Когато „Бернабеу“ стана на крака за Роналдиньо

0
реал мадрид барселона роналдиньо

Датата 19-ти ноември завинаги ще има малко по-специално място в сърцата на всеки фен на Барселона, Реал (Мадрид) и като цяло на футбола. Това, което се случи на този ден преди 16 години, ще се помни от всеки, които е наблюдавал мача на живо или по телевизора.

Първото „Ел Класико“ за сезон 2005-2006. Реал срещу Барса. Най-добрите години в историята на каталунския клуб предстояха, а в същото време на „белия балет“ му предстояха дълги сезони на европейско затишие и тук-таме проблясъци на домашната сцена.

Ето ги и съставите:
Реал (Мадрид)                                     Барселона

1. Икер Касияс                                     1. Виктор Валдес

4. Серхио Рамос                                  4. Рафаел Маркес

6. Иван Елгера                                     5. Карлос Пуйол (К)

9. Роналдо                                            9. Самуел Ето’о

Не се притеснявайте, ако ви ви застигне носталгията и вземе се натъжите. Нормално е. Все пак в тези две единайсеторки личат имената на едни от НАЙ-ВЕЛИКИТЕ футболисти, които някога са се раждали на планетата Земя.

Мачът е чакан с голям заряд и нетърпение. Домакините са четвърти във временното подреждане, а гостите оглавяват таблицата. Разликата е само 4 точки, но в това дерби никога не е ставало въпрос за точки. Никога няма и да бъде, надяваме се.

Митичният „Сантяго Бернабеу“ е претъпкан до краен предел. Милиони са заели местата си пред малките екрани. Едва ли обаче някой подозира, че следващите малко повече от 90 минути ще се помнят още мноооооооого дълги години. И от единия лагер, и от другия.

Срещата започва чудесно за „червено-сините“, които откриват още в 15-та минута. Младата надежда Лионел Меси напредва необезпокояван от противников защитник, подава към Ето’о и след две докосвания на топката камерунецът стреля в долния ляв ъгъл на Касияс. 0:1. Възпитаниците на Франк Рийкард се радват под бурните освирквания на близо 80 000 домакински привърженици.

Така и приключва първата част.

Второто полувреме не носи нищо по-положително за кралския клуб, а в 60-та минута идва и един от най-паметните мигове, които са се случвали на този стадион. Още по-великото е, че в главен герой се превръща номер 10 от състава на гостите. Центриране на Дейвид Бекъм е изчистено и топката попада във ван Бронкхорст, който моментлано намира Роналдиньо на лявото крило. Бразилецът овладява топката метри преди линията на центъра, а това което следва може да се опише само по един начин – апогей на футбола.

Роналдиньо тръгва смело напред, преминава през 19-годишния Рамос, справя се и с далеч по-опитния Елгера и от близко разстояние прострелва националния страж на Испания за 0:2. Гол мечта. И този път се чуват освирквания, но част от феновете на Реал стават на крака и просто аплодират гения с дългата къдрава коса.

Последният пирон в ковчега на домакините е забит в 77-та минута. Столичани губят топката в средата на терена, а Деко пуска пас към лявото крило, където се намира Роналдиньо. Подобно на първия гол, Рони преминава през Рамос, който не може да го докосне в този мач и от малък ъгъл прави резултата класически – 0:3. Бразилецът отива да потанцува на корнера, а камерите улавят лицето на Касияс, който просто клати глава и се чуди как, какво и защо. Този път освирквания почти няма. Домакинските фенове или са безмълвени, или са на крак и отново аплодират Роналдиньо Гаучо. Гледка, която обикаля всички световни спортни емисии, предавания, радио честоти и каквото още се сетите.

16 години по-късно, 20 години по-късно и 50 години по-късно…геният на Роналдиньо и кралското отношение на публиката на Реал завинаги ще останат един от най-чуденсите примери защо футбола е игра на хората и защо красотата в нея няма граници.