Арсенал победи Тотнъм Хотспър с 2:1 в дербито на Северен Лондон на „Емиратс“, за да се придвижи на само четири точки от върха във Висшата лига, където седи Ливърпул.
Домакините доминираха в ранните етапи от двубоя, но „шпорите“ отбелязаха с една от първите си възможности в мача, когато удар на капитана Хюн-мин Сон рикошира в Уилям Салиба и попадна във вратата на Давид Рая – 0:1.
Но Арсенал обърна мача в рамките на четири минути. Първо ударът с глава на Габриел Магаляеш от корнер уцели Доминик Соланке, преди да влезе в мрежата. След това Леандро Тросар се възползва от грешка на „шпорите“ и вкара хубав гол във вратата на Антонин Кински.
Второто полувреме завърши без нови голове. Победата на Арсенал означава, че най-накрая „артилеристите“ могат да окажат натиск върху лидера във Висшата лига Ливърпул, а в същото време донесоха нови беди за Тотнъм и Ангелос Постекоглу, които остават едва 13-и и са по-близо до опасната зона (8 точки пред нея), отколкото до Топ 4 – цели 14 назад.
Колко важна беше тази победаза надеждите на Арсенал за титлата?
Арсенал пропусна няколко възможности да навакса изоставането си от Ливърпул през последните седмици, което направи победата в дербито на Северен Лондон още по-важна. Лидерът в лигата все още има мач по-малко, но затварянето на разликата до четири точки трябва да даде стимул на Арсенал за втората половина на сезона.
Огромният залог на двубоя можеше да усети по терена. След две последователни разочароващи загуби за Купата на лигата и ФА Къп, стадионът беше най-шумният през целия сезон, карайки играчите да хвърлят всичко в мача. Феновете не млъкнаха дори, след като Сон също изведе „шпорите“ напред.
От футболна гледна точка това помогна на Арсенал да атакува с много по-голяма настойчивост, отколкото в последните мачове. Това се видя при втория им гол, като Мартин Йодегард и Тросар комбинираха по-добре и да стрелят много по-рано, отколкото в предишните мачове.
Този резултат, обаче, наистина ще има значение. Загубата срещу Астън Вила у дома беше съдбоносна през миналия сезон, така че срещата с тях през идния уикенд е възможност за „артилеристите“ да започнат серия, с която да свалят Ливърпул от върха. Дербито на Мърсисайд срещу Евертън следващия месец не е нищо. Надпреварата за титлата все още не е приключила!
Какво следва за Тотнъм след тази загуба?
11-то поражение във Висшата лига за сезона за Тотнъм ги оставя на 14 точки зад четвъртото място. Доста тежко е, че „шпорите“ дори изостават с две точки от друг градски съперник – Уест Хем Юнайтед, който почти не игра добре през кампанията до момента и наскоро дори смениха мениджъра си.
Това в никакъв случай не беше най-лошото представяне на Тотнъм за този сезон. Момчетата на Постекоглу имаха някои добри моменти и поведоха, само за да оставят Арсенал да ги обърне точно преди почивката. След това имаха много шансове през второто полувреме, но нито един не беше наистина достатъчно сериозен, за да се възползват. Реално, „шпорите“ завършиха мача със само два точни удара и нито през втората част. Педро Поро пък удари гредата в добавеното време.
Проблемът за Тотнъм е, че всеки отбор трябва да се оправя с контузени и наказани играчи, което вече не трябва да бъде извинение. Въпреки всичко, малко отбори в последно време са се представяли толкова зле, колкото лондончани в момента. Те не знаят как да намерят начин да спечелят мачовете си, в които не доминират. И, честно казано, с повече точност от страна наа Арсенал, това щеше да бъде доста по-тежък резултат, отколкото беше.
Трябваше ли Арсенал да получи корнера, от който падна изравнителния гол?
Тотнъм оцеля след атаките на Арсенал в първите минути на срещата, за да може на свой ред да поведе чрез Сон, но балонът им се спука в 40-ата минута, когато Соланке си вкара злощастен автогол след засечена топка от Магаляеш при корнер на Деклан Райс. Това беше добре обработен ход, тъй като Габриел се втурна към задната греда и ударът му с глава се отби в Соланке покрай Антонин Кински, но „шпорите“ разбираемо ще са разочаровани, тъй като корнерът изобщо не трябваше да бъде отсъждан.
„Топчиите“ изнесоха топката през центъра с няколко паса и след това тя стигна до Тросар на левия фланг срещу Педро Поро, който се беше подхлъзнал тежко няколко минути по-рано, се справи добре и блокира центрирането на белгиеца, а след това се получи двоен рикошет в офанзивния играч и кълбото излезе от десния му крак. Арбитрите, обаче, отсъдиха корнер за Арсенал и по-малко от минута по-късно цялата упорита работа на Тотнъм беше заличена. Както е известно, системата ВАР не се използва при подобни случаи.
Тотнъм започна да се защитата по-добре при статични ситуации, но си остава дразнещо да допуснеш за втори път гол от корнер срещу Арсенал този сезон.
Как грешките на двата отбора определиха първото полувреме?
Любопитното е, че трите гола в мача бяха предшествани от грешки на играчите и от двата отбора, няма значение дали става дума за неразбирателство, грешна преценка или позициониране, че дори и липса на концентрация за части от секундата.
В секундите преди откриващото попадение на Тотнъм, Арсенал пусна много хора напред, но след това позволи на вратаря Кински да намери Папе Матар Сар в широко пространство. Полузащитникът пробяга с топката около три четвърти от дължината на терена без да бъде спрян, преди да спечели корнер след блокирано от Томас Партей центриране в наказателното поле. Докато Тотнъм изигра късо ситуацията, „артилеристите“ отново реагираха бавно след първоначалното си изчистване и не затвориха Сон, който вкара с удар от въздуха и рикошет в Салиба.
Изравнителният гол за домакините дойде при случайни обстоятелства, като реферът погрешно отсъди корнер за Арсенал, когато топката се отби последно от крака на Тросард след шпагата на Поро. Но „шпорите“ не си направиха добра услуга с корнера. Кински напълно погрешно разчете отличното подаване на Деклан Райс, докато Раду Драгушин изпусна Габриел, който стигна до далечната греда и упражни достатъчно натиск, за да предизвика автогол на Соланке.
Тотнъм също имаше вина за втория и победен гол за Арсенал. Ив Бисума позволи леко да му бъде отнета топката в собствената му половина от Партей, който намери капитана Йодегард. Точно в този момент „шпорите“ опитаха да тръгнат в предни позиции с няколко играчи, което даде шанс на норвежеца лесно да изведе Тросар, който нанесе хубав удар в далечния ъгъл, макар че и вратарят Кински можеше да се намеси една идея по-добре.
Поредна тежка вечер за Тотнъм на „Емиратс“
Равенството 2:2 на „Емиратс“ през миналия сезон представляваше възход в представянето на Тотнъм като гост на големия си съперник и изглеждаше, че „шпорите“ вървят в правилната посока със своя идеалистичен австралийски мениджър начело. Постекоглу, обаче, трябваше да се сблъска с още една криза с контузии и той трябваше да импровизира в защита през последния месец.
Въпреки колебливите резултати и отсъствието на Букайо Сака, Арсенал беше считан за големия фаворит преди мача и сме виждали дори по-силни отбори на Тотнъм да показват много по-лоши резултати в подобна среда.
Поражението в сряда означава, че „шпорите“ все още не са печелили мач от Висшата лига на „Емиратс“ от ноември 2010-а година. Очакванията преди мача бяха ниски и таблицата в момента показва състоянието на отбора. Постекоглу, обаче, има известна заслуга за „успеха” на Тотнъм в двата турнира за купите този сезон и той вярна, че нещата ще се подобрят, след като титулярните защитници се върнат в игра.
Няма коментари.