И така, даваме ли титлата на Байерн след първия мач?

0
Садио Мане

Байерн все още не е преодолял загубата на Роберт Левандовски, но това не му попречи първо да вкара пет гола в мача за Суперкупата срещу Лайпциг, а сега да разгроми Айнтрахт с 6:1 в първия кръг на Бундеслигата. При това мюнхенци отбелязаха пет безответни гола през първото полувреме на срещата във Франкфурт.

Баварците почнаха съперника в 5-ата минута, когато се очакваше центриране от страна на Джошуа Кимих, но той стреля в близкия ъгъл и след като вратарят Кевин Трап не беше готов за подобен сценарий, резултатът бе открит. След това Бенжамен Павар удвои резултат и впоследствие вратата на Айнтрахт се превърна в стрелбище. Удар на Томас Мюлер се отби от напречната и страничната греда, а младият Джамал Мусиала пропусна отблизо. Но дойде време на сцената да излезе дебютантът Садио Мане и да оформи класиката в 29-ата минуа след пас на Серж Гнабри.

Дори и тези три гола обаче на Байерн не бяха достатъчни. Гостите продължиха да се забавляват и след подаване на Мюлер Мусиала направи 4:0 в 34-тата минута, а в 42-рата минута крахът на Айнтрахт стана пълен. След добра комбинация в близост до наказателното поле Мюлер пусна към Гнабри, който бе точен за 5:0

През второто полувреме Мануел Нойер вдъхна кураж на Айнтрахт. Стражът реши да играе с топката и навлезе в единоборство и френският нападател Рандал Коло-Муни, който обаче отне кълбото вкара в празната врата. Баварците не позволиха на съперника да направи повече, а седем минути преди края Мусиала се възползва от двойно подаване и реализира шестия гол за своите. Джамал Мусиала всъщност беше и най-добрия играч в мача. Той отправи 5 удара, като 4 от тях бяха във вратата и реализира две попадения.

Общото предимство на Байерн си личи и от основните показатели. Мюнхенци са по-напред по отношение на ударите – 23 срещу 8, притежанието на топката – 63% срещу 37 и точността на пасовете – 88% срещу 77. Няма ясно изразено предимство само при ъгловите удари – 6 на 5 и успешните единоборства, в които Айнтрахт е по-добър с 10 на 6. Преди седмица Байерн отново вкара пет гола срещу Лайпциг във финала за Суперкупата и вдигна трофея след 5:3. 11 гола в двата мача на старта, това показва класа и сила.

Особено доволен е Томас Мюлер, който от началото на предния сезон вече е направил 40 асистенции в Бундеслигата, а в този мач добави две. Това е най-много от всички играчи в петте най-големи първенства. Нападателят на Пари Сен Жермен Килиан Мбапе и полузащитникът на Айнтрахт Филип Костич са най-близките преследвачи на Томас с по 24 асистенции. От друга страна, Айнтрахт се провали в първия си мач за втори пореден сезон, след като през миналия сезон допусна пет попадения срещу Дортмунд (2:5).

„Кой, по дяволите, е този Мане“, пошегува се шефът на Айнтрахт, а Садио отговори с дебютния си гол в Бундеслигата, с което явно нарани боса на тима от Франкфурт Петер Фишер. „На стадиона отново ще има вдъхновяваща атмосфера, енергията ще се предава от трибуните и ще стимулира отбора. И, разбира се, имаме шанс. Ако накрая се стигне до равенство, също няма да плача.

Кой, по дяволите, е този Мане? Между другото, винаги сме играли срещу Байерн сравнително добре, дори и с Роберт Левандовски“, беше казал Фишер преди срещата. След това обаче той призна, че просто подкрепя Ливърпул и е наясно с най-добрите качества на Садио. „Всички знаят, че съм голям фен на Ливърпул. Така че за забавление казах: Кой, по дяволите, е този Мане? Разбира се, че го познавам: той е адски добър нападател. Преминаването на Мане е победа за Бундеслигата“, обясни Фишер.

Мане става първият играч на Байерн от 10 години насам, който е реализирал гол за тима в първите му два мача от новия сезон, след като бе точе и срещу Лайпциг за Суперкупата. Преди това последният футболист на Байерн, вкарал гол в първите две срещи, беше Марио Манджукич. Хърватинът се разписа в четири поредни двубоя през 2012 г. Сега Мане изглежда готов да подобри това постижение.