
Нищо не се промени, но всичко се случи. Беше поредната неделя в Серия А, но тази се усещаше като цял сезон, събран в един ден. Девет месеца, сведени до 90 минути. Лидерът Наполи започна и завърши деня с точка пред Интер. Таблицата бе безпристрастна, не показва чувства. Не е кардиограма. Но сърцата биеха в гърлата навсякъде.
Напрежението стигна такова ниво, че Антонио Конте и Симоне Индзаги няма да водят отборите си пейката в последния кръг. И двамата бяха изгонени – на различни стадиони, докато играчите им ,им се бореха за една и съща цел. Избухванията им бяха напълно логични.
Очакваше се Наполи вече да е триумфирал в първенството, особено предвид програмата. След три точки аванс миналия уикенд, в неделя тимът се прибра на полувремето в Парма изоставащ с точка от Интер, който водеше на Лацио. Резултатът бе 0:0, а топката не влизаше.
Андре-Франк Замбо Ангиса удари гредата, а напречния стълб продължи да е противник след почивката. Центриране на Матео Политано се отклони в гредата, а пряк свободен удар на Скот Мактоминей бе париран от Зион Сузуки. Сантиметри деляха Наполи от победа и второ Скудето за три години.

Докато разочарованието в Неапол растеше, Интер добиваше увереност, че може да задържи трофея, който мнозина вече бяха отписали. В края на април над отбора отново надвиснаха сенките от 2022-а година. Тогава загуба от Болоня на „Ренато Дал’Ара“ ги лиши от титлата. Сега историята се повтори – загуба на същия терен, отпадане от Купата на Италия срещу Милан и поражение от Рома в първенството. Надеждите за трофей изглеждаха илюзорни.
Притиснат между два изтощителни полуфинала в Шампионската лига с Барселона, Индзаги се принуди да пуска резерви в Серия А. Грешките изглеждаха неизбежни, ако не срещу Верона у дома, то на терена на Торино. Но Интер спечели и двата мача и отново дишаше във врата на Наполи.
След равенството 2:2 с Дженоа у дома миналия уикенд, Конте се опита да намери позитиви, въпреки че водеха два пъти и не победиха. Наполи все още можеше да стане шампион още през изминалата неделя.
В същото време обаче Ян Бисек даде преднина на Интер на „Сан Сиро“. Голът дойде в добавеното време на първата част. В съблекалнята на „Енио Тардини“ Наполи научи за промяната в класирането. Инструкциите на Конте може би бяха прекъсвани от известията по телефоните на феновете. Наполи трябваше да реагира или да се моли Лацио, тимът, който загуби с 0:6 при последната си среща с Интер в първенството, да го направи.

На загрявката за Лацио беше Педро – футболист, воден от Конте при спечелването на Висшата лига с Челси преди осем години. В рамките на 40 минути игра в неделя, 37-годишният испанец направи достатъчно, за да е Играч на мача – не само в Милано, но и в Парма. Никой от Наполи не направи повече, за да гарантира, че лидерската ще се върне при партенопеите. Педро изравни не веднъж, а два пъти. Първият гол бе отменен, но след това зачене. Вторият – дузпа, първоначално пренебрегната от съдията, но отсъдена след намеса на ВАР, реализирана безупречно.
Това бяха осмият и деветият му гол като резерва този сезон – повече от всеки друг в Топ 5 първенствата на Европа. В Парма феновете на Наполи празнуваха сякаш техен играч бе вкарал – рев и облаци син дим се извиха в небето.

Но Интер, както и срещу Барселона, не се предаде. Централният бранител Франческо Ачерби, който изплати полуфинала от Шампионската лига в продължения, отново се появи в наказателното поле в добавеното време. Марко Арнаутович пропусна неговото подаване, а после още един гол бе отменен.
През по-голямата част от вечерта Наполи игра със страх да не загуби лидерството си. Обратите не спираха. Един от тях доведе до дузпа за Наполи в края за нарушение срещу Давид Нерес. Шанс не само за победа срещу Парма, но и да покоси тотално Интер. Но фаул на Джовани Симеоне в атаката принуди ВАР да отмени решението за наказателен удар. Из цяла Италия пулсът се нуждаеше от време, за да се нормализира.

Но не само на върха драмата ще бъде до последно. Нулевото равенство остави Парма в битката за оцеляване, заедно с Лече, Емполи и Венеция. Ювентус пък победи Удинезе, а Рома надделя над 3:1 Милан, а по този начин „биаконерите“, „вълците“ и Лацио остават в борбата за Топ 4 и в последния кръг.
За втори път в последните три години пък титлата в Серия А ще се решава в последния кръг. Интер и Наполи ще играят решаващите си мачове в петък, съобщиха от Лигата в понеделник. Срещите – Наполи срещу Каляри и Интер срещу Комо – ще стартират паралелно в петък от 2:45 часа българско време.

При равен брой точки пък ще има плейоф за титлата, който ще бъде първи след този между Интер и Болоня през 1964-а година. Евентуален такъв двубой пък ще се играе на 26 май, за да има време „нерадзурите“ да се подготвят за финала на Шампионската лига срещу Пари Сен Жермен на 31 май. Останалите шест мача ще се изиграят в неделя – с решаващо значение за класирането в евротурнирите и борбата за оцеляване.
На фона на постоянните коментари коя е най-силната лига в света, Италия предлага четири различни шампиона за пет години, като два сезона се решиха в последния кръг. По отношение на драматизъм и емоция до финалния съдийски сигнал, Серия А показва, че е наистина уникална.
Serie A announced that Napoli and Inter’s final match of the season will be played this Friday
— OneFootball (@OneFootball) May 19, 2025pic.twitter.com/xHa5dDmrKr
Няма коментари.