Швьонтек вече има десет спечелени финала поред

0
Ига Швьонтек

След като на Уимбълдън бе сложен край на серията от 37 мача без загуба на Ига Швьонтек, световната номер едно изживя труден период. Тя изгуби половината от мачовете си – четири загуби в осем срещи, а на турнирите в САЩ се оплака от местните топки, които изглеждали твърде леки и неуправляеми.

Но на US Open полякинята отново бе на най-високо ниво, както подхожда на една голяма шампионка. Постепенно навлизайки в турнира след четири мача срещу съпернички извън топ 50, тя победи три съпернички от топ 10 в света по пътя към четвъртфиналите. С всеки следващ мач Ига ставаше все по-добра, а на финала срещу Онс Жабер изглеждаше много подобна на себе си от март, когато победи всички. Логично Ига вдигна третия си трофей в Големия шлем и втори за тази година.

Швьонтек продължава да доминира в световната класация. Тя е първата тенисистка от 2016 г. насам, която печели повече от една титла от турнир в рамките на един сезон, и първата от 2015 г. насам, печелила турнири на две различни настилки. Досега тя има 57 победи в 64 мача, като изостава с 13 мача от втората по брой победи Жабер. Ига е втора и в последните осем години по титли в шлема след Серена Уилямс, която има седем.

Към днешна дата Швьонтек няма нито един загубен финал на турнири след загубата в първия си финал в кариерата си през 2019 годони. След това тя спечели 10 поредни финала, а от тези 10 само на US Open тя загуби повече от пет гейма. Ига има и 10 поредни победи над състезателки в първата десетка на света. С напредването на серията тя изгуби само един сет от съпернички в топ 10 – от Арина Сабаленка на полуфинала на US Open. Като цяло балансът ѝ с първите десет през този сезон е 10:1 сета.

Швьонтек води в световната класация с 10 365 точки, което е два пъти повече от втората Жабер – 5090 точки. Вярно е, че на Жабер не й зачетоха 1300 точки за финала на Уимбълдън тази година, но дори и с тях разликата пак щеше да е огромна. Иначе Швьонтек спечели 9,2 милиона долара от наградни фондове в турнири през този сезон, което е най-много не само сред жените, но и сред мъжете. За титлата в Ню Йорк Ига Швьонтек получи чек за 2,6 милиона долара и намери сили да се пошегува: „Радвам се, че не беше в брой.“