Верстапен отново хвърли Нидерландия в екстаз

0
Макс Верстапен

Световният шампион във Формула 1 Макс Верстапен завоюва десета победа в 15 състезания от началото на сезона, след като за втора поредна година спечели домашната си Гран При на Нидерландия. Пилотът на Ред Бул запази първото си място на старта, след което контролира събитията в състезанието.

Той обаче стартира с гумите софт, което означаваше, че ще трябва да направи поне две спирания в бокса. Люис Хамилтън и Джордж Ръсел от Мерцедес обаче започнаха надпревара с медиум, което им даде стратегическо предимство и възможността да направят само един стоп.

Така инциативата бе на път да отиде при „Сребърните стрели“, но едва виртуална и една истинска кола за сигурност в последните 25 обиколки заличиха това им предимство. Първо Юки Цунода спря своя Алфа Таури край пистата, което наложи обявяването на виртуална кола за сигурност в 48-я тур на състезанието.

При нея Верстапен, Хамилтън и Ръсел спряха заедно за втори път, като световният шампион сложи хард, докато дуото на Мерцедес заложи на медиум. При рестарта Верстапен имаше аванс от 12.5 секунди, а 15 обиколки преди финала на трасето бе изкарана и истинската кола за сигурност заради спрелия болид на Валтери Ботас на старт-финалната права.

Този път Верстапен, Ръсел и Шарл Леклер смениха гумите си и сложиха софт, докато Хамилтън остана на пистата с медиум. Това остави седемкратния световен шампион практически беззащитен при подновяването на състезанието и той загуби лидерството от Верстапен още в първия завой след рестарта.

Впоследствие британецът загуби позиции и от Ръсел и Леклер, които допълниха подиума в Нидерландия. В крайна сметка Хамилтън финишира четвърти, а на пето място се класира Серхио Перес. Фернандо Алонсо, Ландо Норис, Карлос Сайнц, Естебан Окон и Ланс Строл допълниха зоната на точките. Сайнц пресече финалната линия на пето място, но заради наказание от 5 секунди заради опасно връщане в алеята пред боксовете след последното му спиране за нови гуми бе класиран осми.

В генералното класиране във Формула 1 през 2022 година Верстапен, който днес записа и най-бързата обиколка, продължава да води с актив от 310 точки и аванс от цели 109 пункта пред Леклер и Перес. Двамата имат равен актив, но заради трите си победи срещу само единия успех на мексиканеца Леклер има предимство в този дуел. На само 13 точки зад двамата се намира и Ръсел, който реалистино също може да се включи в спора за второто място в крайното класиране.

Сезонът във Формула 1 продължава още следващата седмица с надпревара за Гран При на Италия, където се очаква Ред Бул да има предимството на „Монца“, заради високата си максимална скорост на правите от началото на сезона.