
Тотнъм Хотспър официално обяви раздялата с мениджъра си Ангелос Постекоглу, само около две седмици след триумфа в Лига Европа – първи трофей за клуба от 2008-а година насам. Решението бе мотивирано от разочароващото представяне във Висшата лига, където „шпорите“ завършиха на 17-о място – точно над зоната на изпадащите.
Австралийският специалист, чийто контракт изтичаше през лятото на 2027-а, напуска след два сезона начело. В официалното изявление на лондончани се подчертава, че въпреки историческия успех в Европа, слабата форма в първенството е наложила промяна на треньорския пост.
We are extremely grateful to Ange for his commitment and contribution during his two years at the Club.
— Tottenham Hotspur (@SpursOfficial) June 6, 2025
Ange will always be remembered as only the third manager in our history to deliver a European trophy.
Thank you Angepic.twitter.com/gT6deIaa5e
Често се говори, че един период на даден мениджър се състои от два етапа: „етап на личността“ и „етап на философията“. Първият дава незабавен резултат, а вторият изисква търпение и последователност.
Престоят на Анге Постекоглу в Тотнъм беше по своему необичаен. Назначен основно заради идеите си, той се фокусираше върху техническата и тактическа страна на играта. Очакванията бяха успехът да дойде чрез разгръщане и надграждане на стила, наречен „анджелбол“.
Интересното е, че той изпълни ролята и в двата етапа. В началото на сезон 2023/2024 даде впечатляващ тласък и вдъхна увереност – класическият ефект на новия треньор. А в края на следващата кампания изведе отбора до триумф в Лига Европа с прагматичен и функционален подход.
А какъв беше „истинският“ Постекоглу междувременно? Тази фаза от неговото управление беше далеч по-малко убедителна. Не бива обаче да се подценява колко трудна беше стартовата му позиция. Продажбата на Хари Кейн бе, може би, най-осезаемата загуба за един клуб в ерата на Висшата лига – емблема, лидер и рекорден голмайстор. Сезон 2023/2024 често изглеждаше като: „Кейн би отбелязал този гол…“.
Но това не стана. И вината не беше на Постекоглу, който донесе енергия и оптимизъм чрез личността и идеите си. Беше харизматичен лидер, говореше откровено, отхвърляше без колебание абсурдни въпроси по пресконференции. Той вярваше в казаното. Какво точно казваше – нямаше решаващо значение. Той вярваше.
Подпомогнат от отличната форма на Джеймс Мадисън, Тотнъм за кратко изглеждаше като претендент за титлата – играеше смело, с високо темпо и доминиращо. Водеха класирането преди знаковата загуба от Челси с 1:4, след като останаха с девет души, но не се отказаха от това да играят с високо изнесена защитна линия. Последва спад – една точка от пет мача, петото място, а по-късно и срив до 17-а позиция.
Мнозина защитаваха принципите му, най-вече заради убедителния му начин на обяснение. Тотнъм играеше по един и същи начин всяка седмица. Парадоксът във втория му сезон бе, че въпреки постоянството в стила, съставът му бе нестабилен. Нито един играч не записа повече от 28 участия в Лигата. Частично това се дължеше на ангажиментите в Лига Европа и контузии – обичайни проблеми, към които винаги доза разбиране.
Но имаше съмнения, че и подходът му ще допринесе за успеха на отбора. Интензивният стил изискваше много, а самият Постекоглу призна, че е сгрешил, връщайки играчите твърде рано след международните паузи. Това признание заслужава уважение, особено в свят, в който треньорите често прехвърлят вината на националните селекционери. Но физическата подготовка е ключов елемент и трудно може да се игнорира липсата на опит на Постекоглу на най-високо ниво. Преди Селтик, работеше в първенства, които са класирани съответно на 17-о (Япония), 33-о (Шотландия) и 60-о (Австралия) място в света.
Несъмнено, постижение е да се стигне до Висшата лига през по-малко престижни първенства, а не благодарение на славно футболно минало. Но проработи ли неговият подход в елита? След два сезона няма ясен отговор. Дори с фокус върху Лига Европа, 17-ото място в крайното класиране е шокиращо ниско – вероятно най-слабото представяне за мениджър, водил Тотнъм цял сезон в ерата на Висшата лига.
Футболният му стил бе наричан „смел“ – изискващ техническа и позиционна смелост от играчите. Но смел ли е всъщност този подход? Когато резултатите не идват, лесно е да се прикриеш зад стила или да говориш за дългосрочна визия. Винаги има оправдание извън самия резултат. Може би истинската смелост е в това да бъде мениджър, ориентиран само към резултатите, където няма къде да се скриеш.
Така стигаме до втория ключов аспект – адаптацията в Европа. Там Постекоглу отстъпи от принципите си и игра прагматично. Победата над Айнтрахт Франкфурт беше едва ли не задължителна, защото „шпорите“ бяха опредени до стената, по подобие на Челси, който спечели Шампионската лига през 2012-а година. Финалът срещу Манчестър Юнайтед не беше по-различен и търсенето на резултат отстъпи пред идеите – целта оправдава средствата, както се казва. Тотнъм игра изключително дефанзивно, защитавайки резултата, без да създава почти нищо пред противниковата врата.
Въпреки това, дори след финала Постекоглу говореше с увереност за бъдещето.
„Не чувствам, че съм свършил работата си тук. Все още градим“.
Но какво градим? Трудно е да си представим още един сезон на Постекоглу. Може би най-упоритият идеолог, който е водил отбор във Висшата лига, той постигна исторически успех с точно противоположния на идеите му стил, но разочарова с оригиналния си подход. Заслужава уважение за стореното. Но няма логична причина да бъде задържан.
В живота, когато нещо започне обещаващо и завърши триумфално, сме склонни да забравим разочарованията по средата, като престоя на Шаби Алонсо в Ливърпул. Да, Постекоглу върна духа в Тотнъм, но клубът бе прав да не разчита на него в дългосрочен план.
Няма коментари.