Реал няма равен на себе си във финалите

0
Реал

Отборът на Реал (Мадрид) започна новия сезон така, както завърши предния – с трофей. Този път „кралете“ вдигнаха Суперкупата на Европа, след като победиха носителя на Лига Европа Айнтрахт (Франкфурт). В края на първото полувреме Давид Алаба вкара от голлинията след корнер, като докосването му в наказателното поле беше третото след ударите с глава на Карим Бензема и на Каземиро.

За победата на Реал не беше необходимо нищо извънредно. Айнтрахт беше дори по-остър в началото, като намираше пространства в центъра на мадридската защита, но Тибо Куртоа беше този, който спираше немците. В средата на второто полувреме Карим Бензема най-накрая успокои своите с втори гол след пас на Винисиус. Най-хубавият момент, освен попаденията, беше, когато топката за малко не влетя във вратата, след като бразилецът Каземиро отправи мощен шут извън наказателното поле, след който кълбото се отби от сглобката между двете греди.

Така Реал спечели петата си Суперкупа на УЕФА, след като преди това беше триумфирал в кратки срокове – 2014, 2016 и 2017 г., а за първи път бе вдигнал трофея през 2002 г., след като спечели Шампионска лига със страхотен гол на Зинедин Зидан на финала.

Освен това Реал се изравни с Барселона и Милан по брой Суперкупи – по пет. Ливърпул има четири, а Аякс и Атлетико (Мадрид) – по три. Това е общо 94-и трофей за Реал. Отборът е печелил 35 пъти титлата в испанското първенство, 19 пъти Купата на Испания, 12 пъти Суперкупата на Испания, 14 пъти Шампионската лига, има две Купи на УЕФА, пет Суперкупи, три Междуконтинентални купи и четири Световни клубни първенства на международно ниво.

Реал е спечелил 17 от последните си 19 финала и в решителните мачове просто няма равен на себе си. Единствено Атлетико (Мадрид) е отнемал трофея от Мадрид в последните мачове: в двубоя за Суперкупата на Испания през 2014 г. и за Суперкупата на УЕФА през 2018 г., когато се наложи да се играят продължения.

Това е и рекордна четвъртата Суперкупа като треньор за Карло Анчелоти. Той спечели две през 2003 и 2007 г. с Милан, а сега и две с Реал, първата от които през 2014 г. За Флорентино Перес пък това е 30-ия президентски трофей, но той изоства на три от Сантяго Бернабеу, който е с 33. Карим Бензема вкара 324-ия си гол за Реал и се изкачи на второ място по отбелязани голове за клуба. Той е с едно попадение пред Раул и далеч зад Кристиано Роналдо, който има 450 гола.

Първата Суперкупа на УЕФА се провежда точно преди 50 години, като Аякс и Рейнджърс вкарват общо девет гола в два мача. Преди 62 години пък във финала на КЕШ Реал и Айнтрахт реализират цели десет гола, като Белият балет печели със 7:3 след изравнителен гол на Ференц Пушкаш и хеттрик на Алфредо Ди Стефано. Този път беше много по-спокойно, но резултатът е същият: Реал ликува с трофея.