Олизе показаха, че Байерн може да има успех при преходите само като движи топката по-бързо. Това ще бъде много важно в мачовете срещу Интер. Ако Компани намери начин да създаде пространство за своите нападатели, то баварците би трябвало да могат да отстранят италианците.
Отсъствието на Даю Упамекано и Дейвис изисква по-високи нива на работа в халфовата линия
Защитата на Байерн зависи от Упамекано и Дейвис, които тичат много и покриват огромни количества пространство в защитната фаза. Те дори могат да компенсират двамата дефанзифни халфове, но без тях, ако даденият полузащитник халфът не подобри играта си защита, по-силните отбори ще се възползват от ситуацията.
Краят на една велика ера?
Една от най-емблематичните фигури в историята на Байерн – Томас Мюлер, изглежда ще напусне клуба това лято, съобщават изданията Kicker и Bild. Настоящият договор на 35-годишния нападател изтича, а от ръководството вече са взели решение да не го подновяват.
Според информацията, Мюлер е провел две срещи с клубното ръководство през последните седмици, по време на които му е било съобщено, че няма да получи предложение за нов контракт. Въпреки желанието си да остане още един сезон, дългогодишният играч на баварците няма да бъде задържан, като се посочва и високата му заплата като фактор в решението.
Müller would’ve liked to stay another season but was informed by the club’s decision during a meeting around two weeks ago. For FC Bayern, it’s now all about giving Müller a worthy farewell. Sources close to the club say Müller’s contract guarantees him a testimonial match.
— Bayern & Germany (@iMiaSanMia) March 30, 2025
It… https://t.co/TrGevMbfT1
През настоящата кампания бившият германският национал има ограничено участие – едва три пълни мача и един отбелязан гол. В повечето случаи се включва като резервен играч в заключителните минути на срещите.
Въпреки това, Байерн възнамерява да организира подобаващо изпращане на своята легенда. След края на активната си кариера, Мюлер вероятно ще получи предложение за роля в структурата на клуба. Още не е ясно дали той ще окачи бутонките или ще продължи да играе, като най-вероятна дестинация за продължаване на кариерата му е американската Мейджър Лийг Сокър, откъдето има сериозен интерес.
Bayern are still in talks with Thomas Müller, but the clear tendency based on the latest discussions is that Müller will leave the club at the end of the season. None of the parties involved – including the player’s camp – have yet to confirm that Müller’s departure has been… pic.twitter.com/w2CSFY3eMs
— Bayern & Germany (@iMiaSanMia) March 30, 2025
Томас Мюлер носи екипа на Байерн вече 17 години. С отбора има впечатляващите 742 мача, в които е реализирал 247 гола и е записал 273 асистенции. Той е рекордьор по изиграни мачове за клуба във всички турнири, включително Шампионската лига, Бундеслигата и Купата на Германия. В голмайсторската класация на Байерн Мюлер заема трето място, след Герд Мюлер и Роберт Левандовски.
Заключение
Байерн не винаги може да разчита на това да отбележи повече голове от съперника си. Ако Санкт Паули можеше да реализира две попадения, то Интер със сигурност може да вкара и три. С толкова много контузии в защита, двамата дефанзивни халфове ще трябва да се активизират там, където има най-голямо значение (в защита и в изграждането на атаките), а нападателите ще трябва да бъдат по-ефективни пред гола и при пресата.
Настоящата ситуация изисква по-голяма тактическа гъвкавост. Отборът би могъл да използва схема с трима халфове в центъра на терена, като Жоао Палиня играе ролята на дефанзивен полузащитник, прикривайки Леон Горецка и Йозуа Кимих, които да се включват по-активно в изграждането на атаките. Въпреки това, тъй като тимът не е свикнал с подобна формация, експерименти в такъв ключов момент могат да се окажат рисковани. Затова Компани вероятно ще заложи на добре познатата двойка в средата на терена и ще разчита, че те ще подобрят представянето си именно там, където отборът изпитва най-сериозни трудности.
Предстоящите седмици ще бъдат решаващи за халфовете – моментът е идеален, за да докажат своята класа, да поемат повече отговорност и да поведат тима напред.
Няма коментари.