Най-новият букмейкър е вече в БългарияСпорт Бонус: 30лв БЕЗПЛАТЕН ЗАЛОГ + до 300лв Нов Клиент
ВХОД

Лукаку се завърна навреме, за да запази мечтите на Челси за титлата

0
Ромелу Лукаку

Рекордното попълнение на Челси Ромелу Лукаку се появи от пейката, за да вкара първия си гол в елита на Англия от септември насам и да спечели дузпа за победата на тима на Томас Тухел с 3:1 като гост на Астън Вила. Това, което той произведе, показа, че все още може да бъде катализаторът за представянето на европейските шампиони и да им помогне да спасят сезона си. Лукаку се появи на терена при 1:1 в 46-ата минута и 10 минути по-късно се разписа за 2:1, а в края спечели и дузпа, втора за „сините“ в двубоя, като за втори път от бялата точка точен бе Жоржиньо и оформи крайния резултат.

След като през последните седмици надеждите на Челси за титлата сякаш се изпаряваха, Томас Тухел се нуждаеше от герой. За щастие на мениджъра на Челси и на всички фенове на клуба, той най-накрая можеше да използва рекордното попълнение Ромелу Лукаку, което струва на клуба 97,5 милиона паунда (136 милиона долара), и на „Вила Парк“ в Деня на боровинките белгийският национал показа разликата, която може да направи, когато е в добра форма и бележи.

Лукаку се бореше за победа, след като се появи на терена едва за шести път от средата на октомври, а сякаш, за да подчертае конкуренцията на Челси в атака през този сезон, Жоржиньо отново стана най-добрият голмайстор на клуба, след като вече има девет попадения през кампанията. Лукаку беше привлечен, за да измести италианския полузащитник от върха на тази класация, но контузиите и Ковид-19 го държаха настрана през по-голямата част от първата половина на сезона. „Надявам се, че в края на сезона Жоржиньо няма да бъде нашият най-добър голмайстор, заяви Тухел заяви през октомври. – Харесваме го много и това не е обида за него, но искаме основните ни играчи да вкарват редовно, като се надяваме, че можем да им осигурим и създадем шансове за това.“

Създаването и завършването на шансовете обаче се оказа трудно за Челси, който взе само три победи в последните осем мача в лигата, а през първото полувреме срещу Вила отново му липсваше сила в атака.

Кристиан Пулишич, който за пореден път бе използван като фалшива деветка, бе до голяма степен анонимен през първите 45 минути. От другата страна Дани Ингс и Оли Уоткинс създадоха много проблеми на защитата на Челси с бързината и движението си, а преднината на Вила беше заслужена, ако не и малко щастлива, когато Рийс Джеймс си вкара автогол с глава след центриране на Мат Таргет.

Жоржиньо изравни от бялата точка преди почивката, след като Калъм Хъдсън-Одой беше фаулиран от Мати Кеш, но едва след включването на Лукаку Челси успя да атакува мощно. Неговото завръщане не можеше да дойде достатъчно скоро, тъй като през последните седмици „вълци“, „Евертън“ и „Манчестър Юнайтед“ притъпиха атаката на „сините“, но от гола му стана ясно как неговото присъствие ще позволи на „Челси“ да играе по различен начин.

След като прекара шест седмици в лазарета с травма на глезена, Лукаку се надяваше вече да започне да играе редовно, но положителната проба за „Ковид-19“ допълнително забави втория му престой в Западен Лондон. 28-годишният футболист използва домашната си фитнес зала, за да запази добрата си форма през седмицата на самоизолация, и работата, която върши, може да се види при последното му действие в мача, когато се измъкна от защитата на Вила, преди да бъде повален от Езри Конса за дузпа.

Това беше ход, който напомняше за времето на Лукаку в Интер и който той описа като „предпочитаното си действие“ пред Sky Sports след мача. Предстои да разберем дали ще успее да повтори това, като се има предвид състоянието на Челси, въпреки че няма съмнение, че той може да бъде фактор, който да направи разликата в играта през втората половина на сезона.

Смятан за лидер в съблекалнята благодарение на авторитета си в играта и на способността си да говори шест езика, завръщането на Лукаку в отбора ще даде своевременен тласък на всички в клуба, които се съмняват в титлата на Челси. Ако той успее да остане във форма, тогава надпреварата за титлата има реален шанс да остане надпрепускване между три коня.