Чакането приключи, защото в петък вечер започна новият сезон в германската Първа Бундеслига! През миналата кампания видяхме шампион различен от Байерн Мюнхен в лицето на пишещия история Байер Леверкузет, който не успя, че успя да спре 11-годишната хегемония на баварците, но го направи и без нито една загуба в първенството. Нещо невиждано до този момент в германския футбол. Момчетата на Шаби Алонсо вдигнаха и Купата на Германия, като достигнаха и до финала на Лига Европа, където дойде и единственото им поражение през сезон с 0:3 от Аталанта.
И така, какво може да очакваме от новата кампания 2024/2025? Ранните знаци са обещаващи – предизвикателството е още по-голямо в горната част на таблицата и няма да бъде лесно за нито един отбор. Санкт Паули и Холщайн Кил пък са новаците тази година, които ще допълнят картинката и вече редица тимове предявиха претенциите си да се борят за по-челни позиции.
Време е, така че сядайте пред телевизорите, пригответе си вурстове и … Auf gehts (да започваме)!
Кой е фаворитът за сребърната „Салатиера“ и защо?
Един доста обширен въпрос, на който трудно ще се даде конкретен отговор сега. Но, ако мога да дам една смела прогноза, ще кажа Байерн Мюнхен. Много специалисти смятат неопитността на новия треньор на баварците Венсан Компани като основният проблем в отбора и дори на места в медиите в Германия прочетох думата „аутсайдери“. По този начин спечелването на титлата този сезон би било значително постижение за баварците.
Но, въпреки всичко това, има основателна причина да заложа на тях като фаворит за сребърната „Салатиера“ след лятото, в което на „Алианц Арена“ излекуваха много от своите технически проблеми и ще се опитам да се обоснова в следващите редове.
Ще започнем от халфовата линия на Байерн, която бе в състояние на постоянен дисбаланс, откакто Хави Мартинес напусна през лятото на 2021-а година. Привличането на Жоао Палиня от Фулъм, който обещава да направи тима доста по-здрав, би трябвало да окаже влияние далеч отвъд тази конкретна зона на терена.
По-напред по терена, Майкъл Олисе изглежда също като отлично попълнение. Байерн се нуждаеше от ново крило, което да внесе свежест от доста време. Взимайки Олисе от Кристъл Палас, клубът не само направи това, но също така разнообрази атаката си, като добави играч, който е много по-остър и опасен от Лерой Сане. Французинът обича да влиза навътре от дясното крило, след което не само може да центрира и намери свой съотборник в наказателното поле, но разполага с арсенала да се нагърби сам дори да завършва атаката.
Японският защитник Хироки Ито, привлечен от Щутгарт, няма да бъде готов да започне сезона след контузията в десния си крак по време на предсезонната подготовка, но той е друго умно попълнение и неговото умение да разпределя топката от дълбочина трябва да помогне на Байерн да се подобри при организирането на нападенията и прогреса към противниковата половина.
Основният ремонт не е завършен напълно, но върви доста напред. Настроението около клуба също е по-добро, отколкото през миналия сезон. Бившият треньор Томас Тухел никога не се стесняваше да изразява раздразнението си от привличаните играчи и водеше непрестанни битки с ръководството на баварците чрез медиите. Досега Компани се държи в рязък контраст с германеца.
Това желание да бъде възприеман като човекът, който да върне Байерн на върха по свой начин, отразява статуса на Компани. Ясно е, че има опасения относно готовността му за тази работа, след като изпадна от Висшата лига с Бърнли миналия сезон в това. Той, обаче, си остава смирен и изглежда, че започва една нова ера, която остава не напълно разбрана, но и дълбоко обещаваща.
Кои отбори ще допълнят Топ 4?
Отговарям бързо и ясно – Байер Леверкузен, РБ Лайпциг и Щутгарт.
Шампионите Леверкузен се завръщат практически непроменени от сезон с 53 мача, в който останаха непобедени в 51 от тях. Въпреки че не са подобрили особено своя стартов състав това лято, „аспирините“ са готови за завръщането си в Шампионската лига. Беше привлечен Алейш Гарсия от испанския Жирона, който има профил да бъде помощник на Гранит Джака, без когото отборът, едва ли не, не може да съществува, докато Мартин Терие, взет от френския Рен, е универсален нападател, който да Леверкузен добави към своя арсенал.
Всички притеснения около шампионите са най-вече на емоционално ниво. Те вдигнаха толкова много стандарта през миналата година, а постоянството им беше толкова впечатляващо, че, след като останаха непобедени в Германия през целия сезон и спечелиха дубъла (единствената им загуба беше от италианския Аталанта във финала на Лига Европа), изглежда смешно да се очаква техните играчи да гонят тези цели по съвсем същия начин. Тук остава въпросът възможно ли е също така да играят в Шампионската лига, но без да губят фокус в Бундеслигата?
Зад тях Лайпциг е абсолютна заплаха. Въпреки завръщането на Дани Олмо в родния му Барселона, отборът остава стабилен и с доста богат талант. Тепърва ще видим каква заплаха ще донесе в нападение новото попълнение Антонио Нуса, който се присъедини към вече впечатляващ списък, включващ Шави Симонс (върнал се за още една година под наем от Пари Сен Жермен), Бенямин Шешко и Лоис Опенда.
Олмо е отличен играч и напускането му със сигурност ще окаже влияние, но пък ще отбележим, че той започна като титуляр в по-малко от 40 мача в Бундеслигата през последните си три сезона в Лайпциг поради травми. Той ще им липсва, но едва ли ще бъде чак толкова трудно да бъде заменен.
За някои ще бъде изненадващо да кажем, че четвъртото място ще бъде за Щутгарт. Да, Серу Гираси замина в посока Борусия Дортмунд, но „швабите“ реинвестираха разумно в Ермедин Демирович. Като цяло Гираси е по-талантливият играч от двамата, но Демирович все още е е с две години по-млад от гвинееца и заби 15 гола в 33 мача в Бундеслигат през миналия сезон за Аугсбург, който завърши 11-ти. Какво ли би могъл да направи за отбор който, във фактора xG (вероятни голове), създаде два пъти повече шансове от игра, отколкото Аугсбург. Останалите атакуващи опции също са доста обещаващи – Анджело Щилер, Силаш, Крис Фюрих, Енцо Мийо.
Въпреки че второто място от миналия сезон едва ли ще бъде повторено, особено с участието им в Шампионската лига, но както показа Суперкупата на Германия в събота (Щутгарт водеше с 2:0 на Леверкузен с 2:1 две минути преди края, но в крайна сметка загуби с дузпи), тимът на Себастиан Хьонес си остава изключително опасен.
Кой отбор ще ни изненада най-много?
Тук ще „стрелям на сляпо“ и ще кажа Борусия Мьонхенгладбах. „Жребчетата“ бяха много слаби през миналия сезон, завършвайки с точка над мястото за плейоф за оцеляване в Бундеслигата. При по-висок стандарт в дивизията, какъвто се очаква да предложи през новата кампания, те щяха да са изпаднали.
Но вторият сезон на Херардо Сеоане начело трябва да върви по-добре – главно, защото тяхната трансферна политика беше окуражаваща. Високият 194 см нападател Тим Клейндийнст бе голямото лятно попълнение от Хайденхайм и той се очаква да бъде лидера на атаката на отбора. Кевин Щьогер се присъедини като свободен агент, след като напусна Бохум и спокойно може да се нарече силен трансфер, защото неговата креативност, както от игра, така и от статични ситуации, ще бъде много ценна за Гладбах. Филип Зандер ще добави ценна дълбочина в халфовата линия и най-вероятно ще го видим в ролята на номер „8“, където се представи чудесно и помогна много за промоцията на Холщайн Кил миналия сезон.
Гладбах нямаше идентичност през последните сезони и твърде много играчи напуснаха, без да бъдат адекватно заменени (Маркъс Тюрам, Йонас Хофман, Бреел Емболо, Денис Закария…), но все още има талантливи футболисти на „Борусия-Парк“, като халфовете Роко Райц и Ману Коне, левия бек Лука Нетц и нападателя Робин Хак.
Данните от миналия сезон предполагат, че отборът трябваше да завърши по-близо до средата на таблицата – опонентите им отбелязаха 50 гола от игра от общо 37,72 xG, което е най-голямото несъответствие в дивизията. Ако част от този късмет се обърне и Гладбах действа с повече увереност в атака, това неминуемо ще доведе до голяма стъпка в правилната посока тази година.
Кой тим ще се представи под очакванията и своите възможности?
Не включих в Топ 4 Борусия Дортмунд, макар че те взеха доста правилни решения през лятото. Освобождаването на треньора Един Терзич и замяната му с неговия асистент Нури Шахин беше логично и беше добре прието от играчите. В същото време „жълто-черните“ се подсилиха с Максимилиан Байер, Паскал Грос, Валдемар Антон, Серу Гираси и Ян Коуто.
Но наистина ли вицешампионът на Европа се подобри, спрямо миналата година? Дали Байер и Гираси са по-добра гаранция за голове от Никлас Фулкруг, който премина в английския Уест Хем Юнайтед? Дали Коуто е по-добър играч от Иан Маатсен, който определено беше отличен избор за ляв бек, но реши да продължи кариерата си в Астън Вила? И въпреки че е добър играч, дали Антон наистина запълва празнината в отбраната, оставена след напускането на Матс Хумелс като свободен агент? Вестфалци загубиха също Джейдън Санчо, който беше в основната да отведе Борусия до финала на Шампионската лига, но не успяха да го вземат за постоянно от Маннчестър Юнайтед, след като прекара втората половита от миналия сезон под наем и сега не успяха да му намерят заместник.
Всички взети досега решения имат смисъл, но подлежат на допълнителна проверка. Все пак, с течение на времето те ще донесат дивиденти за Дортмунд. Този сезон, обаче, изглежда преходен и най-вероятно ще завърши с второ поредно пето място.
Как ще се представят новите клубове в Бундеслигата?
Новаците в елита на Германия са Холщайн Кил и Санкт Паули, които ще трябва, може би, да надскочат себе си, ако искат да се задържат при най-добрите и следващата година.
Холщайн Кил счупи трансферния си рекорд, като закупи босненския полузащитник Армин Гигович само за 1,8 милиона евро, което описва колко малък този клуб и колко голямо ще бъде предизвикателството да преследва оцеляването. Кил, от балтийски пристанищен град между Хамбург и границата с Дания, никога преди не е играл в Бундеслигата в своята 123-годишна история и стадионът им, който ще бъде най-северната точка на дивизията този сезон, има капацитет от малко над 15 000 души.
Формацията 3-5-2, която използва треньор Марсел Рап, със сигурност ще претърпи някои промени и отборът ще играе различно от начина, по който го правеха във Втора Бундеслига миналия сезон. Въпреки това, Холщайн Кил е добре трениран и това ще бъде една от тимовете, в които много от топ отборите могат да се препънат.
Град Хамбург отново ще има представител при най-добрите, но това няма да бъде известният европейки шампион от далечната 1983-а година, а за Санкт Паули. Най-лошото за този клуб е, че загуби треньора си Фабиан Хюрцелер, който премина в английския Брайтън, за да стане най-младият мениджър на отбор от Висшата лига на едва 31-годишна възраст. Като се има предвид колко голям беше неговият ефект върху клуба и върху кариерите на някои от играчите за малко по-малко от две години начело , това беше един наистина тежък за приемане удар. Атакуващият халф Марсел Хартел също напусна в посока Сейнт Луис Сити и МЛС, след като отбеляза 17 гола и направи 12 асистенции, за да помогне на Санкт Паули да спечели директна промоция.
Наследникът на Хюрцелер – Александър Блесин, е изключително талантлив треньор. Той спечели Купата на Белгия миналия сезон с Роял Юнион Сен Жилоа, но необходимостта от моментална химия и липсата на наистина надежден източник на голове правят оцеляването голям проблем.
Санкт Паули има нужното, за да остане и със сигурност и двата новаци ще бъдат по-конкурентоспособни от последния през миналия сезон Дармщат (три победи в 34 мача, 86 допуснати гола и „-56“ голова разлика), но 16-ата позиция или нещо повече би било истински триумф за Санкт Паули и Холщайн Кил.
Програма за първия кръг за сезон 2024/2025 в Първа Бундеслига:
Петък, 23.08:
21:30 часа | Борусия Мьонхенгладбах – Байер Леверкузен
Събота, 24.08:
16:30 часа | Майнц 05 – Унион Берлин
16:30 часа | Аугсбург – Вердер Бремен
16:30 часа | Фрайбург – Щутгарт
16:30 часа | Хофенхайм – Холщайн Кил
16:30 часа | РБ Лайпциг – Бохум
19:30 часа | Борусия Дортмунд – Айнтрахт Франфурт
Неделя, 25.08:
16:30 часа | Волфсбург – Байерн Мюнхен
18:30 часа | Санкт Паули – Хайденхайм
Няма коментари.