
Една от новините на това Европейско е, че Жоржиньо Вайналдум изпревари Марко ван Бастен по вкарани голове за Нидерландия. Тук не става дума, че се оспорва величието на Марко, който е печелил Златната топка три пъти, като великия Кройф, и приключва кариерата си на 28 години с 24 гола за националния тим на „лалетата“. Въпросът тук е свързан с по-скромната голова сметка на Вайналдум в клуба си – Ливърпул. Жоржиньо има само 16 гола в 179 мача за Ливърпул, а в националния отбор е вкарал 25 гола в 78 мача, пише sports.ru.
Контрастът между ролята на Вайналдум в клуба и в националния отбор е очевиден дори на това Европейско. Жоржиньо вече вкара 3 пъти – това е с един гол повече, отколкото вкара през целия минал сезон в Англия. Но възходът му в националния отбор не е от една година, а от няколко години и започва с назначаването на Роналд Куман за селекционер. Вайналдум е реализирал 15 попадения в последните си 27 мача за националния отбор и има още едно индивидуално постижение. Вкарвайки три гола на Естония в края на 2019 г., Вайналдум стана първият холандски полузащитник от 50 години насам, който записва хеттрик за „лалетата“. Предишният беше легендарният Йохан Нескенс.
Участвай в играта на Nostrabet за ЕВРО 2020
Намирането на най-добрата му позиция на терена е процес, в който Вайналдум изглежда е отишъл твърде далеч. Още в началото на кариерата си Джини има спорове с треньорите.
„Опитаха се да ми внушат, че е по-добре да играя крило, че не трябва да се развивам като полузащитник. Много треньори ми казваха, че трябва да играя на крилото – уж там имам по-голям потенциал. Но аз им казах, че се смятам за полузащитник и знам какво е най-добре за мен“, спомня си Вайналдум за Goal.
В Нюкасъл Жоржиньо се среща с Рафа Бенитес. Испанецът работи с него няколко месеца (Вайналдум напусна тима след изпадането му в Чемпиъншип), но успява да открие, че основният му проблем е именно неговата гъвкавост.
„Обичаме да тренираме такива играчи – той притежава както техника, така и данни. Проблемът е в избора на най-добрата позиция – Джини е толкова добър, че може да играе и да бъде полезен навсякъде. Съгласихме се, че е по-добре да играе като нападател, но истината е, че той може да излезе и на двата фланга, по-близо до собствената си врата или по-близо до чуждата. Мисля, че той дава най-много, когато излиза под нападателя, но може да ни помогне и от всяка друга позиция“, отбелязва Рафа.
След трансфера в Ливърпул търсенето не е приключило. По време на първата среща Юрген Клоп предупреди Джини, че обмисля повече от една негова роля.
„Той ми каза, че Ливърпул не разполага с десет човека, така че аз ще бъда един от двете осмици. С напредването на първия сезон Юрген започна да ме опознава по-добре и през втория сезон ме предупреди, че може да ме използва и като реквизит. Дори играх в тази роля няколко мача и трябва да кажа, че ми хареса“, призна Вайналдум.
За това Джини е особено благодарен на Клоп – той му помогнал да стане по-добър играч: „В Ливърпул постигнах добър напредък, станах по-универсален. Преди играех само в атака, но Клоп ме видя в по-защитна роля. Невинаги е лесно, защото съм свикнал да атакувам, но това помогна за развитието ми. Сега съм по-добър играч, отколкото бях преди да дойда тук.“
Вижте каква черна серия може да прекъсне Нидерландия срещу Чехия
Въпреки факта, че Вайналдум все пак изигра няколко мача по-близо до атаката (срещу Барса той излезе като фалшива деветка), неговата задача беше да управлява полузащитата. Ето и впечатленията на Серж Гнабри, който се подготвяше за срещата с него в Шампионската лига: „Ключовият играч за Ливърпул е Вайналдум. Когато гледам мачовете им, той е навсякъде. Покрива отлично пространството между защитата и полузащитата, като оказва огромно влияние върху Ливърпул. „
Асистентът на Клоп – Пепейн Линдерс, смята, че полузащитниците на Ливърпул имат за задача да подсигурят атакуващата петица от Робъртсън, Мане, Фирмино, Салах и Трент: „Променихме някои неща с Юрген, откакто се върнах в Ливърпул. Сега нашите защитници участват по-активно в атаката. А полузащитниците са по-фокусирани върху контрола.“
За Роналд Куман нещата стоят по различен начин – приоритет на Вайналдум в националния отбор е по-атакуващата роля: „Джини е универсален полузащитник. Според мен най-добрата му позиция е по-близо до атаката, но в Ливърпул той показа, че е способен да бъде и контролиращ полузащитник. Най-важното е, че той е отборен играч. Той не смята, че е по-важен от отбора, и се опитва да добави стойност към партньорите си.“
Куманс иска да се възползва от способността на Вайналдум да се включва в атаките дори след напускането на националния отбор. Барса беше основният кандидат за Джини, преди ПСЖ да влезе в преговорите. Според ESPN Куман е помолил шефа на Барса да направи всичко възможно, за да привлече Вайналдум, и дори е подготвил роля за него в схемата 4-2-3-1, която използваше в Холандия.
Накратко, нека го поправим. Вайналдум може да играе на няколко позиции, включително и в защита. Всичко зависи от предпочитанията на треньорите. Клоп избра качествата на Вайналдум в средата на терена (преса + застраховка), а Куман – в атака. Може би това е и въпрос на специфичност на партньорите. Ливърпул разполага с почти непробиваемо трио в предни позиции – логично е да залага на тях и Джини играеше зад тях. Холандия вече не се справя толкова добре с нападателите, както в сравнение с Ливърпул, така и с предишните си национални отбори. Дори Мемфис Депай е преквалифицирано крило. Именно тук идеята за включване на Вайналдум в атака има повече смисъл.
Превод: Nostrabet
Няма коментари.