Специалния си направи най-специалната татуировка

0
Жозе Моуриньо
Снимка: Instagram

Жозе Моуриньо си направи специална татуировка, след като стана първия треньор, който е спечелил трите европейски турнира. На татуса са изобразени трофеите от Шампионска лига, Лига Европа и Лига на конференциите.

„Това е моята татуировка. Радостта на Рома след спечелването на Лига на конференциите ме подтикна да го направя. Тогава си помислих за нещо специално, нещо, което ще бъде чест за всички клубове, с които съм печелил европейски купи. В същото време исках да имам уникална татуировка, която засега мога да направя само аз“, каза Моуриньо.

Историята започва през януари 2002 година, когато Моуриньо поема Порто. Оттогава насам треньорът е стигал до финали в турнирите пет пъти и никога не е губил. По време на пристигането му в Порто тимът е на пето място в първенството и отпада от турнира за Купата. През следващия сезон обаче Жозе печели титлата с 11 точки пред втория и вдига Купата на УЕФА, сега Лига Европа. На финала два гола на Дерлей и един на Алейничев носят победата с 3:2 над Рейнджърс след продължения.

Година по-късно Порто печели и трофея в Шампионска лига, след като елиминира Манчестър Юнайтед и допуска единствената си загуба в груповата фаза на най-комерсиалната надпревара. На финала тимът на Моуриньо разгромява Монако с 3:0, а Алейничев вкарва последния гол.

Като мениджър на Челси Моуриньо няма късмет в европейските турнири, но след това вдига втората си титла в Шампионска лига с Интер. Всички помним сезона, в който „нерадзурите“, сред които блестяха Диего Милито, Уесли Снайдер и Самуел Ето’о, постигнаха требъл. Жозе извежда Интер до първи финал в Шампионска лига от 38 години насам, а след това за първи път в историята си италианския клуб печели три големи трофея в рамките на един сезон.

С Реал (Мадрид) и по време на втория си престой в Челси, Моуриньо не успява да постигне европейски успехи. Но пък за сметка на това успява да спечели три трофея с Манчестър Юнайтед, нещо, което не е по силите на друг след оттеглянето на Сър Алекс Фъргюсън. Две от Купите са в Англия, а третата е в Лига Европа – първа в историята на Юнайтед.

След края на миналия сезон пък Жозе подари на Рома първи европейски трофей от 61 години насам. През сезон 1960/1961 г. римляните печелят Купата на панаирите, предшественик на Купата на УЕФА, но след това се налага да чакат дълго, докато ликуват отново. Преди финала Моуриньо увеличи интереса към събитието, като се обърна към Карло Анчелоти: „Ако мога, бих искал да изпратя послание на моя приятел, великия треньор Карлето. Да спечелим финала заедно!“

Старата школа не го разочарова и двамата взеха по една европейска Купа.