Ливърпул няма право на повече грешки

0
Ливърпул
Снимка: twitter

Сезонът в английската Висша лига вече е в разгара си и това може само и единствено да радва всички привърженици на красивата игра, която се практикува на Острова. Дванадесетият кръг чука на вратата и още в съботния ден ще можем да се насладим на футбол от най-висша класа. Без съмнение, мачът който приковава най-много внимание е „някогашното“ дерби между отборите на Ливърпул и Арсенал. Някогашно, защото Арсенал е много далеч от годините, в които диктуваше модата в Англия. Ливърпул се изстреля прекалено нависоко през последните 5-6 години и на Микел Артета ще му трябва още доста време и най-вече финанси, ако иска да бъде конкурент на Юрген Клоп.

Митичният „Анфилд Роуд“ ще бъде като врящ котел, въпреки че Арсенал отдавна не е онзи дразнител, който бе в края на миналия и началото на този век. Трябва дасе отбележи обаче, че въпреки различията в класите, двата отбора са само на две точки един от друг, „Мърсисайдци“ са четвърти с 22 точки, а „артилеристите“ са пети с 20 пункта.

Сезонът не започна никак добре за столичани, които взеха първите си три точки едва в четвъртия си кръг. Не само това, те отбелязаха първия си гол в тогава. „Топчийте“ успяха да се съвземат и направиха солидна серия от 8 мача без загуба във вътрешното първенство. Емили Смит-Роу и Пиер-Емерик Аубамеянг вкараха по 4 гола във Висшата лига и започват да навлизат във форма, от която всяка защита трябва да се притенсява.

Но ако Арсенал е в подем, то в Ливърпул нещата хич не са цветя и рози. Както би предположил всеки логично мислещ фен. „Мърсисайдци“ проповядват изключително доминиращ футбол – преса, задържане на топката, спокойствие. Но въпреки това, възпитаниците на Клоп изгубиха цели 11 точки от началото на сезона. Като изклщчим равенствата вкъщи с Челси и Манчестър Сити, то „червените“ се провалиха в гостуването на Брентфрод (3:3), домакинството на Брайтън (2:2) и гостуването на Уест Хям (3:2). Все изключително странни резултати, имайки предвид класата на отборите, на които Ливърпул гостуваше. В същото време в рамките на 8 дни 19-кратните шампиони на Англия вкараха общо 10 гола в гостуванията си на Уотфорд и Манчестър Юнайтед.

Най-сериозният проблем за тях е липсата на концентрация през всичките 90 минути. Единствено Челси, Брентфорд и Уест Хям успяха да вкарат на Ливърпул първи през този сезон. Всички останали срещи на „червните“ те отбелязат първи. Лошото за феновете е, че любимците им правят вихрено първи 20-30 минути и след това нещо се случва. Примери бол – домакинството на Милан, гостуването на Атлетико (Мадрид), домакинството на Брайтън. И ако в първите два случая „мърсисайдци“ излязоха победители, то мачът с Брайтън чудесно описа най-големия им проблем – неспособността да затвориш мача.

Да, не всеки ден е Великден, но когато разполагаш с толкова качествени футболисти, то грешките би трябвало да се сведят до минимум. Челси е лидер и със сигурност не показва по-качествен футбол, но играчите на Томас Тухел са далеч по-ефективни и безпощадни. 4 точки са нищо, имайки предвид оставащите 27 кръга, но в града на Бийтълс трябва да са наясно, че хищничесткият им инстикт трябва да се завърне час по-рано, ако искат да останат в битката за титлата.