За или против милосърдието във футбола

0
ливърпул

Когато стане въпрос за футбол, германците са известни с две неща – битка през всичките 90 минути и… битка през всичките 90 минути. Старото правило, че всичко що е немско се бори за всяка педя терен до последната секунда на двубоя, е било подкрепяно нагледно десетки и стотици пъти в историята на красивата игра. Питайте бразилци, англичани, нидерландци…

В неделя се състоя най-голямото дерби в британския футбол – Мачнестър Юнайтед срещу Ливърпул. Оле Гунар Солскяер прие Юрген Клоп на „Олд Трафорд“, а всички погледи бяха насочени към мега сблъсъка между две от най-ярките звезди на днешния футбол – Кристиано Роналдо за „червените дяволи“ и Мохамед Салах за „мърсисайдци“.

Цял свят бе вперил очи в „Театъра на мечтите“ за вълнуващи 90 минути футбол, но останаха разочаровани. 19-кратните шампиони на Англия буквално помляха съперниците си насред техния стадион и град. Ливърпул спечели с безапелационното 0:5. Гостите изиграха може би най-перфектния си мач от началото на сезона, а футболът който показаха, бе от друга величина и планета.

Мохамед Салах оформи своя хеттрик малко след почивката, а след час игра недоразумението Пол Погба си изкара директен червен картон за просташко влизане в краката на Наби Кейта, който бе принудително заменен след това. И с това приключи и двубоят.

Последните 30 минути преминаха буквално в тренировъчно темпо. Гостите си подаваха назад-напред, наляво-надясно и общо взето чакаха края на мача. Странно явление за английски отбор с реномето на Ливърпул, който бива предвождан от Юрген Клоп. Още по време на мача стана ясно, че „Клопо“ е наредил на футболистите си да отпуснат газта, а и самият той си го призна след това.

Да, постигнал си исторически разгром. Манчестър Юнайтед никога не е губил на своя стадион с 0:4 на почивката. Никога не е падал с 5 гола разлика на „Олд Трафорд“ без почетено попадение. Салах се превърна в първия футболист в историята, който отбелязва три гола на Юнайтед насред храма на „червените дяволи“. Поглеждайки към всичко това и имайки предвид натоварената програма, то е повече от ясно, че планът е пре-преизпълнен. Джеймс Милнър и Наби Кейта вече бяха напуснали терена заради травми и по-разумното би изглеждало да дръпнеш отбора си назад и да намалиш риска от нови контузии.

Но има ли място сантименталността и милосърдието във футбола? И особено в толкова яростно и историческо дерби като това? 0:5 далеч не е малко, но имайки предвид космическата разлика в класите между двата отбора, то домакините трябва да са благодарни на немския специалист за това, че нямаше нещо от сорта на „7/8 и ще си паднала“. Звучи налудничево, но ако „мърсисайдци“ искаха, нещата можеха да отидат и на 9. И това може да бъде потвъдено от всеки наблюдавал мача. Вместо исторически разгром граничещ до двуцифрието, футболните фенове не видяха абсолютно нищо в последния половин час игра. Благородно, но и странно, при все че победата над вечния враг често пъти се оказва крайно недостатъчна, когато разликата в показаното е толкова голяма.