ЦСКАЛевскиЛудогорецБотев ПловдивЛокомотив ПловдивСпартак ВарнаАрдаСлавияЧерно МореБероеЛокомотив СофияПирин БлагоевградЦСКА 1948Ботев ВрацаЕтърХебър 1918КрумовградМанчестър СитиМанчестър ЮнайтедЛивърпулЧелсиАрсеналБайерн МюнхенБарселонаРеал МадридЮвентусИнтер

Първи в България, но отново сред последните в Европа

0
Лудогорец
Лудогорец - Атлетик Билбао, отборът на "орлите" (Снимка: Facebook.com/PFC Ludogorets 1945)

Лудогорец затвърди своята доминация на у нас, като през пролетта с лекота и напълно заслужено завоюва 13-ата си поредна титла. Разградският тим не само запазва позицията си на най-силния отбор в България, но и продължава да увеличава дистанцията спрямо своите съперници – тенденция, която е видима и през настоящия сезон.

Този сезон Лудогорец ще празнува Коледа с 13 точки преднина пред конкурентите, допускайки само две равенства в 19 изиграни мача, което предвещава почти сигурна 14-ата поредна титла. Шампионите победиха Левски и ЦСКА, като отбелязаха общо девет гола срещу петия в класирането и иначе стабилен Арда. Още по-впечатляващо е, че през цялата есен играха без ключови фигури: най-опасния си нападател – Бърнард Текпетей, най-надеждния защитник – Антон Недялков, и почти два месеца без звездата на миналия сезон – Якуб Пьотровски. Въпреки тези отсъствия, никой отбор не успя да се доближи до тяхното ниво.

Якуб Пьотровски
Лудогорец - АЗ Алкмаар, Якуб Пьотровски (Снимка: Facebook.com/PFC Ludogorets 1945)

Лудогорец завършва есенния дял като зимен шампион на Първа лига с рекордни показатели. Головата разлика също е впечатляваща – 43:6. С преднина от 13 точки пред вторите в класирането (Ботев Пловдив, Черно море и Левски), Лудогорец постави нов стандарт за най-голяма разлика на върха в историята на българското първенство. Още един рекорд беше подобрен – събраният актив от 53 точки. За сравнение, през 2018-а година тимът имаше най-добри резултати до зимната пауза със събрани 51 точки, когато треньори бяха Пауло Аутуори и Антони Здравков. На трето място по този показател остава есента на 2013-а година със събрани 50 точки, постигнати под ръководството на Стойчо Стоев, който тогава замени Ивайло Петев след първия кръг, загубен с 0:1 от Любимец. Всички 50 точки през онзи сезон бяха постигнати под ръководството на Стоев.

През тази кампания се изредиха трима треньори в лицето на Георги Дерменджиев, Захари Сираков и настоящия Игор Йовичевич. Именно с хърватина е свързана най-оптимистичната нотка за бъдещето. Сякаш след всичките по-скоро неуспешни опити с чужденци – Бруно Рибейро, Пауло Аутуори, Анте Шимунджа, Павел Върба и Валдас Дамбруаскас, които или нямаха изобщо, или имаха кратки проблясъци – най-после Лудогорец намери своя треньор. И той дойде в точното време – да има повече от половин година, в която да подготви своя тим за преследването на голямата цел – влизане в основната фаза на Шампионската лига. Многократно сме говорили, че за „орлите“ най-важни са месеците от юли до септември, когато се решава тяхното евробъдеще. Защото е ясно, че до края на сезона в България, Лудогорец едва ли ще бъде поставен под напрежение, имайки предвид впечатляващата разлика от цели 13 точки пред втория, третия и четвъртия.

Дерой Дуарте, Руан Крус и Ерик Маркус
Нападателят на Лудогорец Ерик Маркус е поздравяван от своите съотборници Дерой Дуарте и Руан Крус (Снимка: Официален сайт на ПФК Лудогорец)

Освен на местната сцена, тимът отново е част от груповата фаза на европейските клубни турнири, но не в силно желаната Шампионска лига, която продължава да бъде неосъществената му мечта. Вместо това, Лудогорец участва в Лига Европа, където обаче не показва добри резултати, заемайки 32-ро място от 36 отбора с три равенства и три загуби. „Орлите“ имат малки шансове да продължат напред, а контрастът в представянето на отбора в първенството и в Европа е огромен. Частичният обрат срещу АЗ Алкмаар, довел до равенство 2:2, донесе известно удовлетворение, макар резултатът да дойде след изцяло доминираща игра на съперника. Младият и перспективен тим на нидерландците пропусна множество чисти положения и едва ли е останал щастлив от крайния резултат, най-вече поради своите собствени грешки. Съдбата, обаче, се намеси и Лудогорец изравни с две бързи атаки – събитие, което изглеждаше нелогично спрямо случилващото се на терена.

Трой Парът и Педро Нареси
Лудогорец - АЗ Алкмаар, Трой Парът и Педро Нареси (Снимка: Facebook.com/PFC Ludogorets 1945)

Въпреки доброто възприемане на равенството, то практически се равнява на загуба в контекста на борбата за продължаване напред. Със загубата на две нови точки Лудогорец почти сигурно отпада от фазата на елиминациите, заемайки 32-ро място с цели четири пункта изоставане от 24-ата позиция. Дори две победи в оставащите мачове изглеждат недостатъчни за класиране напред, а постигането им е под въпрос, тъй като предстоят сблъсъци с датски си кошмар Мидтиланд и френския гранд Олимпик Лион – два силни противника, които са фаворити в срещите.

Логиката подсказва, че участието на Лудогорец в това издание на Лига Европа няма да остане в историята с положителни резултати. Някои смятат, че отборът би се представил по-добре в Лигата на конференциите, където можеше да заеме място сред първите осем и да натрупа повече точки и увереност. Опитите да се добави значимост на участието в Лига Европа се сблъскват с многобройни „ако“-та – като например, че Лудогорец можеше да победи Виктория Пилзен или да вземе точки от Андерлехт и Атлетик Билбао. Но дори тези сценарии не променят факта, че равенствата с Лацио и АЗ Алкмаар бяха плод на щастливи обстоятелства.

Аслак Фон Витри и Густав Исаксен
Лацио - Лудогорец, Аслак Фон Витри и Густав Исаксен (Снимка: БТА)

В тази връзка се очаква Лудогорец да остане на дъното на таблицата, където са още тимове като латвийския РФС Рига, френски Ница и украински Динамо Киев. Очевидно е, че разградският отбор не може да се мери с класата на съперниците си от Чехия, Белгия, Италия, Испания и Нидерландия, и вероятно същото ще се повтори срещу Мидтиланд и Лион.

Разликата в класата между младите нидерландски таланти и играчите на Лудогорец беше ясно видима в мача с АЗ Алкмаар. Докато гостите разполагат с перспективни звезди, разградчани не показват потенциал за развитие на подобни играчи. Тази разлика повдига въпроси за ролята на треньора Йовичевич, който не успява да постигне забележителни успехи в Европа, а позитивните моменти в играта са редки. В крайна сметка, равенството срещу АЗ Алкмаар не помогна, а по-скоро допълнително усложни ситуацията за Лудогорец.

Игор Йовичевич
Старши треньорът на Лудогорец Игор Йовичевич (Снимка: Facebook.com/PFC Ludogorets 1945)

За „орлите“ предстои кратка пауза преди финалните два мача от турнира, планирани за януари. Това означава, че подготовката ще бъде значително съкратена и ще се проведе в рамките на две седмици вместо обичайните 40 дни. Постепенно от отбора си тръгват играчи с по-малко игрово време като Спас Делев, Тодор Неделев и Матиас Тисера, а вероятно ще бъдат привлечени нови попълнения. Основната цел е ясна – 14-ата титла изглежда въпрос на време, но акцентът е върху изграждането на състав, който най-накрая да пробие в Шампионската лига, вместо да отпада след тежки поражения, като това срещу Карабах с 2:7.

Последвайте ни в Google Новиниgoogle news image
Автор
Димитър Георгиев
Димитър ГеоргиевДимитър Георгиев е български спортен журналист и анализатор. Завършва висшето си образование в Софийски университет със специалност българска филология.
Коментирай

Няма коментари.