Десет дни след срамното им поражение с 0:4 от Барселона в „Ел Класико“, на „Сантиаго Бернабеу“ станаха свидетели на нов тежък разгром. Най-доброто нещо от загубата на Реал Мадрид с 1:3 от Милан в Шампионската лига по-рано тази седмица, от гледна точка на „Лос Бланкос“ беше резултатът, което подчертава колко лоша е ситуацията.
Вторник вечер завърши така, както започна – с освирквания на публиката на стадиона. Те бяха насочени първо към химна на Шампионската лига, изглежда в знак на протест срещу УЕФА, че Винисиус Жуниор не спечели „Златната топка“ за сметка на Родри от Манчестър Сити. След това, по време на мача, те бяха насочени към треньора Карло Анчелоти и неговите играчи, въпреки че шумът не беше толкова силен, колкото, може би, се очакваше от най-взискателните фенове в света.
Независимо дали става въпрос за впечатляващия Барселона на Ханзи Флик, Милан или Борусия Дортмунд, които пристигнаха на „Бернабеу” на седмо място в своите първенства, изглежда, че всеки отбор може да покаже недостатъците на действащия испански и европейски шампиони.
Трудно е да си спомним подобен Реал Мадрид. Може би, трябва да се върнем към сезон 2018/2019, който започна с шокиращите напускания на треньора Зинедин Зидан и Кристиано Роналдо в Ювентус, а след това завърши с повече треньори (трима: Хулен Лопетеги, Сантиаго Солари и отново Зидан), отколкото спечелени титли (една: Световното клубно първенство).
Имаше подобно разочарование и през сезон 2022/2023, въпреки че беше по-успешна като цяло. След като спечели Суперкупата на Европа, Световното клубно първенство и Купата на Краля, но изпусна Ла Лига от Барселона и беше разбит от каталунците на финала за Суперкупата на Испания, сезонът изглеждаше зависещ от Шампионската лига.
Има неписано правило, че треньорът на Реал Мадрид не остава на поста си, ако не спечели Ла Лига и/или Шампионската лига, така че загубата с 0:4, която претърпяха срещу Сити в полуфиналния реванш, беше интерпретирана от някои като краят за Карло Анчелоти. Но бордът запази доверието си към италианеца, както се очаква да бъде отново и сега. Поне до края на сезона. Трудно е да си представим, че ще видим такава драстична промяна по средата на сезона.
Но, наистина, след унизителното 0:4 в „Ел Класико“, Реал Мадрид имаше нужда от силно представяне в Шампионската лига и доказателство за напредък. Тимът трябваше да покаже, че Анчелоти намира решения за проблемите и, че новият проект, воден от Килиан Мбапе, се движи в правилната посока. Но загубата с 1:3 от Милан на „Бернабеу“ донесе ново голямо разочарование. Това беше поредното доказателство, че нещо сериозно куца, а с Мбапе в състава сякаш дори са по-слаби.
Играта на Реал срещу Милан напомняше мача с Борусия Дортмунд, но само в негативните аспекти. Тогава, след като изоставаха с 0:2, тимът на Анчелоти се върна зрелищно до 5:2 с вихрени минути през второто полувреме. Срещу Милан, обаче, хаотичното първо полувреме не бе последвано от вдъхновяващ обрат. Напротив, ситуацията се влошаваше. Въпреки петте смени, Реал не показа живот на терена, а объркването се задълбочаваше.
Резултатите са показателни – почти нищо не се получи. Ударите на Модрич и Белингам бяха неточни, а Мбапе пропусна множество възможности, отправяйки осем удара, пет от които извън рамката. Формата на някои играчи е тревожна. Орелиен Чуамени дори беше освиркан, когато бе заменен на почивката. Ясно си личи, че в съблекалнята липсва пенсиониралият се Тони Кроос по всякакъв начин. Имаше ярък контраст и в представянето на вратаря Андрий Лунин.
Анчелоти не остана доволен, че през лятото клубът не му осигури нов централен защитник, след като изпусна Лени Йоро, който избра, изненадващо, Манчестър Юнайтед. И една ли през зимата италианецът отново ще получи подкрепата на брода на директорите. Това „планиране“ на състава е под въпрос почти от началото на сезона, като дори медиите в Испания то описаха като „най-трудния и натоварващ сезон в историята“ със само двама централни защитници от световна класа в лицето на Едер Милитао и Антонио Рюдигер. Все още няма конкретна дата за завръщането на Дейвид Алаба, чиято тежка контузия в коляното ще го извади от игра за повече от година.
Може да откроим факта, че Лукас Васкес не се представя добре като десен бек в отсъствието на контузения Даниел Карвахал. Вината не е толкова на треньора, който го пуска,, а на тези, които го принуждават да вземе това решение. Анчелоти, може би, щеше да се опита да премести централен защитник вдясно след контузията на Карвахал, ако в Реал имаха повече избор за центъра на отбраната. Но това би оставило дупка във вече неузнаваемата защитна линия. Вариант за дясната зона е и Чуамени, който показа, че може да играе там, но вече казахме за сериозните критики и освирквания към него, които допълнително ще влошат положението.
Като наблюдаваме играта на Реал, човек се чуди защо тези играчи срещат такива трудности. Качеството във всяка линия би трябвало да гарантира по-добри резултати, но представянето остава далеч от очакваното. В резултат на това, напрежението върху Анчелоти нараства.
Не може да се подцени влиянието на Мбапе, чието присъствие сякаш ограничава Винисиус и особено Белингам. Ролята на Джуд става все по-малко значима. До 5 ноември миналата година той бе вкарал 13 гола за Реал, а този сезон няма нито един. Очевидно е, че Анчелоти не знае как да промени това.
Защитата също не е същата, като е допуснала 10 гола в 4 мача. Милан лесно създаваше опасности пред вратата на Лунин и се възползваше от свободните пространства в центъра на терена. Рафаел Леао не спираше да тормози Васкес, който е далеч от класата на Карвахал. Срещу тази защита не е изненада, че Мората успя да се разпише за седми път срещу бившия си тим. Испанецът показа много усилия, връщаше се в защита, комбинираше и демонстрираше какво трябва да прави един модерен нападател – роля, в която Мбапе все още не е убедителен за новия си отбор.
В петък пък се появиха информации в Испания, че французинът не харесва начина, по който играе отборът на Анчелоти. Съобщава се, че Мбапе е споделил на свои близки, че е свикнал всички да играят за него в Пари Сен Жермен и фокусът на проекта в Реал трябва да бъде насочен към него, а не върху Винисиус.
Има един последен момент, който ядосва както президента Флорентино Перес, така и феновете: мистериозните случаи на младите Арда Гюлер и Ендрик. Турският плеймейкър игра една минута в последните четири мача, а бразилецът изобщо не е участвал в последните пет мача на отбора.
Всичко това допринася за тревожната картинка около Реал Мадрид. А може да стане дори още по-лошо, защото следващият им съперник в Шампионската лига не е кой да е, а перфектният до момента Ливърпул. „Червените“ изглежда са готови за реванш след поредицата от загуби от „Лос Бланкос“ в последните години, а с тази игра, съвсем спокойно, вечерта на „Анфийлд“ на 27 ноември може да се превърне в още един кошмар за Реал…
Няма коментари.