
Ливърпул не успя да се възползва от грешката на Арсенал и да дръпне с 14 точки на върха в класирането на Висшата лига. Тимът на Арне Слот допусна три гола за 14 минути и отстъпи на Фулъм с 2:3. Загубата е първа за „червените“ като гост и едва втора през сезона. Първата им бе от Нотингам Форест с 0:1 на „Анфийлд“.
Гостите успяха да поведат в резултата в 14-ата минута след хубав удар от дистанция на Алексис Мак Алистър, но в 23-ата минута Райън Сесеньон изравни.

В 32-ата Алекс Иуоби направи обрата за домакините пълен, а в 37-ата Родриго Мунис вкара трети гол за Фулъм след груби грешки в защитата на мърсисайдци.

В 72-ата минута Диас върна едно попадение за гостите. Отборът на Слот заигра доста по-силно, но така и не успя да навакса пасива си и сложи край на серията от 26 поредни мача в първенството без поражение. В добавеното време Бернд Лено направи две добри спасявания и Фулъм си заслужи трите точки.
Все пак Ливърпул остава на първата позиция в класирането с 11 точки преднина пред втория Арсенал, а в следващия кръг приема Уест Хем Юнайтед.
Твърде много нетипични грешки в защитата струваха скъпо на Ливърпул
Ливърпул рядко допуска три гола още през първото полувреме на мач от Висшата лига. Последният подобен случай бе през октомври 2020-а година, когато „червените“ инкасираха катастрофално поражение с 2:7 при гостуването си на Астън Вила на „Вила Парк“.
Въпреки че Фулъм заслужава похвала за представянето си в атака, всички три гола, които отбелязаха, можеха да бъдат предотвратени – и всяко едно попадение бе резултат от индивидуална грешка в отбраната на Ливърпул.
Първото попадение дойде след неубедителна намеса на Къртис Джоунс, който за втори пореден мач бе използван като импровизиран десен бек. Той не успя да изчисти едно центриране към далечната греда – неестествената му позиция на тялото доведе до неуспешен опит за изчистване, което позволи на Райън Сесеньон да реализира от воле без особени затруднения.

При втория гол Андрю Робъртсън подаде неточно, като директно предостави топката на Алекс Иуоби. Нигерийският халф използва предоставеното пространство, за да нанесе удар от дистанция, който рикошира в самия Робъртсън и заблуди вратаря Куивийн Келехър, изпращайки топката във вратата.

Третото попадение бе резултат от изненадваща загуба на дуел от капитана Върджил ван Дайк, който бе победен от Родриго Мунис при борба за висока топка. Нападателят на Фулъм овладя с първото си докосване и хладнокръвно завърши, преди нидерландецът да успее да реагира.

Макар Фулъм да демонстрира хъс, висока преса и решителност, трите гола бяха плод по-скоро на нетипични грешки в отбраната на Ливърпул, отколкото на някакво надмощие от страна на домакините.
Къртис Джоунс не е за десния бек
„Нека видим как Къртис ще се справи срещу напълно различен стил на игра“.
Думите на треньора Арне Слот преди неделния двубой звучаха двусмислено, но нидерландският тактик със сигурност е бил наясно със специфичната заплаха, която представлява Фулъм – особено с тяхната стратегия, основана на центрирания от фланговете.
Отборът на Марко Силва е лидер по опити за центрирания от открита игра във Висшата лига този сезон, а в предишния двубой между двата тима на „Анфийлд“ през декември, Ливърпул допусна два гола именно след такива ситуации. В тази среща Джоунс отново бе използван като десен бек – позиция, в която очевидно не се чувства комфортно.
Докато срещу Евертън тимът на Ливърпул доминираше във владението на топката и натискът върху Джоунс бе минимален, то на „Крейвън Котидж“ Фулъм активно атакуваше в неговата зона. Алекс Иуоби често заставаше на последната линия на атаката, притискайки Джоунс в дълбока позиция и освобождавайки пространство за Антони Робинсън да се включва с типичните си офанзивни пробиви зад гърба му.

Джоунс многократно се нуждаеше от подкрепата на Райън Гравенберх и Доминик Собослай, за да овладява напрежението, а в един момент дори показа раздразнението си към Мохамед Салах заради липсата на помощ в отбрана. Именно от зоната му дойде и първото попадение – Джоунс не успя да изчисти адекватно центриране, и след неуспешната намеса топката попадна на крака на Райън Сесеньон, който я прати в мрежата с първото си докосване.
В офанзивен план Джоунс показа някои добри включвания, но често бе „хващан“ извън позиция при бързите преходи на домакините. Очевидно бе, че използването му като десен бек е временно решение. Макар да получи похвали за представянето си срещу Евертън, срещата с Фулъм беше „риалити чек“ за ограничените му възможности в тази роля.

Смяната му с естествения десен бек Конър Брадли в 67-ата минута изглеждаше като логичен край на експеримента, поне за момента.
Трябва ли нов ляв бек на Ливърпул?
„Хората искат нови играчи в клуба, хората искат някои да си тръгнат“, заяви с насмешка Андрю Робъртсън по-рано този сезон. „Такъв е светът, в който живеем“.
Въпреки честите трансферни спекулации, които съпътстват съвременния футбол, по-слабото представяне на шотландеца през настоящата кампания не помага да се заглушат гласовете, поставящи под съмнение ролята му в отбора.
Проблемите на Робъртсън се видяха ясно в един от най-слабите му моменти през сезона – в 32-ата минута на двубоя с Фулъм. Изправен пред високата преса на домакините, левият бек направи нервен и неточен пас директно в краката на Алекс Иуоби. Само секунди по-късно, след слаба игра с глава, той отново върна топката към халфа на Фулъм, който реализира с удар, отклонил се в самия Робъртсън и оставил вратаря Куивийн Келехър без шанс за реакция.

Малко преди почивката, поредна техническа неточност от страна на шотландеца, несполучлив опит да овладее елементарен пас, завърши с топка в тъч за противника. Това беше и последното му действие за първото полувреме, което красноречиво отразяваше моментното му ниво на увереност и форма.
Безспорно, Робъртсън е отдаден на клуба, който в продължение на осем години бе основна фигура в лявата зона на защитата на Ливърпул. Той все още е предпочитан за титуляр от Арне Слот, но усещането, че може да бъде заменен в близко бъдеще, постепенно набира сила.
Сред спряганите имена за евентуален наследник се откроява именно Антъни Робинсън от Фулъм. Американецът демонстрира отново стабилна и зряла игра именно в този мач, допълнително засилвайки слуховете около потенциален свой трансфер на „Анфийлд“.

Блясъкът на Мохамед Салах избледня изведнъж
Мохамед Салах се намира в онази изключителна категория футболисти, които редовно чупят рекорди и поставят нови стандарти с почти всяко свое участие. Но всичко това идва с висока цена – дори моментни спадове във формата му се превръщат в обект на сериозен обществен и медиен интерес.
Четири поредни мача без гол или асистенция може да звучат като незначителна статистика за повечето футболисти, но за Салах това е рядкост. Последният път, когато египетската звезда премина през подобна „суша“, бе през 2021-а година.

След като не успя да се разпише срещу Пари Сен Жермен, Нюкасъл Юнайтед и Евертън, Салах отново остана в сянка в неделния сблъсък с Фулъм. Единственият му реален шанс дойде в 65-ата минута, когато получи топката с второто си докосване в наказателното поле, но опитът му да прехвърли вратаря завърши с изстрел, който прелетя високо и се изгуби някъде в река Темза – символично обобщение на слабия му ден.
За нападател от неговия калибър подобна серия неизбежно предизвиква доста дискусии. Но историята е показала, че когато Салах е под натиск, отговорът му често идва бързо и категорично.
Арне Слот ще иска Ливърпул бързо да забрави за този мач
Преднината, която Ливърпул си изгради на върха на класирането, му позволява да запише някои по-разочароващи моменти, но само в ограничена степен. Равенството на Арсенал срещу Евертън в събота предостави възможност на тима на Арне Слот да затвори битката за титлата още преди Великден, като за целта трябваше да спечели 11 точки от оставащите осем кръга.
След поражението с 2:3 от Фулъм тази цел остава непроменена, но същевременно действа като студен душ. Това бе първата загуба на „червените“ като като гост във Висшата лига през сезона и напомни, че в заключителната фаза на кампанията няма място и за минимално отпускане.

В контекста на цялостното представяне на отбора – стабилно, последователно и вдъхновяващо през голяма част от сезона, това поражение вероятно ще остане само като бледа сянка върху иначе блестящата им форма. Въпреки това, Слот със сигурност ще бъде притеснен за формата на отбора – само една победа в последните четири мача във всички турнири е сигнал за тревога.
През по-голямата част от сезона Ливърпул бе хладнокръвен, прецизен и дисциплиниран – черти, които контрастираха с емоционалния заряд на отбора под ръководството на Юрген Клоп. Но сега, когато надпреварата навлиза в решителната си фаза, способността да запазят самообладание и концентрация ще бъде от ключово значение. Всяка грешка може да струва скъпо, а финалната права не прощава подобни колебания.
Няма коментари.