И най-големите правят грешки

0
джо гомес ливърпул

За пореден сезон Ливърпул започна първенството от позицията на един от двата големи фаворита за титлата в Англия. Тази година обаче, стартът на сезона за „червените“ е далеч от перфектен. След слабото представяне в първия кръг и равенството с Фулъм (2:2), вчера „Мърсисайдци“ се издъниха у дома с Кристъл Палас (1:1).

Така след само два кръга 19-кратните шампиони на Англия вече изостават на 4 точки от Манчестър Сити, а имайки предвид че в два от последните 4 сезона „гражданите“ станаха шампиони само с точка пред Ливърпул, това не е за подценяване. Разбира се, има още само 36 мача до края и много точки за губене и пред двата отбора.

Притеснителното в щаба на Ливърпул след първите 180 минути футбол е защитата. Бранителите в червено допуснаха три гола от крайно непретенциозни съперници, макар във Висшата лига да няма лесен мач и стадион. И ако представянето срещу Фулъм може да бъде оневинено със спорните голове на Митрович и старта на сезона, то вчера вината за загубените две точки може, а и трябва да отиде към Юрген Клоп.

Немският специалист е сред най-класните треньори в света за последните 4-5 години, но вчера си пролича, че и той е човек. Да, червеният картон на Дарвин Нунес оказа голямо влияние върху второто полувреме. Малко след като уругваецът бе изгонен, Луис Диаз изравни и оставаха над 30 минути, в които Ливърпул най-вероятно щеше да спечели на собствен терен при 11 на 11. Но това са догадки и като нищо можеше да се получи сценарият от „Крейвън Котидж“, когато „мърсисайдци“ отново бяха по-нападателният отбор, но на два пъти изоставаха в резултата.

Клоп допусна голяма и може би най-основната грешка още в стартовия състав. Липсата на титулярите Жоел Матип и Ибрахима Конате отвори чудесен шанс за английския бранител Джо Гомес да започне титуляр рамо до рамо с Върджил ван Дайк. Но вместо това Клоп предпочете далеч по-неопитнияНатаниел Филипс. 25-годишният бранител, който бе с основна заслуга за класирането на отбора в Шампионска лига преди един сезон, не бе на нужното ниво и изпитваше сериозни затруденения през целия мач.

Липсата на синхрон с Ван Дайк бе очевидна, а опитна лисица като Уилфред Заха се възползва по чудесен начин от това и вкара при едно от редките положения за своя тим. Именно Филипс не се ориентира по най-правилния начин в 32-та минута, когато самичкият Заха се измъкна от опеката на двамата централни бранители и не остави никакъв шанс на Алисон.

Влизането на Джо Гомес в средата на втората част промени облика на домакините и те заиграха далеч по-сигурно. Разиграванията бяха по-точни, редките опити за нападение на Палас биваха стопирани рано-рано, въпреки численото им превъзходство. Британецът, който натрупа няколко тежки контузии през последните три сезона, за пореден път доказа, че има всички качества да бъде партньор на Ван Дайк. Феновете на „червените“, които имат малко по-дълга памет, моментално се сещат за началото на сезон 2018-2019, когато именно Гомес бе първи избор на Клоп, а защитата на Ливърпул допусна едва един гол в първите 6 мача. След това последва контузия и започна ротацията.

През това лято Джо Гомес, който бе твърда резерва (незнайно защо) през почти целия минал сезон, подписа нов договор с отбора, показвайки намерението си да се бори с конкуренцията. 25-годишният англичанин е доказвал, че притежава уменията и „топките“, за да играе на най-високо ниво в най-тежкото първенство. Ако той успее да се предпази от травми и покаже постоянство в игрите, то на Юрген Клоп ще трябва да му се търси доста сериозна сметка за липсата на игрово време.