Манчестър Юнайтед допусна нов голям кошмар и то точно преди най-светлите коледни празници. „Червените дяволи“ бяха разбити от Борнемут с 0:3 насред „Олд Трафорд“ в среща от 17-ия кръг на английската Висша лига.
Деан Хьоейсен откри за „черешките“ след около половин час игра, когато засече центриране на Райън Кристи. Гостите убиха интригата с два бързи гола в рамките на 120 секунди след почивката. Първо, Джъстин Клуйверт се разписа от дузпа, а скоро след това точен бе и Антоан Семеньо. До края възпитаниците на Рубен Аморим нямаха отговор и така след победата над градския съперник и шампион Манчестър Сити в миналия кръг, записаха срамно поражение пред собствена публика.
Борнемут е вече пети с 28 точки, докато Юнайтед е на незавидната 13-а позиция с 22 пункта, на девет от Топ 4. В следващите си мач манчестърци гостуват на Уулвърхемптън Уондърърс.
Дали Рубен Аморим подцени задачата си в Манчестър Юнайтед?
Вероятно е така. Да победиш шампиона Манчестър Сити след късен обрат на „Етихад“, през поражението в драматичния мач с Тотнъм Хотспър и отпадането от Карабао Къп, за да стигнем до тежката домакинска загуба от Борнемут. Е, никой не е казвал на Рубен Аморим, че работата му на „Олд Трафорд“ ще бъде лесна. Но дали португалецът подцени наистина колко трудно ще бъде? Мисли ли си той, макар и малко: „Какво направих? Защо дойдох?“.
Юнайтед е 13-и в класирането, което означава, че ще бъде в долната половина на таблицата на Коледа за първи път от 1989-а година. Ясно е, че това не е по вина на Аморим, а по-скоро на хората от ръководството на клуба, които решиха да оставят Ерик тен Хаг и са се надявали да се случи нещо различно от миналия сезон.
Аморим трябва да знае, че да водиш отбор като Ман Юнайтед си е голяма работа, но знаеше ли наистина колко голяма? Осъзна ли степента на това, което трябва да се поправи в този отбор? Разбира се, че има някои много талантливи играчи, но има и огромно количество „скъпа посредственост“.
Още сме едва в първите дни на Аморим, който всяка седмица се запознава и открива по нещо ново, най-вече кое работи и кое не. Но се появяват няколко обезпокоителни модела, няколко негативни повторения. Срещу Борнемут беше шестият мач във всички турнири, в който „червените дяволи“ са допуснали първия гол. Откриващото попадение на Дийн Хаусен пък беше деветото, което те допуснаха за този сезон от статично положение…
„Трябва да запазим спокойствие, когато получим гол. Подобно беше и сега. Играчите трябва да разберат, че играта постоянно се променя и попада в различни етапи“, каза Аморим след двубоя.
Португалецът продължава да настоява, че Манчестър Юнайтед ще „страда“, преди нещата да се подобрят и домакинство на Борнемут със сигурност отговаря на тази оценка. Като оставим настрана драматичната победа в дербито, Юнайтед не се радва на импулс, тъй като Аморим загуби четири от деветте си мача начело. В долната половина на таблицата на Коледа за първи път от 35 години „червените дяволи“ са на прага на това да влязат в битка за оцеляване, навлизайки в тежка серия от мачове.
Отборът на Аморим гостува на отбора на Уулвърхемптън, който е изпълнен с нова надежда на „Боксинг Бой“, преди сблъсъци с Нюкасъл Юнайтед, Ливърпул и Арсенал в последователни мачове. Нещата наистина може да се влошат, преди да тръгнат да се подобряват.
Защо Манчестър Юнайтед не успява да се справи при статичните положения?
Още една седмица, нов гол, допуснат от статична ситуация за Юнайтед. Това се превръща в очевидна ахилесова пета, която излезе на преден план при краткото управление на Аморим и подкопава малкото подобрения в играта под негово ръководство.
Голът на Хаусен беше седмият за Борнемут за сезона от подобно положение, като са на второ място по този показател във Висшата лига, заедно с Нотингам Форест. Само Арсенал вкара повече от статични ситуации. А това бяха три от последните четири съперника на Юнайтед в Лигата.
Но дори и в този контекст е трудно да не се постави под въпрос настоящият им подход към статичните положения, когато Джошуа Зиркзее, висок 193 см, но не толкова успешен нападател във въздуха, не успя да опази 195-сантиметровия Хаусен при откриващото попадение.
Общо девет са допуснатите от Юнайтед попадения от подобни статични ситуация, като заедно с Уулвърхемптън са в тройката на дъното по този показател. А също и за много кратък период от време. Попадението на Хаусен последва тези на Йошко Гвардиол, който вкара за Сити в дербито, Никола Миленкович за Форест през уикенда преди това и дуото на Арсенал Юриен Тимбър и Уилям Салиба. Определено този проблем трябва да бъде коригиран бързо.
Кога Манчестър Юнайтед ще спре тенденцита да допуска първи попадение?
Също толкова тревожна ситуация, колкото да позволиш да ти вкарат гол от статична ситуация, е и новият неприятен навик на отбора да изостава в първи в двубоя. За шести пореден мач в три различни турнира Юнайтед имаха планина за изкачване.
Така или иначе не можеш да изкачваш планини на всеки три дни. Защото, колкото и добри да бяха обратите срещу Виктория Пилзен и Манчестър Сити, дадената голяма битка при поражението от Тотнъм в четвъртък, всеки отбор в крайна сметка ще пострада, ако продължава да надскача възможностите си.
Не става въпрос толкова за лош старт на мача, Юнайтед невинаги допуска първи, особено в началото на мачовете. Такива бяха срещите, примерно, срещу Арсенал и Виктория Пилзен, когато имаше нулеви равенства на почивката. Проблемът е, че не успяват на наложат воляята си на опонентите си от първата минута.
Това е доста голямо отклонение от мълниеносните голове в първите минути на първите два мача на Аморим начело срещу Ипсуич Таун и Будьо/Глимт. Но тогава, дори във втория от тези мачове, Юнайтед бяха принудени да правят обрат. А това наистина поредната тревожна тенденция…
Борнемут е това, което Манчестър Юнайтед би искал и трябваше да бъде
Може да звучи странно да сравняваме най-титулувания отбор в Англия с доста по-скромния Борнемут, но такава е реалността в настоящето. При това не го казваме с лошо. „Черешските“ изглеждат знаят как да изпълняват правилно задълженията си на терена, агресивни са, когато не държат топката и това показва, че Борнемут е всичко, което Юнайтед не е бил от началото на миналия сезон. И всичко, което Аморим се опитва да постигне. Но това беше най-тежкото поражение дотук в шестте седмици начело на новия мениджър на Юнайтед. Това, обаче, не трябва да е изненада.
Някои статистически данни показват състава на Андони Ираола като третия най-добър отбор в Лигата този сезон. Южняците вече победиха актуалния шампион Манчестър Сити, подгласника му Арсенал и Тотнъм. Всички тези победи, обаче, дойдоха на техния „Вайталити Стейдъм“. Сега те взеха първия си скалп от „Голямата шестица“ далеч от дома през сезона. Но това не е първия подобен резултат и не първия срещу Юнайтед, след като преди малко повече от година отново победиха с 3:0 насред „Олд Трафорд“.
Повторение на пободен резултат срещу Борнемут показва колко е напреднал отборът при втория сезон на Ираола на южния бряг. В същото време виждаме колко малко се е променило в Юнайтед през същи перод и колко голяма задача седи пред Аморим и екипа му.
Няма коментари.