Вечното дерби през май в XXI в. – Левски доминира за Купата, ЦСКА за първенството

0
левски цска

Остават броени дни до най-чакания мач в родния футбол за последните 10-15 години. В неделя, 15-ти май, ЦСКА и Левски се изправят един срещу друг във финала за Купата на България. Подобно нещо не се бе случвало от 2005-та, когато „сините“ победиха с 2:1. Срещата и тогава се игра на Националния стадион в София и отново бе през май, очевидно.

Което ни накара да се замислим: как се представят двата отбора във Вечното дерби през новия век, когато то се провежда през най-красивия месец от годината – май?

Това ще бъде 12-ти двубой между двата най-успешни български отбора през месец май за последните 22 години. И двата отбора са спечелили по 4 двубоя, а 3 са завършили наравно. Всичките „армейски“ победи са за първенство, докато две от победите на „лавината“ са именно във финали за Купата на България. Другите два успеха са били шампионатни.

Само един път двата отбора са се срещнали във втория по значимост турнир през новия век в елиминационна фаза през май и срещата завършва без голове – 0:0. Общата голова разлика е в полза на ЦСКА – 13:12.

Ето и подробна разбивка на предишните 11 Вечни дербита, които са се провели през този месец на XXI в.:

21.05.2019 г. 0:2 за ЦСКА (първенство)
15.05.2018 г. 2:3 за ЦСКА (първенство)
28.05.2017 г. 3:0 за ЦСКА (първенство)
9.05.2009 г. 2:0 за Левски (първенство)
10.05.2008 г. 1:1 (първенство)*
25.05.2005 г. 2:1 за Левски (финал за Купата на България)
10.05.2003 г. 1:1 (първенство)
3.05.2003 г. 0:0 (мач реванш от полуфиналите за Купата на България)**