Толкова ли е добър Клоп или всичко е една заблуда?

0
Юрген Клоп

Мениджърът на Ливърпул Юрген Клоп е един от най-обичаните специалисти в света, а освен това е непрестанно хвален за своята работа. Той има харизмата, която пасва на историята на мърсисайдци, а медиите и съперниците го обожават. Дори няма един скандал или една лоша дума, която да се прочете за германския специалист.

Клоп постоянно е изтъкван като един от най-добрите треньори в света, но дали наистина е така? Безспорно германецът промени изцяло Ливърпул за 7 години и го върна сред грандовете на европейския футбол. Погледната обаче мащабно ситуацията е малко по-различна и тезата, че всъщност Клоп не е светилото, за което го определят, започва все повече да се налага в дните след загубения финал в Шампионска лига от Реал (Мадрид). Да, „червените“ надиграха изцяло своя опонент, но футболът е игра на голове и накрая „кралете“ вдигнаха трофея с един единствен точен удар.

Сухата статистика за седемте години на Клоп показва доста притеснителни неща. За начало ще отбележим, че за тези сезони германецът е похарчил над половин милиард паунда за селекция.

А какво е спечелил?
Започваме от първенството на Англия. За 7 години под ръководството на Клоп Ливърпул спечели една титла. Клубът винаги се бори за първото място, но само веднъж успя да го завоюва. Ситуацията е същата в ФА Къп и Купата на Лигата – по един успех за тези 7 години.

За тези седем години Ливърпул участва пет пъти в Шампионска лига. И я спечели веднъж, а загуби два финала. Мърсисайдци записаха и участие в Лига Европа. За тяхно съжаление отличието от този турнир не е във витрината им.

И накрая излиза, че за седем сезона в Ливърпул Клоп е имал възможност да спечели 27 трофея, а във витрината влязоха само 4. При изхарчени 554 милиона паунда за селекция.

Разбира се, всеки може да посочи, че Манчестър Сити и ПСЖ са похарчили много повече, а все още нямат успех в Шампионска лига. Някои фенове пък посочват, че над Клоп има ореол и често той получава признания, които не заслужава. Например изборът му за треньор номер 1 в света за 2020 година, когато той не успя да спечели Шампионска лига, а в същото време Ханзи Флик триумфира с Байерн във всички възможни надпревари, включително Шампионска лига.