Тотнъм vs Манчестър Юнайтед Лига Европа ФИНАЛ

Може ли Хулио Веласкес наистина да преобрази Левски?

0
Хулио Веласкес
Арда - Левски, старши треньорът на "сините" Хулио Веласкес (Снимка: Официален сайт на ПФК Левски 1914 София - levski.bg)

Левски вече доиграва спокойно сезон 2024/2025, след като си осигури както сребърните медали, така и завръщане в европейските клубни турнири. „Сините“ нямат загуба от началото на плейофите в Първа лига и общо се намират в серия от шест поредни двубоя без поражение (три победи и три равенства).

Силният финален спринт на тима донесе сериозни признания не само у нас, но и зад граница. Старши треньорът на Левски – Хулио Веласкес, отново бе тема в испанските медии, където продължават да сипят похвали за работата му на стадион „Георги Аспарухов“. След домакинското 2:2 с Лудогорец от предпоследния кръг, журналистът Хонас Перес от испанското издание Relevo публикува материал, посветен на представянето на Веласкес в България.

В него се акцентира върху факта, че под ръководството на испанеца Левски се е утвърдил на второто място и си е гарантирал участие в Европа, а в същото време демонстрира все по-убедителен стил на игра.

„Хулио Веласкес е най-новото доказателство за успехите на испанските треньори, след като постигна голяма слава за няколко месеца в Левски София, където се класира за европейските клубни турнири, завършвайки втори – нещо, което не е постигал от десетилетие. Но не бива да се ограничава само до резултати. Отборът постигна историческото класиране с брилянтно представяне, бурно аплодирано в България. Това обаче не е и основният план. По-скоро това е скокът напред, който идва от начина, по който отборът се подобри през последните седмици“.

Хулио Веласкес
Арда - Левски, старши треньорът на "сините" Хулио Веласкес (Снимка: Официален сайт на ПФК Левски 1914 София - levski.bg)

Изданието припомня, че Веласкес пое Левски в труден момент през януари, когато „сините“ бяха застрашени от изпадане от първата четворка, определяща местата за Европа. Потенциалното изпадане щеше да лиши тима от шанс за каквото и да било участие в евротурнирите.

И макар в последните два мача срещу първенеца Лудогорец и Арда столичани да не играха за нищо, те не биват да бъдат подценявани, особено успехът срещу кърджалийци. Срещу стойностен съперник, 26-кратните шампиони демонстрираха сериозно лице и въпреки многото ротации, решиха мача още в самото начало. Победата не е сензация, но със сигурност малцина очакваха толкова изразителен резултат. Това бе осмият успех за Веласкес в рамките на 16 шампионатни срещи начело на столичния тим.

На фона на споровете дали испанецът се справя по-добре от Станислав Генчев, сравнението между тях изглежда неизбежно. Бившият наставник записа 19 мача в Първа лига, но за бъде анализът коректен, от тях ще извадим последните му три (срещу Ботев Враца, Локомотив Пловдив и Крумовград – все отбори от дъното на класирането), така че двамата да бъдат сравнени при равни условия – по 16 срещи. Макар това да не е напълно обективно, предвид различните съперници, в първите 16 мача на Генчев фигурират всички останали тимове от елита, докато при Веласкес влизат и плейофи, в които Левски се изправя срещу водещите три тима.

Станислав Генчев
Ботев Враца - Левски, старши треньорът на "сините" Станислав Генчев (Снимка: Официален сайт на ПФК Левски)

Под ръководството на Веласкес, Левски игра по два пъти с Лудогорец и Черно море, както и три пъти срещу Арда – всички съперници, срещу които Генчев се изправи само веднъж. Въпреки това, победите за двамата са равни – по осем. При равенствата предимството е за Веласкес – седем срещу само едно за предшественика му. Поражението на испанеца обаче са сведени до минимум – само една, при домакинството на Черно море, загубено в равностоен сблъсък, в който съдийството ощети „сините“, подминавайки явна дузпа за игра с ръка на Влатко Дробаров. Генчев пък се отчете с цели пет загуби. По отношение на точките, Веласкес и Генчев отново са спечелили по равно – 31 в 16 срещи.

Левски стартира сезона ударно, вкарвайки десет гола в първите два мача срещу Локомотив София и Ботев Враца. Макар впоследствие резултатността да спадна, тя остава най-добрата за последното десетилетие. С 64 попадения в 35 мача, средното е 1,82 на двубой – по-добро от всеки сезон след 2014/2015, когато бяха реализирани 66 гола в 32 срещи (2,06 средно), но тогава Левски бе във втората шестица.

Мустафа Сангаре и Александър Колев
Левски - Крумовград, Мустафа Сангаре и Александър Колев (Снимка: Официален сайт на ПФК Левски)

Абсолютният пик остава сезон 2006/2007 – 96 гола в 30 срещи (средно 3,2 на мач). Най-слабият резултат е от 1952-а година – 22 попадения в 22 мача. Границата от 60 гола, която вече беше премината, последно бе достигната през сезон 2018/2019 (отново 64 попадения в 36 срещи, но сега „сините“ още един двубой, с който да задминат това постижение).

Сериите с отбелязани голове също заслужават внимание – настоящата вече включва 22 поредни мача. Последните шест от тях са под ръководството на Генчев, а след това Веласкес продължи тенденцията с още 16 двубоя с поне едно попадение. За последно тимът не се разписа на 25 октомври срещу Берое. Серията започна веднага след това, с поражението от Черно море (1:2), в което обаче Левски също реализира. В момента това е най-дългата такава поредица в елита. Втори е Лудогорец със 17 последователни мача с гол (между септември 2024-а и март 2025-а година).

Хулио Веласкес и Игор Йовичевич
Левски - Лудогорец, старши треньорът на "сините" Хулио Веласкес и наставникът на "орлите" Игор Йовичевич (Снимка: Официален сайт на ПФК Левски 1914 София - levski.bg)

Така „сините“ се доближиха до легендарния отбор от 1992/1993, воден от Пламен Гетов. Тогава Левски бележеше до 23-ия кръг, но в 24-ия не успя да пробие Локомотив Горна Оряховица (0:0). Ако сегашният тим се разпише в последния си двубой срещу Черно море, ще изравни постижението. Последно подобна серия от 20 мача бе регистрирана през 2010/2011 с Гара Дембеле в състава.

Миналия уикенд Левски приключи с домакинствата си в първенството с мач срещу шампиона Лудогорец. „Сините“ не победиха, но успяха да запишат един от най-добрите си сезони срещу „орлите“ – в четирите двубоя срещу разградчани столичани имат победа, две равенства и една загуба. През есента „зелените“ спечелиха у дома с автогол на Клемент Икенна след удар на Кайо Видал. През пролетта Левски отвърна с 2:1 на „Герена“и нанесе първо поражение на „зелените“ в първенството, а в плейофите последваха 1:1 в Разград и 2:2 в София.

Марин Петков и Ивайло Чочев
Левски - Лудогорец, Марин Петков и Ивайло Чочев (Снимка: Официален сайт на ПФК Левски 1914 София - levski.bg)

Така Левски спечели пет точки от 12 възможни срещу Лудогорец (41,67%). По-добър процент е постигнат само два пъти – през 2012/2013 и 2014/2015, когато имаше победа и загуба в два мача (точно 50%). Четири точки пък „сините“ взеха през 2016/2017, но от четири срещи. Ако миналата събота бяха победили, щяха да стигнат до седем точки от 12, което ще бъде абсолютен рекорд – 58,33% ефективност.

Освен това, Левски за първи път в историята на това съперничество записа три поредни домакински мача без загуба от Лудогорец. И всички те са под ръководството на Веласкес. Преди това „сините“ имаха само по две последователни срещи без загуба – веднъж с две равенства през 2022/2023, и веднъж в период 2015/2016 – 2016/2017 с реми и победа.

Цифрите говорят ясно – под ръководството на Хулио Веласкес Левски демонстрира прогрес, който не може да бъде пренебрегнат. „Сините“ завършват сезона уверено и с добри показатели срещу традиционно доминиращия Лудогорец. Въпреки това, преобразяването на столичани все още е в начален етап – основите са положени, стилът се избистря, но истинската стойност на работата на Веласкес ще проличи през следващата кампания. От ключово значение за това ще бъде не само надграждането през лятната подготовка, но и селекцията. Именно тогава ще стане ясно дали този Левски има капацитет не просто да се доближи, а реално да се пребори за титлата. А това ще изисква не само стабилност, а и постоянство – нещо, което клубът търси от години.

Последвайте ни в Google Новиниgoogle news image
Автор
Димитър Георгиев
Димитър ГеоргиевДимитър Георгиев е български спортен журналист и анализатор. Завършва висшето си образование в Софийски университет със специалност българска филология.
Коментирай

Няма коментари.